Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Euroleague: Μέσα Φριντέτ και Παπαπέτρου για Ρεάλ!

Ευχάριστα για τον Ρικ Πιτίνο!

24 Δεκεμβρίου 2019 10:19

Άπαντες παρόντες στις τάξεις του Παναθηναϊκού ενόψει του σπουδαίου αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ (26/12, 21:00) για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Τζίμερ Φρεντέτ και Ιωάννης Παπαπέτρου, που απουσίαζαν από τον αγώνα με το Ρέθυμνο, επανέρχονται με τους Μαδριλένους.

Ο μεν Αμερικανός γκαρντ ξεπέρασε το πρόβλημα που είχε στον αριστερό ώμο, ο δε Έλληνας φόργουορντ ταλαιπωρήθηκε από γαστρεντερίτιδα, αλλά πλέον είναι ετοιμοπόλεμος.

Έτσι, οι «πράσινοι» θα είναι πάνοπλοι στη μάχη απέναντι σε μία εκ των τριών πρωτοπόρων της Euroleague.

Euroleague: "Κατέρρευσε" ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 15 πόντους για να πάει στα αποδυτήρια στο +12 (36-48), αλλά ξέχασε να... επιστρέψει στο παρκέ κι ο Λορέντσο Μπράουν τον τιμώρησε - Ο Αμερικάνος, που ήταν αμφίβολος καθώς πιέζει τον Αστέρα να τον παραχωρήσει στην Αρμάνι Μιλάνο σταμάτησε στους 34 πόντους και οι Σέρβοι με επιμέρους σκορ 52-33 έφτασαν στη νίκη. Ωστόσο, να αναφέρουμε και την χθεσινή ήττα του Παναθηναϊκού απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η απόδοση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο προϊδέαζε για εύκολη νίκη στο Βελιγράδι, όμως ο Ερυθρός Αστέρας όχι μόνο «γύρισε» το ματς, αλλά το κέρδισε κι εύκολα (88-81).

Ο Κεστούτις Κεμζούρα και οι παίκτες του δε βγήκαν στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο κι ο αντίπαλος έκανε ό,τι ήθελε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν προηγήθηκαν με 11-7 (4') αφού οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη. Μετά το τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ακούμπησε σε όλες τις επιθέσεις στο low post κι έτσι με πόντους από τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη και Παπανικολάου προσπέρασε στο σκορ (14-16, 8').

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και στη συνέχεια αφού Ριντ και Πολ βοήθησαν στην επιθετική παραγωγικότητα ενώ όλοι, μα όλοι, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα (16-25, 12'). Ο ρυθμός άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Κεμζούρα, οι παίκτες που έμπαιναν από τον πάγκο αμέσως έκαναν αισθητή την παρουσία τους (Ρότσεστι, Βεζένκοβ) και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (24-39, 15'). Στη συνέχεια υπήρξε μία χαλάρωση σε θέμα συγκέντρωσης η οποία βοήθησε τους Σέρβους να μειώσουν σε 31-39 (17'), όμως ο Πολ επανέφερε την τάξη (35-48, 20').

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στην τρίτη περίοδο και με τον Τσέρι ανήμπορο να μαρκάρει τον Μπράουν η διαφορά μειώθηκε αισθητά και γρήγορα (44-50, 24'). Ο Ερυθρός Αστέρας σε κάθε φάση σχεδόν υποχρέωνε τον αντίπαλο σε λάθος κι έτσι με τρίποντο του Μπάρον προσπέρασε με 61-58 (30').

Η αγωνιστική ανυπαρξία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κεμζούρα έβλεπε τους παίκτες του να επιδίδονται σε τραγικέ επιλογές στην επίθεση χωρίς την παραμικρή παρεμβολή ενώ στην άλλη πλευρά Μπάρον και Μπράουν έκαναν πάρτι (76-68, 36'). Δύο συνεχόμενα καλάθια του Πρίντεζη μετέτρεψαν το σκορ σε 78-74 (38'), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές δεν τα παράτησαν, πίεσαν, βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια κι έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ. Ανώτεροι σε τρίποντα (54.5%-8/21%) και λάθη (9-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λορέντζο Μπράουν σε 29:27 είχε 34 πόντους (11/18δ., 2/4τρ., 6/9β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσέρι βρέθηκε στο παρκέ 24:12 κι είχε 0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη και είδε τον Λορέντζο Μπράουν να τον κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Τελείωσε το ματς με -8 στο ranking.

Σε κακή βραδιά κι ο Σπανούλης (2/9 σουτ).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπίλι Μπάρον τελείωσε με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μία ομάδα στο παρκέ κι αυτή ήταν ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι έκαναν ό,τι ήθελαν τον Ολυμπιακό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός την απουσία του από το παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίλι Ριντ μετά από πάσα του Τέιλορ Ρότσεστι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81