Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Basket League: Νίκη του Περιστερίου με κορυφαίο Μαυροκεφαλίδη

84-81 το τελικό σκορ

24 Οκτωβρίου 2020 20:38

Μία περίοδος ήταν αρκετή για το Περιστέρι, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό του και να μπει ιδανικά στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 84-81 του μαχητικότατου Κολοσσού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 1η αγωνιστική, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ωστόσο, ιστορική νίκη σημείωσε νωρίτερα το Μεσολόγγι.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-10 έγραψαν το 69-54, το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι» στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Κολοσσού στον... επίλογο του αγώνα.

Έχοντας βρει ρυθμό από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 24΄΄ για τη λήξη σε 82-81, αλλά η ψυχραιμία του Πέτεγουεϊ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (84-81), γλίτωσε το Περιστέρι από το... έμφραγμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Πηγή: sportdog.gr

Basket League: Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ - Το "έσωσε" ο Ζήσης

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η ΑΕΚ από το «Σοφία Μπεφόν». Η Ένωση αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές από τον Ιωνικό κατάφερε με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 81-68. Η εμπειρία των «κιτρινόμαυρων» στο φινάλε έπαιξε καθοριστικό ρόλο και έγειρε την πλάστιγγά στη μεριά των φιλοξενουμένων. Ωστόσο, την ήττα γνώρισε εχθές ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μπάγερν.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλά το ματς (2/2 τρίποντα), αλλά στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Λίνο Χρυσικόπουλο (6-4). Ο Βασίλης Τολιόπουλος μπήκε δυνατά και αυτός στην αναμέτρηση και μέτρησε γρήγορα γρήγορα τέσσερις πόντους (8-4). Οι γηπεδούχοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο και αυτό είχε αποτέλεσμα. Η Ένωση δυσκολευόταν να κατεβάσει την μπάλα και ο Φιτζπάτρικ έκανε πράγματα και θαύματα (8 πόντοι) και έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα του Στέργιου Κουφού (13-4).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τον εξαιρετικό Τολιόπουλο ο Ιωνικός προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ματς (17-6). Ο προπονητης της ΑΕΚ έριξε στη μάχη τον Νίκο Ζήση και ο έμπειρος γκαρντ άλλαξε την εικόνα του ματς. Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής βοήθησε σε άμυνα και επίθεση και με συνεχόμενα καλάθια έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-13). Τολιόπουλος και Φιτζπάτρικ συνέχισαν να κάνουν μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ, ενώ στην αντίπερα ο Ζήσης πάλευε μόνος του να κρατήσει όρθια την Ένωση (21-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά η ΑΕΚ είχε καλύτερη εικόνα. Η Ένωση πήγαινε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις, αλλά στην άμυνα συνέχισε να μπάζει. Οι παίκτες των γηπεδούχων κέρδιζαν στις ατομικές μάχες τους παίκτες των κιτρινόμαυρων και γι αυτό διατήρησε το προβάδισμα του (27-19). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ, αλλά ο Πριντζέτ ήταν ασταμάτητος και έδινε πολύτιμες λύσεις (36-28). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Ιωνικό να προηγείται με 39-32.

Ο Λάνγκφορντ κατάφερε στο δεύτερο μέρος να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ο Αμερικανός ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Ιωνικός τον «κλείδωσε». Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν σκορ, αλλά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με καλή άμυνα κατάφερε να πλησιάσει στους πέντε (44-39). Η Ένωση συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά (44-41), αλλά και πάλι ο Φιτζπάτρικ έδωσε τη λύση στην ομάδα του (45-41).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ξύπνησε για τα καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια έφερε τούμπα το ματς (45-46). Το παιχνίδι πήρε ξέφρενο ρυθμό και οι ομάδες σημείωναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα της (50-54). Η τρίτη περίοδος ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και ένα συναρπαστικό παιχνίδι (59-59).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά συναρπαστικό. Ιωνικός και ΑΕΚ τα έδιναν όλα για τη νίκη και πρόσφεραν ένα πραγματικά μεγάλο ντέρμπι (68-71). Η εμπειρία της ΑΕΚ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο φινάλε και τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το ματς με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81