Τρίτη, 16 Απριλίου 2024

Basket League: Άνετη νίκη για τη Λάρισα!

82-72 το τελικό σκορ!

1 Φεβρουαρίου 2020 20:32

Εύκολη η σημερινή νίκη της Λάρισας για την 18η αγωνιστική της Basket League απέναντι στον Ιωνικό, συμπληρώνοντας της 7η σερί νίκη της! Ωστόσο, νίκη σημείωσε νωρίτερα και η ομάδα του Λαυρίου απέναντι στο Περιστέρι!

Οι Θεσσαλοί έφτασαν στο +10 στο ημίχρονο, διατήρησαν αυτήν τη διαφορά και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ρας με 23, Γκάρετ με 15 και Χίκι με 14 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Λάρισα πήρε νωρίς προβάδισμα με +10. Ο Ιωνικός ισοφάρισε στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως οι Θεσσαλοί απάντησαν και ξέφυγαν 25-15 στην αρχή της δεύτερης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ρας και συμπαραστάτη τον Γκάρετ. Έτσι, με 15/26 σουτ η Λάρισα ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +7.

Ένα τρίποντο του Ρας και δυο βολές του Γκάρετ έφεραν το +15 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Ο Ρας έκανε ότι ήθελε στο αντίπαλο καλάθι και δεν βρήκε το αντίπαλο δέος σε αυτό το σημείο από την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο +9.

Στην τέταρτη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση στο σκοράρισμα για τους Θεσσαλούς και ο Χίκι και φτάσαμε στο τελικό +19 για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1 (0/4 τρίποντα), Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτενααρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1)

Basket League: "Σκούρα" τα πράγματα για τον Πανιώνιο!

"Σκούρα" τα πράγματα για τον Πανιώνιο μετά την ήττα του απέναντι στον Ηρακλή στον αγώνα για τη Basket League με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 60-76 υπέρ του Γηραιού. Ωστόσο, νίκη σημείωσε νωρίτερα και η ομάδα του Λαυρίου!

Στο ντεμπούτο του Ηλία Καντζούρη στον πάγκο, ο «Γηραιός» ήταν άνετος απέναντι στον Πανιώνιο, τον οποίο νίκησε 76-60, με αποτέλεσμα να υπερκαλύψει το -5 του πρώτου γύρου και να ανέβει στο 8-10. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν την τέταρτη σερί τους ήττα και έπεσαν στο 6-12.

Κορυφαίος του Ηρακλή ήταν ο Σούλερ με 20 πόντους, με τους Ντέιβις και Χάνλαν να είχαν από 14π. ο καθένας και τον πρώτο να είχε και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ξεχώρισαν οι Σάμιουελς και Ντουρέν με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Εξαιρετική εκκίνηση στο ματς από τον Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε 1-9, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος αντέδρασε με τον Σουίτνι και μείωσε (7-11), αλλά ο Ζάρας πήρε τον «Γηραιό» από το χέρι και έτσι εκείνος έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (11-19).

Με το καλάθι του Οκερέαφορ, ο Ηρακλής έφτασε στο +10 (11-21) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Σάμιουελς να απαντά για τον Πανιώνιο και να πλησιάζει στο -4 (17-21), στο 14’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε αμέσως με τον Καββαδά για το νέο +10 (20-30), το οποίο διατηρήθηκε (25-35), μέχρι το 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +9 (28-37).

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος και με «όπλο» την άμυνά του, αλλά και τα τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει (41-41), στο 24’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν μία βολή του Σούλερ, με τον Σουίτνι να βάζει μπροστά (43-42) τους γηπεδούχους, στα μισά. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα ο «Γηραιός» πήρε τον έλεγχο, με τον Ζάρα να του δίνει το προβάδισμα και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τον βρίσκει στο +5 (50-55).

Με πρωταγωνιστή τον Ντουρέν, ο Πανιώνιος πλησίασε στο -4 (56-60), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Εκεί, ήταν η σειρά του Ντέιβις να «μιλήσει» για τον Ηρακλή και να τον στείλει σε μία απόσταση ασφαλείας (58-67), στο 35’. Έκτοτε, οι «κυανέρυθροι»… παραδόθηκαν, με τον «Γηραιό» να φτάνει στο +13 (58-71) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 60-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 12, Βεργίνης 4, Πέτροβιτς, Μπάουμαν 2, Σάμιουελς 16 (1), ΜακΓκίλ 5 (1), Σουίτνι 9 (1), Καμαριανός 5 (1), Καμπερίδης 2, Λαμπρόπουλος 5.

Ηρακλής (Καντζούρης): Τέπιτς 3, Καββαδάς 10, Σούλερ 20 (3), Ντέιβις 14 (2τρ., 12ριμπ.), Χάνλαν 14 (1), Οκερεαφόρ 2, Κακαρούδης, Ζάρας 13 (3), Γκάρετ.