Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Basket League, Ρέθυμνο - Λαύριο 75-77: Ξέφυγε στην παράταση!

Αυξάνει τις πιθανότηες για τα playoffs!

22 Φεβρουαρίου 2020 18:50

Το Λαύριο κατάφερε να φύγει με ένα διπλό από το Ρέθυμνο στην παράταση, ανέβηκε στο 10-9 και αύξησε τις πιθανότητες του για τα playoffs - Δεν έφτασαν οι 31 πόντοι του Φράνκαμπ για τους Κρητικούς στη φετινή Basket League

Στο 10-9 πήγε το Λαύριο, αφού έφυγε με ένα μεγάλο διπλό (75-77) από το Ρέθυμνο.

Οι νικητές είχαν για πρώτους σκόρερ τους Λούντζη και Ντεκόζι με 13 πόντους. Από την άλλη οι Κρητικοί που έπεσαν στο 8-10, είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φράνκαμπ με 31 πόντους. Όμως ο ηγέτης τους αστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε σε χαμένη βολή του και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην 2η παράταση.

O Kουζέλογλου έκανε το 9-12 για το Λαύριο, αλλά ο Κάρτερ μείωσε σε 13-14. Τελικά ο Λούντζης ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το 12-19 στο 10'.

Με τον Άλμαν το Λαύριο ξέφυγε με 24-30, με τον Γκόρντον να γράφει το 33-36 για τους Κρητικούς στο ημίχρονο.

Ο Κάρτερ έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο για το 43-42, με τον Καμπερίδη να γράφει το 54-49 στο 29'.

Ο Ντέιβις μείωσε σε 63-61, 2 λεπτά για το τέλος, αλλά ο Φράνκαμπ απάντησε για το 65-61. O Nτεκόζι έκανε το 65-64, ο Χάρις αστόχησε για τρεις και η τελευταία επίθεση ήταν για το Ρέθυμνο. O Aλμαν κέρδισε φάουλ, 3 δευτερόλεπτα για το τέλος, έβαλε 1/2 και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο 44' ο Ντάιμ κάρφωσε για το 71-73, ενώ οι βολές του Μουράτου έγραψαν το 71-75, με τον Φράνκαμπ να μειώνει σε 74-75 στα 10 δευτερόλεπτα. Πάλι ο Μουράτος έκανε 2/2 βολές για το 74-77. Ο Φράνκαμπ έβαλε την πρώτη, έχασε τη 2η, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην 2η παράταση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έβαλε τις κρίσιμες βολές στην παράταση και έβγαλε άμυνες στα τελευταία λεπτά του έξτρα πενταλέπτου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λόυντζης και ο Ντεκόζι που είχαν από 13 πόντους. Από τους ηττημένους 31 είχε ο Φράνκαμπ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άλμαν που είχε 11 πόντους και έστειλε το ματς στην παράταση με τη βολή.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Χριστοδούλου ήταν αποντος με 0/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η βολή του Άλμαν που έστειλε το ματς στην παράταση και το χαμένη ευκαιρία του Φράνκαμπ να το στείλει στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο το 8/36 τρίποντα και τα 17 λάθη και το Λαύριο το 6/26 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-36, 54-49, 85-85, 75-77 (παρ.)