Κύπελλο Ελλάδος, ΑΕΚ- Άρης 2-1: Ένας ματς που τα είχε όλα!

Αμφισβητούμενο το πέναλντι

4 Μαρτίου 2020 21:15

ΑΕΚ-Αρης 2-1 στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι, από το οποίο δεν έλειψε τίποτα!

Η Ενωση κέρδισε τον Αρη για τον πρώτο ημιτελικό με ένα σκορ που δεν προσφέρει ασφάλεια και πλέον η πρόκριση για τον τελικό θα κριθεί στο Βικελίδης στα τέλη Απριλίου.

Για την ΑΕΚ σκόραραν οι Μάνταλος (8′), Βράνιες (57′) και για τον Αρη ο Γκάμα (11′) με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Πορτογάλου ρέφερι Ντίας από πλευράς ΑΕΚ, χαμός έγινε στο ημίχρονο μέσα στα αποδυτήρια. Κάτι που έφερε και την 25λεπτη καθυστέρηση για το β’ ημίχρονο.

Η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ ο Αρης έμεινε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο 50′ μάλιστα έχασε και τον Ματίγια με απευθείας αποβολή για πάτημα στο πόδι του Λιβάια.