Euroleague: Νίκη γιατί έμπλεξε άσχημα ο Παναθηναϊκός!

Τελικός!

7 Φεβρουαρίου 2020 07:55

Euroleague: Μονόδρομο αποτελεί η νίκη για τον Παναθηναϊκό στην αποψινή αναμέτρηση με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ (21:30, Novasports 1).

Οι ήττες από Βαλένθια και Ερυθρό Αστέρα περιόρισαν τις ελπίδες για ένα καλύτερο πλασάρισμα από την έκτη θέση και ταυτόχρονα δημιούργησαν κίνδυνο ακόμη και για την πρόκριση στα playoffs. Άλλωστε το αποψινό ίσως είναι το τελευταίο θεωρητικά εύκολο ματς για τους πράσινους, αφού στην τελευταία δεκάδα αγώνων θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά Μπαρτσελόνα (εντός), Ρεάλ (εκτός), Ολυμπιακό (εκτός), ΤΣΣΚΑ (εντός), Φενέρμπαχτσε (εκτός), Άλμπα (εκτός), Χίμκι (εντός), Εφές (εκτός), Μακάμπι (εντός) και Μπασκόνια (εκτός).

Ο Ρικ Πιτίνο έχει αμφίβολο τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Τετάρτης λόγω λουμπάγκου και μυϊκού σπασμού στη μέση. Η συμμετοχή του θα ξεκαθαρίσει λίγο πριν το τζάμπολ. Στον αντίποδα, ο Ζοάν Πλάθα δεν υπολογίζει στους τραυματίες Πονίτκα, Ρένφρο, Χβοστόφ και Άιβερσον.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Ρόμπερτ Βικλίτσκι (Τσεχία) και Μικέλε Ρόσι (Ιταλία).

Οι δύο ομάδες αναμετρώνται μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία τους. Η πρώτη ήταν στις 24 Οκτωβρίου όταν ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 89-79 στην Αγία Πετρούπολη με 22 πόντους του Τζίμερ Φρεντέτ και 17 του Ντεσόν Τόμας.

Euroleague: «Ατσάλινος» ο Ολυμπιακός! Επικράτησε με 9 παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας! (Video)

Ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών, με τον Βασίλη Σπανούλη να χάνει την υπόλοιπη σεζόν, φιλοξένησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ για την 24η αγωνιστική της Euroleague και νίκησε με 72-59 παίζοντας ατσάλινη άμυνα.

Τι και αν είχε μόλις εννιά παίκτες στη διάθεση του; Τι και αν το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ήταν σχεδόν άδειο; Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές απουσίες του (Σπανούλης, Πρίντεζης, Ρότσεστι, Χαραλαμπόπουλος) και με την ανακοίνωση πως ο αρχηγός του χάνει όλη τη σεζόν, μπήκε δυνατά στο ματς και στα πρώτα τρία λεπτά προηγήθηκε με 6-2 και 9-5.

Όμως, οι Μοσχοβίτες έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (9-8) για να κάνει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ένα επιμέρους σκορ 5-0 και να πάρει μια διαφορά έξι πόντων (14-8) και στη συνέχεια έφτασε σε διψήφια (20-10). Η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 5-0 τελείωσε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 20-15.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε αρχικά στους τρεις πόντους (24-21) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 26-27 με ένα κάρφωμα του Κώστα Κουφού και πήγε στο +3 (27-30), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Παπανικολάου να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και 5 κλεψίματα (11 συνολικά οι ερυθρόλευκοι) κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το αποτέλεσμα στο 33-34.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με μια βολή (την έχασε ο Μπάλντουιν) για τον Ολυμπιακό επειδή στο τέλος του πρώτου μέρος ο Μάικ Τζέιμς δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Οι ερυθρόλευκοι με ένα επιμέρους σκορ 4-0 πέρασαν μπροστά με 37-34 και συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά.

Στα πρώτα έξι λεπτά ο Ολυμπιακός με ένα σερί 16-2 εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (49-36) και παίζοντας ατσάλινη άμυνα και στα δέκα λεπτά άφησε την ΤΣΣΚΑ στους 4 πόντους και ξέφυγε στο +16 (54-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός απλά έπρεπε να κρατήσει τη διαφορά και ξεκίνησε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου για το +18 (56-38). Όμως, οι Ρώσοι πάτησαν για λίγο γκάζι και έκαναν το 56-42, αλλά οι Πειραιώτες τους έβαλαν φρένο και ξέφυγαν με +20 (62-42) στο 34΄.

Η ΤΣΣΚΑ δεν τα παράτησε και με ένα επιμέρους σκορ 11-0 έκανε το 65-56 στο 37' και έβαλε... φωτιά στην αναμέτρηση. Όμως, ο Κόνιαρης με μια «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. «τελείωσε» τα όνειρα νίκης των φιλοξενούμενων με 2:15 να απομένουν για το φινάλε.

Ο Μάικ Τζέιμς έγραψε το 68-59, αλλά ο Κόνιαρης με δυο βολές ξανά έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο (70-59) και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 72-59.

Ο Ολυμπιακός διπλασίασε φέτος τις νίκες του απέναντι στους Μοσχοβίτες και ανέβηκε στο 10-14, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπεσε στο 16-8.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59