Basket League: Σαρωτικός ο Ηρακλής - "Διέλυσε" τον ΠΑΟΚ

75-57 το τελικό σκορ

24 Οκτωβρίου 2020 22:06
Basket League: Σαρωτικός ο Ηρακλής -

Mε το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής, καθώς στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 75-57, ενώ ιστορική νίκη σημείωσε νωρίτερα το Μεσολόγγι.

Ο Γηραιός εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό του ξεκίνημα (12-0) και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Βασίλης Καββαδάς.

Το ξεκίνημα στο ματς ήταν απίθανο για τον Ηρακλή. Ο Γηραιός ήταν φανταστικός σε άμυνα και επίθεση, δεν δέχθηκε καλάθι και προηγήθηκε με 12-0! Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε 4,45′ για να καταφέρει να βρει τον πρώτο του πόντο και αυτό το κατάφερε από τη γραμμή των βολών. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (20-6). Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (25-9).

O Γηραιός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και με μικρό σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους (30-9). Ο ΠΑΟΚ, όμως, έδειξε σημάδια ζωής στο ματς. Η ομάδα του κόουτς Μέξα με ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο, έτρεξε σερί 15-0 και ξανά μπήκε για τα καλά στο ματς (32-24). H αντεπίθεση του Δικεφάλου του Βορρά συνεχίστηκε και στο φινάλε του ημιχρόνου μείωσε σε 37-32 με τρίποντο του Τσαλμπούρη.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να συνεχίσει την καλή του εικόνα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Καββαδά και με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ. εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (59-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε με σερί 5-0, αλλά ένα τάιμ άουτ του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν αρκετό. Οι παίκτες του ξύπνησαν, συνέχισαν να βομβαρδίζουν και πήραν εύκολα τελικά το ροζ φύλλο αγώνα (75-57).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13 (14ριμπ.), Μπόουλιν 8 (2), Μουρ 13 (3), Χάνλαν 5 (1), Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 13 (1), Τσαϊρέλης 6, Φίλλιος, Βεργίνης 9 (2), Ντάνιελ 2, Γκιουζέλης

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λοβ 16 (2), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (2/10), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Μαργαρίτης, Ιατρίδης, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 5 (1