Euroleague: «Υπόκλιση» του Παναθηναϊκού στην ποιότητα της Ρεάλ!

«Βραχνάς» τα επιθετικά ριμπάουντ!

27 Δεκεμβρίου 2019 07:44

Ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην ποιότητα της Ρεάλ Μαδρίτης γνωρίζοντας την ήττα με 75-87 για την 16η αγωνιστική της Euroleague!

Για μια ακόμα φορά φέτος, οι «πράσινοι» πλήρωσαν την αδυναμία τους στα ριμπάουντ (18 επιθετικά οι Ισπανοί), ενώ υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη (13).

Αν εξαιρέσουμε τα 6-7 πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά και ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και υπέστη την 9η σερί ήττα του από τη «βασίλισσα».

Διασώθηκε ο Φριντέτ, που είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης πρόσθεσε 19 πόντους (αλλά με 1/8 τρίποντα), 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-7 στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας τον Φριντέτ να τον καθοδηγεί επιθετικά. Εντούτοις, η Ρεάλ αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά στο σκορ (18-20 στο 8’).

Από την άλλη, οι «πράσινοι» είχαν υποστεί μπλακ άουτ επιθετικά και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο χωρίς πόντο για 4 λεπτά αφού δίσταζαν προ του Ταβάρες. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ισπανούς στο +4 (18-22), με τον Ράντολφ να προκαλεί μεγάλη ζημιά στην άμυνα του «τριφυλλιού».

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η «βασίλισσα» ξέφυγε στο +6 (18-24), ωστόσο το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 7-1 (25-25 στο 12’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πιτίνο δεν κατάφερε να χτίσει σε αυτό το θετικό μομέντουμ και να περάσει μπροστά.

Ο μαχητικός Μήτογλου κατάφερε να μειώσει (32-35 στο 16’), αλλά κάπου εκεί επήλθε νέο βραχυκύκλωμα για τους «πράσινους», που υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη και έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να βρουν εύκολους πόντους και να τρέξουν σερί 9-0 (32-44). Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει με λέι-απ του Καλάθη στο φινάλε του ημιχρόνου (34-44).

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 87-75 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της Euroleague - Οι Ισπανοί σημείωσαν την 9η σερί νίκη τους στα μεταξύ τους παιχνίδια και την 4η συνεχόμενη στην Αθήνα- Στο 9-7 οι «πράσινοι» που έπαιξαν μπάσκετ μόνο για πέντε λεπτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό που «ανήκε» στη Ρεάλ, η οποία έκανε το… παιχνίδι της και κυριάρχησε απόλυτα, αλλά και στο δεύτερο, που κυριάρχησε το «τριφύλλι». Αρχικά, η ισπανική ομάδα έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +18 (39-57 στο 24’).

Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο μίλησε το ένστικτο επιβίωσης των γηπεδούχων, που βελτίωσαν την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό επιθετικά: με επιμέρους σκορ 8-1, πλησίασαν στο -11 (48-59 στο 26’). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μείωσαν ακόμα περισσότερο στο φινάλε της τρίτης περιόδου (58-66).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» επιχείρησε να πλησιάσει, ωστόσο δεν είχε τον τρόπο να σταματήσει το επιθετικό κρεσέντο του Ράντολφ, αλλά και να ελέγξει τον τομέα των ριμπάουντ.

Με τρίποντο του Ράις, οι «πράσινοι» έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (63-72 στο 33’), όμως η απάντηση των Μαδριλένων ήρθε με σερί 5-0 (63-77 στο 35’). Η ομάδα του Πιτίνο επιχείρησε αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι πέρα από το να μειώσει σε 68-79 (37’).

Με νέο σερί 5-0, η «βασίλισσα» απομακρύνθηκε εκ νέου (68-84 στο 38’) και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Το τελικό 75-87 χάρισε στη Ρεάλ το 11ο διαδοχικό ροζ φύλλο της στην Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87.

Euroleague: "Κατέρρευσε" ο Ολυμπιακός!

Euroleague: Άδοξο τέλος για τον Παναθηναϊκό!

Διαβάστε περισσότερα από τον κόσμο των sports στο Athensmagazine.gr.