Basketball Champions League: Βήμα πρόκρισης κόντρα στην Μπάμπεργκ ψάχνει το Περιστέρι!

Ματσάρα στο Περιστέρι!

28 Ιανουαρίου 2020 13:21

To Περιστέρι υποδέχεται την Μπάμπεργκ (28/1, 19:00) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του BCL και η διοργανώτρια αρχή όλα τα ενδιαφέροντα στοιχεία για τον αγώνα και τη γερμανική ομάδα.

Η Μπάμπεργκ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη της κόντρα στην Μπράουνσβάιγκ στη γερμανική Λίγκα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπάμπεργκ μέσα στο 2020 στο πρωτάθλημα της χώρας της σε τέσσερις αγώνες.

Πρώτος σκόρερ της Μπάμπεργκ στη γερμανική Λίγκα είναι ο Μασέι με 12.7 πόντους, ενώ μόλις δύο παίκτες έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Σενγκφέλντερ, 10.9).

Στο BCL, ο μοναδικός παίκτης που έχει διψήφιο αριθμό πόντων είναι ο Ατκινς (11π.μ.ο.), ο οποίος όμως έχει αγωνιστεί σε μόλις τρία ματς.

Στη Γερμανία επίσης, τέσσερις παίκτες έχουν μέσο όρο συμμετοχής, μεγαλύτερο από 20 λεπτά. και ο δύο εξ αυτών, ο Λι και ο Σενγκφέλντερ έχουν πάνω από 27 λεπτά.

Η Μπάμπεργκ δε σκοράρει πολύ, ενδεικτικό του ρυθμού στον οποίο της αρέσει να παίζει. Στη Γερμανία έχει 83.6 πόντους (5η χειρότερη επίθεση), ενώ στο BCL 75.3 (7η χειρότερη επίθεση στις 32 ομάδες).

Η Μπάμπεργκ είναι η δεύτερη χειρότερη ομάδα σε ποσοστά στα εντός παιδιάς (41.2%), ποσοστό όμως, που είναι πολύ μεγαλύτερη στη Γερμανία 49.8% (4ο καλύτερο ποσοστό).

Η Μπάμπεργκ διακρίνεται στον τομέα των ριμπάουντ, όπου στο BCL είναι στην 4η θέση (39.1) και στη Γερμανική Λίγκα στην 3η με 36.7.

Στις τελικές πάσες η Μπάμπεργκ είναι επίσης πολύ χαμηλά στο BCL με 15.2 μ.ο. (3η χειρότερη επίδοση) ενώ στη Γερμανία έχει 19.8.

Eurocup: Δύσκολη αποστολή στην Ιταλία για τον Προμηθέα!

Ο Προμηθέας ταξιδεύει στην Ιταλία, για να αντιμετωπίσει την Βενέτσια (21:00) σε ένα κομβικό -για την πορεία του στο Eurocup- παιχνίδι.

Επόμενη στάση... Βενετία για τον Προμηθέα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά θέλει να δώσει τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών, κόντρα στην Βενέτσια του Βάλτερ Ντε Ραφαέλε.

Η ομάδα της Πάτρας ταξίδεψε στην Ιταλία χωρίς τον Οκτάβιους Έλις, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στον Ολυμπιακό, αλλά και χωρίς περιθώρια για άλλες απώλειες. Κι αυτό γιατί με το πέρας 3 αγωνιστικών οι Προμηθείς έχουν ρεκόρ 1-2, ενώ στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής γνώρισαν την ήττα με 68-70.

4. Όλντενμπουργκ 1-2

Basket League: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέτριψε 117-79 τον ΠΑΟΚ!

Ένα ακόμα +100, το δέκατο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με σκορ 117-79 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, οι «πράσινοι» έκαναν ένα καλό ξεμούδιασμα ενόψει του σημαντικού αγώνα με την Βαλένθια για την Ευρωλίγκα την Παρασκευή, έφτασαν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα στο 15-2, απέναντι στον για ένα ημίχρονο ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ, που παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-10.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ο Ράουτινς με 21 πόντους και επτά τρίποντα, ενώ ξεχώρισαν και οι Ράις-Μήτογλου με 15 και 17 πόντους αντίστοιχα. Σμιθ (25π.) και Σόρτερ (17) ήταν οι καλύτεροι του δικεφάλου του βορρά.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και με καλάθια του Σμιθ, προηγήθηκε 12-11. Η είσοδος τω Τόμας και Ράουτινς, βοήθησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, που πέρασε μπροστά με +4 (21-17) στο 8’ και 26-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι», είχαν ήδη 14 πόντους μέσα από τη ρακέτα του αντιπάλου και 8 από επιτυχημένους αιφνιδιασμού. Μήτογλου και Βουγιούκας έδωσαν έξτρα λύσεις στους γηπεδούχους, όμως ο δικέφαλος του βορρά δεν έχασε επαφή με το σκορ, χάρη στους Σόρτερ και Γουίλιαμς (31-27 στο 13’).

Τρία εύστοχα τρίποντα του Ράις, έβαλαν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά με +11, 42-31, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Κάποια καλάθια του Γουάιλι, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να διατηρήσει σε αυτό το επίπεδο το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (54-42), την ώρα που ο ΠΑΟΚ έβρισκε πολλές λύσεις από τους Σαρικόπουλο και Μπράουν και χάρη στα 9 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν προλάβει ήδη να μαζέψουν οι παίκτες του.

Με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός έκανε επί μέρους 14-5 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +21, 68-47 στο 24’. Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε χάσει κάθε επαφή με το σκορ, πέτυχε μόλις 11 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι με εκπληκτικά ποσοστά πίσω από τα 6.75, ανέβασαν τη διαφορά στο +33 (86-53) στο 30’. Ο Ράουτινς έκανε την πρώτη του καλή εμφάνιση με την φανέλα των νταμπλούχων Ελλάδας και συνεπικουρούμενος από τον ιδιαίτερα ορεξάτο Μήτογλου, έφτασαν το σκορ στο 95-64 στο 33’.

Ο κόουτς Πιτίνο, έδωσε σε εκείνο το σημείο ευκαιρία στον νεαρό Παπαδάκη, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους και δημιούργησε 3 ασίστ, αρχικά για το 101-64 στο 35’ και στη συνέχεια για το τελικό 117-79.

*Πριν το τζάμπολ του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, ενώ στις court seats του ΟΑΚΑ, υπήρχε φανέλα του εκλιπόντος. Η συγκίνηση ήταν εμφανής σε όλους όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο, όταν στο jumbotron ανέβηκαν εικόνες του θρύλου των Λέικερς και της κόρης του.

τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79.