Κύπελλο Ελλάδος: Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννενα 3-1! Πρόκριση με ανατροπή και... ψυχή!

Μεγάλη ανατροπή!

15 Ιανουαρίου 2020 19:37

Ο ΠΑΣ πάγωσε το ΟΑΚΑ ανοίγοντας το σκορ στο 24' ο ΠΑΟ είδε τον βοηθό Καλύβα να ακυρώνει λανθασμένα το γκολ του Ινσούα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο Β' ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή και την πρόκριση για το Κύπελλο Ελλάδος!

90'+5': Ο ΠΑΣ κερδίζει κόρνερ, αλλά ο Παπαδόπουλος σφυρίζει τη λήξη κι οι πράσινοι πανηγυρίζουν μια αγχωτική πρόκριση!

90'+3': Σε καλή θέση ο Λέο αστοχεί στην κεφαλιά, ενώ υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ

88'': Εκτελείται, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Παντελάκης

87': Φάουλ για τον ΠΑΣ από σκληρό μαρκάρισμα του Γιόχανσον, στα 15 μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΟ

83': Κολοβέτσιος αντί Μακέντα στην τελευταία αλλαγή του ΠΑΟ

77' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Κουρμπέλη: Ο αρχηγός του ΠΑΟ έπεσε άσχημα στον Παμλίδη και είδε δικαολογημένα τη 2η κίτρινη κάρτα του διαιτητή Παπαδόπουλου με τον ΠΑΟ να μένει με 10 παίκτες

75': Λεό αντί Ξύδα η πρώτη αλλαγή του ΠΑΣ

Ένταση στην εστία του ΠΑΣ μετά το γκολ με τους Δώνη, Καρτάλη να δέχονται κίτρινη κάρτα

72' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟ: Ο Μακέντα νικά τον Γιαννίκογλου και ο ΠΑΟ έχει πλέον σκορ πρόκρισης

70' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟ: Το κερδίζει ο Γιόχανσον για ανατροπή από τον Μπουκουβάλα!

67': Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός, ωστόσο ο ΠΑΣ αδυνατεί να κρατήσει τη μπάλα και αμύνεται συνεχώς

58' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟ: Από το κόρνερ και τις κόντρες ευνοήθηκε ο Σένκεφελντ ο οποίος πέτυχε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

56' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟ: Ο Ζαχίντ με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Δώνη κι ο τελευταίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας ελπίδες στον ΠΑΟ

51': Ο Γιαννίκογλου κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Περέα!

50': Ο ΠΑΟ πιέζει ασφυκτικά με τον Μακέντα να κερδίζει κόρνερ

46': Ο Περέα αντί του Μπουζούκη στην έναρξη του Β' ημιχρόνου

45'+3': Φάουλ για τον ΠΑΟ δεν πιάνει η κομπίνα του Ζαχίντ και τελειώνει το ημίχρονο

43': Νέα υπόδειξη οφσάιντ στον Ζαχίντ που κι αυτή είναι λανθασμένη με τον βοηθό Καλύβα να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο

-Όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι ο Ινσούα καλύπτονταν και το γκολ που πέτυχε ήταν κανονικό. Υπενθυμίζουμε ότι στο Κύπελλο δεν υπάρχει VAR

37': Κεφαλιά του Δώνη πάνω από το δοκάρι, αλλά κι εδώ υπάρχει οφσάιντ

33': Ο Ινσούα σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ με τον Αργεντινό να δέχεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία...

32': Το εκτελεί ο Μακέντα και στέλνει τη μπάλα στο τείχος...

31': Φάουλ για τον Παναθηναϊκό ακριβώς έξω από τη γραμμή της περιοχής.

23' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ: Μετά από κόρνερ ο Παντελάκης με κεφαλιά πετυχαίνει το 0-1 για τον ΠΑΣ!

21' Σουτ του Μπουζούκη η μπάλα έξω

13': Κεφαλιά του Δώνη η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

13': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Διούδη να πέφτει στα πόδια του Παμλίδη

11': Από το κόρνερ του Μπουζούκη ο Ινσούα έκανε το σκαστό σουτ αλλά μπλόκαε ο Γιαννίκογλου

5': Ο Μακέντα προσπαθεί να πάρει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

1': Σέντρα στο ματς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Δώνης, Μακέντα, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Πούγγουρας

Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι Χριστογεώργος, Κολοβέτσιος, Μπεκ, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβός, Περέα και Καμπετσής.

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο, Σιόντης, Ξύδας, Σκόνδρας.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι Χουτεσιώτης, Γώγος, Λώλης, Πηλιος, Λιάσος, Νικολιάς και Λεό.