Basketball Champions League: Το Περιστέρι πήρε την νίκη μέσα στο Μαυροβούνιο!

Πόσο ήταν το τελικό σκορ επί της Μόρναρ;

12 Νοεμβρίου 2019 23:35

Το Περιστέρι πήρε την νίκη μέσα στο Μαυροβούνιο επί της Μόρναρ στον αγώνα της Basketball Champions League! Να σας θυμίσουμε: Το Περιστέρι έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό κόντρα στη Νίζνι! (Video)

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (12-13), μέχρι το 6’. Εκεί, οι παίκτες του Ζούρου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα η Μόρναρ να ξεφύγει στο +6 (21-15), με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Επιθετικές δυσκολίες αντιμετώπιζε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου το Περιστέρι, με τη Μόρναρ να διατηρεί το προβάδισμά της (27-24). Από το 12’ και μετά, οι παίκτες του Ζούρου έκαναν πολλά και συνεχόμενα λάθη, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 10-0 για το +13 (37-24), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του δυτικών προαστίων έσφιξε αμυντικά και με τον Μορέιρα να τροφοδοτείται σωστά στη ρακέτα, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (40-33), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει πολύ τη διαφορά (40-35), με τον Χάτσερ να τη φέρνει στο -3 (42-39), στο 14’. Το τρίποντο του Πούλεν έστειλε τη Μόρναρ στο +6 (45-39), με τους παίκτες του Ζούρου να επιστρέφουν άμεσα (45-43), αλλά στη συνέχεια έχαναν το ένα σουτ πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα να μένει εκεί το σκορ για τέσσερα λεπτά. Η αστοχία του Περιστερίου συνεχίστηκε, με τον Πούλεν από την άλλη να στέλνει τους Μαυροβούνιους στο +8 (51-43) και το buzzer beater τρίποντο του Μόουζες να διαμορφώνει το 51-46.

Τα προβλήματα με την αστοχία συνεχίστηκαν για το Περιστέρι και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ (58-50), ενώ με τρίποντο του Μπιέλιτσα η Μόρναρ πήγε στο +9 (61-52), στο 34’. Ωστόσο, η ομάδα του Ζούρου αντέδρασε, καθώς ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Χάτσερ έκανε ένα σερί 16-0(!), με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (61-68), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε σωστή διαχείριση και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73.

Basketball Champions League: "Ανάσα πνοής" για τον ΠΑΟΚ! Νίκησε την Μπρίντιζι με 95-91!

"Ανάσα πνοής" για τον ΠΑΟΚ! Νίκησε την Μπρίντιζι με 95-91 στον αγώνα της Basketball Champions League!

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, με τον δεύτερο να είχε 19π. και τον τρίτο 18π. Basketball Champions League: Επιστροφή στις νίκες αναζητά το Περιστέρι!

Από τους Ιταλούς, που έπεσαν στο 2-3, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μάρτιν και Μπράουν με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς από την αρχή του, με τον Σμιθ να ήταν αρκετά ορεξάτος και να κρατά μπροστά (12-10), τον ΠΑΟΚ. Στα μισά, η Μπρίντιζι έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πήγε στο +4 (14-18), με την απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά» να έρχεται από τον Λιούις, ο οποίος «ζεστάθηκε» και τον έστειλε στο +3 (23-20), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το τέμπο έπεσε, με το τρίποντο του Μάρτιν να διαμορφώνει το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Με «όπλο» την άμυνα και τον Γουίγκινς, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +6 (29-23) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Ιταλοί άνοιξαν ξανά τον ρυθμό του αγώνα, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (29-29), με τους παίκτες του Χαραλαμπίδη να συνεχίζουν το ίδιο αποτελεσματικοί στην επίθεση (35-35) και με τον Μπεστ να πηγαίνουν στο +3 (41-38), στο 17’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με απανωτούς αιφνιδιασμούς για το νέο τους προβάδισμα (41-45), αλλά χάρη στην άμυνά του, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (45-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, με την Μπρίντιζι να εκμεταλλεύεται αρχικά τα επιθετικά της ριμπάουντ και να φτάνει στο +5 (50-55), ενώ τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ της έδωσαν την ευκαιρία να πάει στο +7 (52-59), στο 24’. Εκεί, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, καθώς έσφιξαν αμυντικά και με τους Μπεστ και Σμιθ έκαναν ένα 12-0 για το προσπέρασμά τους (64-59), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ήρθε νέα αντίδραση από τους Ιταλούς, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (70-72).

Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, με την Μπρίντιζι να πηγαίνει στο +6 (71-77), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στη συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την απόστασή τους (75-81) και ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ωστόσο, οι παίκτες του Χαραλαμπίδη δεν τα παράτησαν και με τους Σμιθ και Λιούις κατάφεραν να περάσουν μπροστά (85-83), στο 36’. Στη συνέχεια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσφιξε κι άλλο αμυντικά, με τον Νόουλς να μπαίνει στην εξίσωση και να τον πηγαίνει στο +5 (91-86), στα 50’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, ο ΠΑΟΚ έκανε καλή διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91