Basket League: Ο Προμηθέας έσπασε το αήττητο του Περιστερίου!

Σούταρε 36 τρίποντα!

2 Νοεμβρίου 2019 20:24
Basket League: Ο Προμηθέας  έσπασε το αήττητο του Περιστερίου!

Ο Προμηθέας Πατρών σούταρε 36 τρίποντα κι επικράτησε του Περιστερίου winmasters με 64-60, υποχρεώνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων στην πρώτη ήττα της στην Basket League. Basket League: Ξέσπασε η ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο! (Video)

Ο Προμηθέας παρατάχθηκε δίχως τον Δημήτρη Αγραβάνη ενώ το Περιστέρι δεν υπολόγιζε στους Μόρισον και Σαλούστρο. Εν τέλει οι Πατρινοί κατέκτησαν το ροζ φύλλο τελειώνοντας τον αγώνα με 10/26 δίποντα και 11/36 τρίποντα, με τον Μπαμπ να σκοράρει σε κρίσιμα σημεία πίσω από τα 6μ.75.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί άρχισαν τον αγώνα με μεγάλη αστοχία πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 1/6 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Περιστέρι και είδαν την ομάδα του Ηλία Ζούρου να προηγείται με 3-7 στο 4:06. Ο Προμηθέας Πατρών αντέδρασε άμεσα και πήρε κεφάλι στο σκορ με τα συνεχόμενα τρίποντα των Χολ και Φίλερ για το 11-9 στο 7', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-16. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι μέτρησαν 5/13 τρίποντα, 6 επιθετικά ριμπάουντ και 7 ασίστ, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Φίλερ (6π.), Λίποβι (5π.) και Χολ (5π.) και υποχρεώνοντας το Περιστέρι σε 6 λάθη.

Στη συνέχεια ο Ρόμπινσον πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 32-27 στο 15:17 όμως το Περιστέρι απάντησε με σερί 6-0 για το 32-33, ισοφαρίζοντας στο 38-38 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου από τη γωνία. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στην τρίτη περίοδο που έκλεισε με επιμέρους σκορ 8-9 για το 46-47 στο 30'. Προμηθέας και Περιστέρι συμβάδιζαν στο σκορ ενώ ο Μπαμπ σκόραρε για τρεις έπειτα από το αρχικό 0/4 και ισοφάρισε σε 56-56. Ο Γκρέι έδωσε το προβάδισμα στους «κυανοκίτρινους» από τη γραμμή των βολών για το 59-60 στα 63" για το τέλος.

Ο Μπαμπ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 62-60 και ο Ρόμπινσον έκανε το τελικό 64-60 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας επέμεινε στο μακρινό σουτ και είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε ενώ εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» επιθετικά διαστήματα του Περιστερίου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο νεοαποκτηθείς Ρόμπινσον μέτρησε 16 πόντους με 4/4 βολές, 0/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα σε 19:45.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σμιθ δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά το Περιστέρι, έχοντας 0/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έλις είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 20:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 25 χαμένα τρίποντα, το Περιστέρι τα άστοχα σουτ στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δεύτερο τρίποντο του Μπαμπ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ επικράτησε της Άντβερπ!

Μετά από σερί ηττών η ΑΕΚ κατάφερε και χαμογέλασε, κερδίζοντας την Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ για το Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ παρουσίασε προβληματική εικόνα στο πρώτο μέρος, αλλά χάρη στην εντυπωσιακή άμυνα που έπαιξε στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τη νίκη με 62-51 επί της Αντβέρπ για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Στο σημείο να σας θυμίσουμε τι έκανε ο Ολυμπιακός απέναντι στη ΤΣΣΚΑ.

Oι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προέρχονταν από τρεις σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη και απόψε... ξύπνησαν. Τελικά, χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο κράτησε μόλις στους 15 πόντους την Αντβέρπ, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση και επικράτησαν 62-51 των αντιπάλων τους, κάνοντας το 2/2 στην έδρα τους και ανεβαίνοντας στην 3η θέση του Group B.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ματσιούλις 2 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαντ - Ρος 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 2 (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φαγιέ 9 (0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κέστελοοτ 2 0/5 τρίποντα), Ρούπνικ (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Σάντερς 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μπλεΐζενμπεργκ 5 (1), Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Ρόζιερς 2, Βάνγουιν 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίπονο).