Σαρωτική για ακόμη μια φορά η ΑΕΚ απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου!

79-70 το τελικό σκορ!

11 Ιανουαρίου 2020 18:10

Αν και ζορίστηκε για 35', η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια στα τελευταία λεπτά και έτσι επικράτησε 79-70 του Κολοσσού στη Ρόδο, για τη δέκατη σερί νίκη στην Α1 μετά τον εκπληκτικό αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό , που την ανέβασε στο 11-4 και τη διατήρησε στη δεύτερη θέση.

Με 12/25 τρίποντα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Ένωση, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Λάνγκφορντ με 20 πόντους, τους Γιαννόπουλο και Χρυσικόπουλο από 11π. και τον Γκίκα να είχε 10π.

Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που έπεσε στο 5-10 και παραμένει πολύ κοντά στην «επικίνδυνη ζώνη», πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κρόμα και Τζάκσον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ορεξάτη μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, όπου με καλές άμυνες και βρίσκοντας καλάθια ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 12-3 με τον Λάνγκφορντ, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το 8’, όπου το τρίποντο του Γιαννόπουλου την έστειλε στο νταμπλ-σκορ (9-18). Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στον Κολοσσό, ο οποίος έκανε ένα μίνι-ξέσπασμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (16-18).

Η ομάδα της Ρόδου κρατούνταν επιθετικά από τον Τζάκσον στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (21-23), με τον Γιαννόπουλο να «ζεσταίνεται» στη συνέχεια και έτσι οι φιλοξενούμενοι να ξεφεύγουν στο +9 (21-30), στο 14’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου με μπροστάρη τον Μωραΐτη -αυτή τη φορά- και πλησίασαν στον πόντο (29-30), διατηρώντας αυτή τη διαφορά (33-34) μέχρι το 18’. Εκεί, ανέλαβε δράση ο Λάνγκφορντ και με ένα δικό του 5-0 έστειλε την ΑΕΚ με το +6 (33-39), στα αποδυτήρια.

Γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά τον Κολοσσό να την ακολουθεί (42-44), μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, η Ένωση έσφιξε πολύ αμυντικά, έκανε απανωτά κλεψίματα και με τον Γκίκα κατάφερε να πάει στο +10 (44-54), στο 26’. Ωστόσο, οι Ροδίτες απάντησαν με τον Τουτζιαράκη και μείωσαν στο -4 (52-56), με τον Λάνγκφορντ να διαμορφώνει το 52-58 της τρίτης περιόδου.

Ο Τζάκσον εξακολουθούσε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να πλησιάζει στον πόντο (62-63), στο 33’. Στη συνέχεια, η Ένωση «μπλόκαρε» επιθετικά, με τον Κρόμα να παίρνει από το… χέρι τους Ροδίτες και να τους δίνει το προβάδισμα (67-65), στο 35’. Εκεί, ήταν η σειρά του Σλότερ να δώσει λύσεις στους φιλοξενούμενους για το δικό τους προσπέρασμα (67-69), με τα τρίποντα των Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλου να την στέλνουν στο +7 (68-75), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 6, Μπρέιζελτον, Γκρίφιν 4, Ντάνιελς 8 (1), Κρόμα 17, Τζάκσον 16 (2), Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης, Μωραΐτης 6, Τουτζιαράκης 13, Παύλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (3), Χρυσικόπουλος 11 (2), Γκίκας 10 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Γκραντ 4, Ρέι 2, Τολιόπουλος 7 (1), Ματσιούλις, Κακλαμανάκης, Γιαννόπουλος 11 (3), Σλότερ 9.