Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Basket League: Ιστορική νίκη του Μεσολογγίου με buzzer beater

73-71 το τελικό σκορ

24 Οκτωβρίου 2020 20:16

Ιστορική νίκη πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης, καθώς πήρε την πρώτη του νίκη στην Basket League. Η ομάδα του Μεσολογγίου με buzzer beater τρίποντο του Γκριν κέρδισε τον Άρη με 73-70, ενώ λίγο νωρίτερα με 68-81 κέρδισε η ΑΕΚ.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν «αγχωμένος» στο ξεκίνημα του ματς (0/2 σουτ, τρία λάθη) και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 4-0. Το θέαμα ήταν αρκετά κακό στο παιχνίδι, καθώς ύστερα από πέντε λεπτά αγώνα είχαμε 5/14 σουτ και πέντε λάθη (5-7). Η εικόνα στη συνέχεια βελτιώθηκε, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-19).

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης ήταν εξαιρετικός. Η ομάδα του Μεσολογγίου δεν μπορούσε να σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δέκα πόντους (19-29). Ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν τα παράτησε και με ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο το έφερε τούμπα. Οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 έκανε σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (33-29). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά τριών πόντων (37-40).

Ο Χαρίλαος Τρικούπης στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα παράτησε και γύρισε ξανά το παιχνίδι. Η ομάδα του Μεσολογγίου με εξαιρετική άμυνα και επίθεση κατάφερε να χτίσει και διαφορά 7 πόντων (56-49). Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (62-51). Το παιχνίδι διακόπηκε εκ νέου στο ματς, καθώς έπεσε η τάση του ρεύματος ενώ το σκορ ήταν 67-61 2,27” πριν το τέλος.

Μετά τη διακοπή ο Φλιώνης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έριξε τη διαφορά στους 4 (68-64) 57” πριν το φινάλε. Ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε λάθος στη συνέχεια και ο Άρης είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο. Ο Φλιώνης πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 68-67 22” πριν το φινάλε. Ο Σούλερ 17” πριν το τέλος έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη, με τον παίκτη των γηπεδούχων να χάνει και τις δύο βολές!

Στη συνέχεια κέρδισε εκ νέου φάουλ και αυτή τη φορά με 2/2 βολές έκανε το 70-67. O Tσάλμερς με τη σειρά του κέρδισε τρεις βολές σε προσπάθεια του για τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσια (70-70) 14” πριν το τέλος. Συναρπαστικό ήταν το φινάλε του αγώνα, καθώς ο Γκριν πέτυχε τρίποντο σε νεκρό χρόνο και χάρισε την ιστορική νίκη στην ομάδα του με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Γκριν 10 (2), Φέργκιουσον 6 (2/11 σουτ, 6 ασίστ), Αγραβάνης 15 (1), Αμάρντι 9 (1), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 7, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας, Μάθης 7 (1).

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 9 (0/5 τρίποντα), Μιλόσεβιτς 7 (1/6 σουτ, 4/4 βολές), Τσάλμερς 10 (6 λάθη), Ντραγκίσεβιτς 10 (5 ριμπάουντ), ΝτεΚόζι 7 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 18 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ (0/4 σουτ).