Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Basket League, Λαύριο-Πανιώνιος 104-71: Ισοπέδωσε τον Πανιώνιο!

Μεγάλη νίκη!

7 Μαρτίου 2020 18:20

Σε ένα ματς που δεν αντέχει μεγάλης κρητικής, το Λαύριο διέλυσε με 104-71 τον αποκαρδιωτικό Πανιώνιο και έφτασε το ρεκόρ του στο 11-9. Από την άλλη μεριά, οι «κυανέρυθροι» έπεσαν στο 6-14 και ισοβαθμούν με τον Άρη, κινδυνεύοντας περισσότερο από ποτέ να χάσει την κατηγορία στην Basket League.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Άλμαν με 20 πόντους, με τον Λούντζη να προσθέτει άλλους 17. Διψήφιο αριθμό πόντων και από τους Ντάιμ (15), Γουότσον (10), ενώ για τους φιλοξενούμενους το πάλεψαν οι ΜακΓκίλ (19π.) και Γουίτνι (18π.).

To ματς

Με το πόδι στο γκάζι από την πρώτη περίοδο μπήκε το Λαύριο και βρέθηκε να προηγείται με 11-3, τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα. Η διαφορά των οκτών πόντων διατηρούνταν σχετικά άνετα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου την ανέβασαν ακόμη και στους 15 (30-15), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +13 για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (32-19). Ένα γρήγορο σερί του Πανιωνίου με την επανέναρξη έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (34-29). Ωστόσο, το Λαύριο με τους Ντάιμ και Άλμαν να το παίρνουν πάνω τους, η διαφορά αυξήθηκε ξανά και έφτασε ξανά στους 13 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (57-44).

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι, το Λαύριο είχε πάρει μια καλή διαφορά και όσο περνούσε η ώρα άρχιζε να την αυξάνει. Λούντζης και Ντέιβις σκόραραν... διαρκώς για τους γηπεδούχους, η διαφορά έφτασε στους είκοσι (71-51) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +22 (78-56). Τα πάντα είχαν κριθεί αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν έδειχνε διάθεση να... χαλαρώσει. Και... ξεχείλωσε την διαφορά αφού με επιμέρους σκορ 26-15, όχι μόνο ξεπέρασε τους εκατό πόντους αλλά πήρε και το ροζ φύλλο αγώνα με εμφατικό τρόπο (104-71).

Protothema.gr

Basket League: Ισοπέδωσε τον Ιωνικό και πήρε ανάσα παραμονής ο Ηρακλής!

Εντυπωσιακός ο Ηρακλής έκανε ό,τι ήθελε τον Ιωνικό και έφτασε στην πιο άνετη και εμφατική νίκη του για φέτος (107-75), κάνοντας σημαντικό βήμα για μια θέση στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο, ανάμεσα σε Ηρακλή και Ιωνικό είχε πάρει τον δρόμο του από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν καταιγιστική και έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση από νωρίς, πανηγυρίζοντας την πιο άνετη νίκη της στο πρωτάθλημα. Δείτε και την «κατοστάρα» του Παναθηναϊκού επί της Λάρισας.

Ο «Γηραιός» με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκε στο 9-10 και πλέον βρίσκεται στην έβδομη θέση, την στιγμή που η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε στο 8-11, γνωρίζοντας την έκτη ήττα του στα τελευταία επτά παιχνίδια πρωταθλήματος. Κι όλα αυτά με τον Όλιβερ Χάνλαν να σταματάει στους 22 πόντους, δείχνοντας την εκτελεστική δεινότητά του, με τους Ντέιβις (18π, 11ρ), Σούλερ (15π, 12ασ) και Καββαδά (14π, 11ρ) να τον ακολουθούν. Από πλευράς Ιωνικού ξεχώρισαν οι Σίμπσον (16π), Μόμπλεϊ (12π) και Σακελλαρίου (12π).

Από τα πρώτα λεπτά ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Οι παίκτες του Καντζούρη βρήκαν λύσεις με Καββαδά, Ζάρα και Σούλερ και έπειτα από το αρχικό 0-1, έτρεξαν επί μέρους 24-0 για το 24-1 στο 8’. Ο Ιωνικός έβρισκε πόντους με το… σταγονόμετρο και με τον Σούλερ να σκοράρει στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (30-8). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους στη συνέχεια. Χάνλαν και Καββαδάς παρέμεναν… συνδεδεμένοι με το καλάθι, για το +32 της ομάδας τους (50-18, 18’). Ο Σακελλαρίου προσπάθησε να μειώσει, αλλά το λέι απ του Χάνλαν έγραψε τον επίλογο για το 55-21.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση στο δεύτερο μέρος. 0 Σούλερ μοίραζε το παιχνίδι για τους συμπαίκτες του, ο Ντέιβις προσέφερε θέαμα στον κόσμο και το προβάδισμα των γηπεδούχων ξεπέρασε τους 40 πόντους (77-36, 27’). Σακελλαρίου και Σάφτενααρ προσπάθησα να μειώσουν για τον Ιωνικό, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με double score για τον Ηρακλή, έπειτα από βολές του Γκάβιν (88-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Γηραιό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη, όμως τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και τους παίκτες του Καντζούρη να πανηγυρίζουν μια πολύ άνετη επικράτηση, με τον 17χρονο Γιώργο Πετανίδη να παίρνει χρόνο συμμετοχής, από πλευράς Ηρακλή, ενώ την πρώτη του εμφάνιση με τον Ιωνικό έκανε και ο 17χρονος Γιώργος Χατζηκυριάκος που προέρχεται από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.

Πηγή: Sdna.gr