Basketball Champions League: Την 3η σερί νίκη κυνηγάει η ΑΕΚ!

Έτοιμη να «καθαρίσει» και την Μπούργκος!

13 Νοεμβρίου 2019 15:55

Το εμπόδιο της ισπανικής Μπούργος καλείται να ξεπεράσει η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League (19:00) προκειμένου να φτάσει στην τρίτη συνεχή νίκη της στη διοργάνωση και να ισοβαθμίσει με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στην κορυφή του Β΄ ομίλου.

Basketball Champions League: Το Περιστέρι πήρε την νίκη μέσα στο Μαυροβούνιο!

Οι Ισπανοί διαθέτουν ένα ποιοτικό ρόστερ, με πρώτο σκόρερ τον γνωστό μας Θαντ ΜακΦάντεν, ωστόσο βρίσκονται σε κακό φεγγάρι, αφού μετρούν 6 ήττες στις τελευταίες 7 αναμετρήσεις τους σε όλες τις διοργανώσεις, παρότι ξεκίνησαν τη σεζόν με 5/5.

Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου θα επιδιώξει να δώσει συνέχεια στην ανοδική του πορεία και να φτάσει την πέμπτη σερί νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο τεχνικός της ΑΕΚ θα έχει όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους και ο Μάριο Τσάλμερς πρόκειται να ντεμπουτάρει με την ομάδα, σε αντίθεση με τον νεοαποκτηθέντα Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, ο οποίος δεν αναμένεται να χρησιμοποιηθεί, έχοντας κάνει μόνο δύο προπονήσεις.

Basketball Champions League: "Ανάσα πνοής" για τον ΠΑΟΚ! Νίκησε την Μπρίντιζι με 95-91!

"Ανάσα πνοής" για τον ΠΑΟΚ! Νίκησε την Μπρίντιζι με 95-91 στον αγώνα της Basketball Champions League!

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, με τον δεύτερο να είχε 19π. και τον τρίτο 18π. Basketball Champions League: Επιστροφή στις νίκες αναζητά το Περιστέρι!

Από τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 2-3, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μάρτιν και Μπράουν με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς από την αρχή του, με τον Σμιθ να ήταν αρκετά ορεξάτος και να κρατά μπροστά (12-10), τον ΠΑΟΚ. Στα μισά, η Μπρίντιζι έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πήγε στο +4 (14-18), με την απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά» να έρχεται από τον Λιούις, ο οποίος «ζεστάθηκε» και τον έστειλε στο +3 (23-20), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το τέμπο έπεσε, με το τρίποντο του Μάρτιν να διαμορφώνει το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Με «όπλο» την άμυνα και τον Γουίγκινς, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +6 (29-23) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Ιταλοί άνοιξαν ξανά τον ρυθμό του αγώνα, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (29-29), με τους παίκτες του Χαραλαμπίδη να συνεχίζουν το ίδιο αποτελεσματικοί στην επίθεση (35-35) και με τον Μπεστ να πηγαίνουν στο +3 (41-38), στο 17’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με απανωτούς αιφνιδιασμούς για το νέο τους προβάδισμα (41-45), αλλά χάρη στην άμυνά του, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (45-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, με την Μπρίντιζι να εκμεταλλεύεται αρχικά τα επιθετικά της ριμπάουντ και να φτάνει στο +5 (50-55), ενώ τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ της έδωσαν την ευκαιρία να πάει στο +7 (52-59), στο 24’. Εκεί, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, καθώς έσφιξαν αμυντικά και με τους Μπεστ και Σμιθ έκαναν ένα 12-0 για το προσπέρασμά τους (64-59), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ήρθε νέα αντίδραση από τους Ιταλούς, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (70-72).

Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, με την Μπρίντιζι να πηγαίνει στο +6 (71-77), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στη συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την απόστασή τους (75-81) και ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ωστόσο, οι παίκτες του Χαραλαμπίδη δεν τα παράτησαν και με τους Σμιθ και Λιούις κατάφεραν να περάσουν μπροστά (85-83), στο 36’. Στη συνέχεια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσφιξε κι άλλο αμυντικά, με τον Νόουλς να μπαίνει στην εξίσωση και να τον πηγαίνει στο +5 (91-86), στα 50’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, ο ΠΑΟΚ έκανε καλή διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ κατάφερε να δείξει σε όλους ποια είναι έναντι της Μπαντίρμα!

H AEK κατάφερε να αποδείξει σε όλους πόσο δυνατή είναι έναντι της Μπαντίρμα στον αποψινό αγώνα της Basketball Champions League! Κατάφερε να την νικήσει με τελικό σκορ 50-68!

Κυριάρχησε μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε κορυφαίο τον Χάουαρντ Σαντ-Ρόος, ο οποίος είχε 8 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος. Super League: Η «λύτρωση» του ΠΑΟΚ, η ανατροπή της ΑΕΚ και η γκέλα του Ολυμπιακού

Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα από τον Μάρκους Σλότερ (3π., 11 ριμπ., 2 κλεψ.), ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε μεγάλα σουτ ο Κιθ Λάνγκφορντ (14π.). Αναβολή πήρε το ντεμπούτο του Μάριο Τσάλμερς.

Γκίκας, Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρόος, Γιάνκοβιτς και Μαυροειδής ήταν η πρώτη πεντάδα της ΑΕΚ. Το μαρκάρισμα του Χαζέρ ήταν ο βασικός πονοκέφαλος αρχικά (6-4) αλλά παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα στην επίθεση με 3/12 σουτ, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ρυθμό στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου. Χάρη στα τρίποντα από Γιαννόπουλο και Σαντ-Ρόος, αλλά και τα πέντε επιθετικά της ριμπάουντ η «Ένωση» ξέφυγε με οκτώ, 14-22 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Σλότερ και Σαντ-Ρόος έκαναν καταπληκτική δουλειά στην άμυνα, η «Ένωση» έφτασε τα 8 επιθετικά σε 13 λεπτά αγώνα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (14-31) λίγο μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου με το τρίποντο του Τολιόπουλου. Παρότι οι φιλοξενούμενοι «βραχυκύκλωσαν» επιθετικά στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου, περιόρισαν την ζημιά από την άμυνά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δώδεκα πόντων, 21-33.

Κρατώντας την Μπάνβιτ στους 24 πόντους στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα (!) η ΑΕΚ αποσπάστηκε ξανά με 17 (24-41), με τον Ματσιούλις να ανεβάζει την απόδοσή του. Ο Προύιτ με 3/3 τρίποντα έδωσε μια πνοή στους γηπεδούχους, που πλησίασαν στους έντεκα (35-46), αλλά ο Χρυσικόπουλος είχε τις απαντήσεις από την περιφέρεια και δύο σημαντικά σουτ του Λάνγκφορντ κράτησαν την «Ένωση» σε θέση υπεροχής, 37-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το 4-0 των Τούρκων στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου θορύβησαν τον Ηλία Παπαθεοδώρου, αλλά μετά το τάιμ άουτ του οι «βόμβες» από Σαντ-Ρόος και Λάνγκφορντ έφεραν την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +18, 41-59. Τα τρίποντα του Προύιτ δεν ήταν δυνατό να αναχαιτίσουν τους «κιτρινόμαυρους» που ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ και έσπασαν το φράγμα της διαφοράς των είκοσι πόντων στο φινάλε (45-66).

Δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

Μπαντίρμα (Ντεμίρ): Ερντέκ 1, Χαλταλί, Καμπατσά, Οντσέλ, Γιλμάζ 4, Χαζέρ 8, Χάμερ 2, Καλινόσκι 6, Προύιτ 16 (4), Σενγκούν, Σμιθ 3 (1), Τέρι 10.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 5 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Ματσιούλις 11, Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 2, Μαυροειδής 6, Σαντ Ρος 8 (2), Γιαννόπουλος 9 (1), Γιάνκοβιτς 2, Σλότερ 3.

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Ατάρντ (Ιταλία), Γέφτοβιτς (Σερβία).