Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Euroleague, Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου 98-83: Επέστρεψε στις νίκες!

Μεγάλη νίκη!

15 Ιανουαρίου 2020 23:00

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε στο +17 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά χρειάστηκε να καταναλώσει πάρα πολλή ενέργεια για να πάρει τη νίκη (98-83) στη Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +8 στο 27ο λεπτό (με 15/23 τρίποντα ως εκείνο το σημείο), πριν γυρίσει ο αμυντικός διακόπτης του τριφυλλιού και αλλάξουν άρδην τα δεδομένα στο ΟΑΚΑ.

Όλα επί της ουσίας κρίθηκαν από το 27' μέχρι το 37' (όταν το -8 έγινε +12 για τους πράσινους), με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να αλλάζει άρδην την εικόνα της στο πίσω μέρος του παρκέ. Απόδειξη το γεγονός πως σε αυτό το διάστημα υποχρέωσε την Μπάγερν σε 2/10 σουτ και 5 λάθη!

Κυρίαρχος κοντά στο καλάθι ο Γιώργος Παπαγιάννης, που άλλαξε την εικόνα της άμυνας όσο βρέθηκε στο παρκέ, σπουδαίος ο ΝτεΣον Τόμας στο επιθετικό ριμπάουντ. Ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ από τον Νικ Καλάθη (11 πόντοι, 11 ασίστ).

Ο Νικ Καλάθης έκανε ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ (11 πόντοι, 11 ασίστ), αλλά αυτοί που μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου στο παιχνίδι είναι ο ΝτεΣον Τόμας με τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο πρώτος γιατί στα 31'02'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 18 πόντους (6/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο δεύτερος γιατί ήταν ο παίκτης που αναμόρφωσε την άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο τέταρτο δεκάλεπτο (απόδειξη τα 4 μπλοκ).

Το ριμπάουντ, που τόσο πολύ συζητιέται φέτος για το τριφύλλι, ήταν το μεγάλο του όπλο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Οι πράσινοι τελείωσαν με +19 ριμπάουντ (40 έναντι 21) σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον ΝτεΣον Τόμας των 7 επιθετικών και τον Ιωάννη Παπαπέτρου των 9 στο σύνολο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, με την ενέργεια να ξεχειλίζει στην άμυνα και τα ποσοστά στην επίθεση να είναι εντυπωσιακά. Γι αυτό κιόλας βρέθηκε στο +17 (19-2 στο 6'), με τον Νικ Καλάθη να έχει δώσει πέντε ασίστ και τον Γιώργο Παπαγιάννη να δίνει συνεχόμενες φάσεις για τα highlights σε άμυνα και επίθεση.

Μόλις όμως ο βασικός σέντερ των πρασίνων χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ (το ίδιο κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου), κι ο Ρικ Πιτίνο άνοιξε το rotation, ο ρυθμός χάθηκε. Τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Το +10 (28-18) της πρώτης περιόδου δεν προστατεύτηκε για πολύ, αφού ο Τι Τζέι Μπρέι με τον Πέτερι Κόπονεν άρχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς από την περιφέρεια. Οι δυο τους ήταν οι βασικοί υπεύθυνοι για την επιστροφή της Μπάγερν από το -10 (37-27) του 14ου λεπτού, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μένει όρθιος για μεγάλο διάστημα χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τις βολές.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (έφτασε ακόμη και στο -2 λίγα δευτερόλεπτα πριν από την ανάπαυλα), με τον Τζέικομπ Γουάιλι να σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το "Χ" (53-53) της ανάπαυλας. Για ακόμη ένα παιχνίδι, η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν απογοητευτική, κι έτσι τα σπουδαία ποσοστά σε δίποντα (15/26) και τρίποντα (4/10) δεν έφταναν, όπως επίσης κι η κυριαρχία στα ριμπάουντ (18 έναντι 9).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό σχεδόν στο σύνολό του για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, από την στιγμή που η άμυνα στο πικ εν ρολ συνέχισε να είναι κάκιστη. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν άψογα την μπάλα, έβρισκαν συνέχεια ελεύθερα σουτ, τα έβαζαν και κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το +8 (65-73) στο 27ο λεπτό. Σημείο στο οποίο οι παίκτες του Όλιβερ Κόστιτς μετρούσαν 15/22 τρίποντα! Μόλις οι πράσινοι μείωσαν τις περιστροφές, τα πράγματα έφτιαξαν σημαντικά. Σε σημείο που κατάφεραν μέχρι το φινάλε της περιόδου να φέρουν τα πάνω - κάτω (κυριάρχησαν στο επιθετικό ριμπάουντ) και να πάρουν ξανά το προβάδισμα (76-75) χάρη σε έμμεσο τρίποντο του ΝτεΣον Τόμας.

Από την στιγμή που ο διακόπτης είχε γυρίσει, όλα έγιναν πιο εύκολα για την ελληνική ομάδα. Ο Γιωργος Παπαγιάννης όρθωσε τείχος μέσα στη ρακέτα, ο ΝτεΣον Τόμας συνέχισε να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους από το low post και με τον Ταϊρίς Ράις να δίνει λύσεις από το "2" το παιχνίδι γύρισε... απότομα. Σε τέτοιο βαθμό, που το τριφύλλι από το -8 του 27' έφτασε στο +12 (89-77) του 37' για να "κλειδώσει σε εκείνο το σημείο τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, όλα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, συνέχισαν να σημαδεύουν το σίδερο από την περιφέρεια, κι έτσι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με διψήφια διαφορά (98-83), δύο βράδια πριν υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 8.013 φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, που πανηγύρισαν στο φινάλε μια πολύ σημαντική νίκη, που επαναφέρει το τριφύλλι στην έκτη θέση της κατάταξης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο - Μαντίλα - Ίσγκουντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 18 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο,), Ράις 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βουγιούκας, Ράουτινς, Τζόνσον 5 (1), Φρεντέτ 4, Καλάθης 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιλι 11 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μονρό 17 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Λούτσιτς 4 (5 ριμπάουντ), Λο 5 (1), Τσίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λοεσόρ 3, Χιούστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 30/47 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 20/26 βολές, 40 ριμπάουντ (21+19), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν Μονάχου: 13/30 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 12/13 βολές, 21 ριμπάουντ (15+6), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Ζάλγκιρις (17/1, 21:30), ενώ η Μπάγερν Μονάχου έχει δεύτερο σερί αγώνα επί ελληνικού εδάφους, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (17/1, 20:30).

Πηγή: Sport24