20 Νοεμβρίου 2019 13:37

Ο Ρικ Πιτίνο θα είναι και πάλι ο νέος προπονητής της ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

Ο Αμερικανός τεχνικός μετά από συζητήσεις που είχε με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο πείσθηκε να έρθει και πάλι στην Ελλάδα για να αναλάβει τις τύχες του τριφυλλιού.

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός απέδρασε από το Κάουνας! (Video)

Με κορυφαίο τον Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέσα στο Κάουνας την Ζαλγκίρις με 85-86, για την 9η αγωνιστική της Eurolegue!

Ο ΠΑΟ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο τέλος παρότι είδε τους Λιθουανούς να πλησιάζουν επικίνδυνα, κράτησε τη νίκη στα χέρια του και συνήλθε μετά την εντός έδρας ήττα από την Αλμπα Βερολίνου.

Euroleague: Ήττα ντροπή για Παναθηναϊκό από την Άλμπα! Οργή του κόσμου για Πεδουλάκη!

Με όπλο την άμυνα και με κορυφαίο τον απίστευτο απόψε Νικ Καλάθη με 19 πόντους, ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» τη Ζάλγκιρις, έφτασε στο 5-4 και έδειξε ότι είναι σε θέση να παλέψει κάθε ματς, σε κάθε έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ρεκόρ στο 3-5 ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς με τον Λεντέι να κάνει ό,τι θέλει κάτω από το καλάθι του τριφυλλιού. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 6-0 και 13-7 με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να έχει πετύχει τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Όμως, έπειτα από το 16-11, ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους σερί 8-0 με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Καλάθη και ένα κάρφωμα του Παπαπέτρου από φανταστική ασίστ του Νικ τελείωσε το δεκάλεπτο με 16-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με +5 (16-21), αλλά ο Γιανκούνας απάντησε με τον ίδιο τρόπο γράφοντας το 19-21. Από εκεί και έπειτα η αρμάδα του Γιώργου Βόβορα έτρεξε ένα σερί 6-0 και η διαφορά έφτασε στο +8 (19-27). Η Ζαλγκίρις για αρκετά λεπτά σκόραρε μόνο με βολές μειώνοντας στους 3 δύο φορές (24-27 και 26-31).

Το τριφύλλι δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και έφτασε σε διψήφια διαφορά στο 19' με 28-38, αλλά ο σύλλογος του Κάουνας με σερί 5-0 έκανε το 33-38, όμως, ο Νικ Καλάθης με buzzer beater τρίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με +8 (33-41).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει κατά ριπάς έξω από τα 6,75μ. γράφοντας το +16 στο 23' για τον Παναθηναϊκό με τον πλέι μέικερ του τριφυλλιού να έχει 5/7 τρίποντα.

Η Ζαλγκίρις δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με δυο... τρίποντα. Ενα κανονικό του Λαντέιλ και ένα έμμεσο του Ουλανόβας με τρεις βολές (41-51). Όμως, ο Παπαπέτρου πήρε... φωτιά και με δύο σερί τρίποντα έκανε το 43-58 και το 46-61 με τους Λιθουανούς και κυρίως τον Λεκαβίτσιους τελείωσαν το δεκάλεπτο στο -11 (53-64).

Στη τελευταία περίοδο, ο Λεκαβίτσιους μείωσε στους 9 (55-64), αλλά ο Ράις με τρίποντο έκανε το 57-69 και μετά ήρθε η κατηφόρα για τους πράσινους με τη Ζάλγκιρις να μειώνει στους 7 (62-69) με αντιαθλητικό φάουλ του Παπαγιάννη. Ο πρώην πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού έστειλε τη διαφορά στους 6 (65-71) και το ντέρμπι συνεχίστηκε με συνεχόμενα τρίποντα από ΝτεΣόν Τόμας και Λαντέιλ. Ο παίκτης της Ζαλγκίρις έκανε το 71-76 στα 101 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Τζίμερ Φριντέτ με μεγάλο καλάθι έγραψε το 71-78 έχοντας 1:33 για το φινάλε, αλλά στην επόμενη φάση ο Ουλανόβας κέρδισε τρεις βολές και έκανε το 74-78 παίρνοντας και την αποβολή με πέντε φάουλ του Νικ Καλάθη.

Με 1:18 ακόμα ο Ράις ευστόχησε σε βολές για το 74-80 και ο Νίκος Παππάς πήγε και αυτός στη γραμμή της φιλανθρωπίας με 1:05 να απομένει και έγραψε το 74-81. Η συνέχεια πήγε στις βολές με τον Φριντέτ να κάνει το 76-82, αλλά ο Γκριγκόνις με τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +3 (79-82) με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Παπαπέτρου κάρφωσε γιατο 79-84 και ο Γκριγκόνις απάντησε, αλλά ο Φριντέτ ήταν εύστοχος στις βολές με 7,4 να απομένουν και έγραψε το 81-86, αλλά με τρίποντο και φάουλ του Μιλάκνις στα 2,2 δευτερόλεπτα έκανε το 85-86 ευστοχώντας καταλάθος στη βολή. Ο Ράις πήγε στις βολές με 1,4 δευτερόλεπτα και τις έχασε.