Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Euroleague: «Ανώμαλη προσγείωση» για τον Ολυμπιακό! Τον διέλυσε με 65-90 η Μακάμπι μέσα στο ΣΕΦ!

«Χαστούκι»!

1 Νοεμβρίου 2019 23:19

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σταθεί στο υψηλό επίπεδο της Μακάμπι Τελ Αβίβ και γνώρισε βαριά ήττα μέσα στο ΣΕΦ με 65-90 για την Euroleague. Euroleague: Θρίαμβος για τον Παναθηναϊκό! Νίκησε την Αναντολού Εφές!

Aυτή ήταν η 4η ήττα του ΟΣΦΠ στην Euroleague σε έξι αγωνιστικές, ενώ η ισραηλινή ομάδα μετρά 4-2.

Τσέρι, Σπανούλης, Πολ, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Το 9-2 στο 3’ είχε τους γηπεδούχους στο +7 και τη Μακάμπι φορτωμένη με τέσσερα ομαδικά και δύο λάθη. Με έξι σερί πόντους του Πρίντεζη είχαμε το 15-9 στο 5’, με τον Ολυμπιακό να χτυπά στο τρανζίσιον. Η Μακάμπι με χαμηλό σχήμα απάντησε με δικό της σερί 8-0 για το 17-15, με τον Κεμζούρα να δίνει χρόνο και στον Ρότσεστι που ήταν θετικός. Το δεκάλεπτο έληξε 21-24 με τους γηπεδούχους να χάνουν τον καλό ρυθμό του πρώτου 5λεπτου.

Κακό θέαμα είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά με τη Μακάμπι να ξεφεύγει στο +8 (24-32). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα στην επίθεση, όπου ήταν αργοί και στατικοί και τη Μακάμπι να πηγαίνει στο +10 (30-40). Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Σπανούλη σε εκτέλεση και δημιουργία έκανε το 34-40, για λίγο όμως αφού οι Ισραηλινοί ξανάστειλαν τη διαφορά στο +10 (35-45) με το ημίχρονο να λήγει 40-45. Μέσα σ’ όλα, ο Ολυμπιακός είχε και πέντε χαμένες βολές στο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 8/13.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90

Euroleague: Πρώτη και αήττητη η Μπαρτσελόνα! Κατρακύλα για Ρεάλ και Φενέρ!

Μετά από πέντε αγωνιστικές στην Euroleague, η Μπαρτσελόνα είναι η μόνη αήττητη ομάδα! Ολυμπιακός: Τραυματίστηκε ο Παπανικολάου!

Οι Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν το διπλό του Ολυμπιακού στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και αφού κέρδισαν με 83-77 την Βαλένθια, πέρασαν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία, διατηρώντας το αήττητο.

Αντίθετα, οι δύο κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης στις τελευταίες διοργανώσεις, η Ρεάλ και η Φενερμπαχτσέ, πάνε από το κακό στο χειρότερο. Η Ρεάλ ηττήθηκε από την Μπάγερν με 95-86, πέφτοντας κάτω από το 50% στις νίκες (ρεκόρ 2-3), ενώ ακόμη χειρότερα πάνε τα πράγματα για την Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που ηττήθηκε και από την Μακάμπι (67-55), με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις μία νίκη σε 5 παιχνίδια.