Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024

Europa League: Τσέκαραν το εισιτήριο για το Final-8 Ιντερ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Κοπεγχάγη και Σαχτάρ - Δείτε όλα τα γκολ (Video)

Έπειτα από 146 μέρες, το Europa League ξανάρχισε

6 Αυγούστου 2020 00:42
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Έπειτα από 146 μέρες, το Europa League ξανάρχισε με τη διεξαγωγή τεσσάρων αγώνων για τη φάση των 16. Στα ματς της Τετάρτης «σφράγισαν» την πρόκριση οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ίντερ, Σαχτάρ Ντνετσκ και Κοπεγχάγη. Ενώ, δείτε την χώρα που έχει γεμάτα γήπεδα εδώ και έναν μήνα!

Δείτε αναλυτικά τα παιχνίδια και όλα τα γκολ:

Ιντερ-Χετάφε 2-0 (33' Λουκάκου, 83' Ερικσεν)

Η ιταλική ομάδα σε μονό ματς κέρδισε τη Χετάφε με 2-0, με σκόρερ στο 33' τον Λουκάκου και στο 83' τον Ερικσεν, ενώ η ισπανική ομάδα έχασε πέναλτι στο 76' με τον Μολίνα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-ΛΑΣΚ Λίντσερ 2-1 (57' Λίνγκαρντ, 88' Μαρσιάλ/55' Βίζινγκερ)

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στη νίκη με ανατροπή 2-1 επί της ΛΑΣΚ και πήρε την πρόκριση στο Final-8. Στο 55' ο Βίζινγκερ άνοιξε το σκορ, αλλά δύο λεπτά μετά ο Λίνγκαρντ ισοφάρισε. Στο 88' ο Μαρσιάλ έδωσε τη νίκη και στο δεύτερο ματς, μετά το 0-5 του πρώτου αγώνα.

Κοπεγχάγη (Δανία) - Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 3-0 (4', 52' πέν. Γουίντ, 62' Φαλκ) - Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1

Η... καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για την Κοπεγχάγη, καθώς από τα πρώτα κιόλας λεπτά της ρεβάνς με τη Μπασακσεχίρ, η ομάδα της Δανίας κατάφερε να ισοφαρίσει την ήττα της με 1-0 στον πρώτο αγώνα, φτάνοντας εντέλει στο εμφατικό 3-0, που της χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στο Final-8 του Europa League, που θα πραγματοποιηθεί στα γήπεδα της Γερμανίας.

Με τον Ζέκα βασικό και αναντικατάστατο και στα 94 λεπτά, η Κοπεγχάγη πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το τέρμα του Γουίντ στο 4'. Στο 52' ο ίδιος παίκτης με πέναλτι ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, βάζοντας τους Δανούς σε τροχιά πρόκρισης, ενώ στο 62' ο Φαλκ (από ασίστ του Γουίντ) έκανε το τελικό 3-0.

Σαχτάρ (Ουκρανία) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 3-0 (89', 90'+3' Μοράες, 90'+1' Σόλομον) - Α' αγώνας 2-1: Προκρίθηκε η Σαχτάρ με συνολικό σκορ 5-1

Την ίδια ώρα, στο «Ολιμπίνσκι» της Ουκρανίας, η Σαχτάρ, έχοντας το μεγάλο προβάδισμα από τη νίκη της με 2-1 στον πρώτο αγώνα με τη Βόλφσμπουργκ στη Γερμανία, διαχειρίστηκε υποδειγματικά το παιχνίδι και... χτύπησε τρεις φορές στα τελευταία λεπτά με τους Μοράες (89', 90'+3'), Σόλομον (90'+1'), φτάνοντας σε ένα άνετο 3-0, που την οδήγησε ακόμη πιο... πανηγυρικά στο Final-8.