Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Πήρε την ματσάρα ο Ολυμπιακός, πάλεψε ο Παναθηναϊκός!

Τρομερό ματς!

15 Δεκεμβρίου 2019 21:24

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές, ο Ολυμπιακός απάντησε ισάριθμες και με ρεσιτάλ του Βουλκίδη στο τάι μπρέικ έφυγε νικητής από ένα ακόμα ντέρμπι «αιωνίων», στη Volleyleague ανδρών.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν δύο φορές, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που υπερείχαν στα σημεία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βουλκίδη -που «καθάρισε» το τάι μπρέικ με τέσσερις σερί άσους- έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, που τους διατηρεί αήττητους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τα ο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραγκέλ. Οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί για το 5-2, με το παιχνίδι να σταματάει σε εκείνο το σημείο, λόγω δακρυγόνου που έριξε η αστυνομία στην είσοδο του γηπέδου. Μετά από 15 περίπου λεπτά το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά, με τους πράσινους να διατηρούν τα ηνία και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 13-13. O Παναθηναϊκός έτρεξε σερί επτά πόντων για το 20-13 και έφτασε άνετα στη νίκη με 25-20.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει από νωρίς τη διαφορά –που έφτασε ως το +11 (7-18) και να φτάνει άνετα στο 1-1 σετ με 25-14, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε μικρά σερί που του έδωσαν προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 16-16. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που διατήρησαν τον έλεγχο, έχοντας προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και φτάνοντας στο 21-17, όμως από κει και πέρα οι πράσινοι ήταν καθηλωτικοί. Με επιμέρους σερί 8-3 πήραν τα ηνία και έκαναν το 2-1 σετ που τους έφερε σε θέση ισχύος.

Συγκλονιστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει ξανά τον έλεγχο και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στα μέσα (14-14) και να παίρνει για πρώτη φορά τα ηνία του σκορ στο 18-17. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με μικρό σερί για το +3 (22-19), ενώ αντίστοιχη απάντηση είχαν και οι πράσινοι, φέρνοντας το σετ στα ίσα στο 22-22 και 23-23. Ο Φίνγκερ όμως, με επίθεση και μπλοκ καθάρισε το σετ για τους Πειραιώτες και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Η εμπειρία του Ολυμπιακού φάνηκε στο τάι μπρέικ, όπου πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να μην τον αφήνει να απομακρυνθεί. Στην τελική ευθεία, όμως, ο Θόδωρος Βουλκίδης ήταν αυτός που το πήρε πάνω του, με τέσσερις άσους (δύο από αυτούς κρίθηκαν στο video check) να κάνουν το 9-13 και να τελειώνουν το σετ με επίθεση του Φίνγκερ.