Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Basket League: Στον πόντο κρίθηκε ο αγώνας Ιωνικός Νίκαιας - Λάρισα!

68-64 έληξε!

26 Οκτωβρίου 2019 18:33

Στο 3-2 ανέβηκε στην Βasket League ο Ιωνικός. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 68-64 της Λάρισας, σε ένα ματς που κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών.

Ολυμπιακός: Και επίσημα με την φανέλα των Ερυθρόλευκων ο Ρότσεστι!

Οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-4 και συνεχίζουν να βρίσκονται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 21 πόντους, ενώ στον αντίποδα 13 μέτρησε ο Μπερχαμένεσκελ.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 11-7 με το καλάθι του Μπαρτ, αλλά η Λάρισα απάντησε γρήγορα, παίρνοντας προβάδισμα με τον Παπαντωνίου (13-14) στο 7'. Στιτ και Κώττας κατάφεραν να βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους με 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Ρέινολντς να γράφει το 27-28 στο 17'. Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε, ένα λεπτό πριν το τέλος για να έρθει ο Ρέινονλτς και με μια εύστοχη βολή να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (31-32). Η ομάδα του Βετούλα είχε 2/15 τρίποντα, ενώ το σύνολο του Φραγκιά σούταρε με 2/12.

To τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 37-46 με το καλάθι του Μπερχανέμεσκελ. Ο Λόρενς έκανε το 42-50 στο 18', με τον Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 44-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο (51-52) με τον Μπαρτ. Ο Παπαντωνίου έγραψε το 57-59, 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό, κάνοντας το 60-59 στο 38'. Ο Μπαρτ έκανε το 64-62, 47 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ ο Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 65-62 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Μπερχανεμεσκελ μείωσε σε 65-63, με τον Μπαρτ να τον μιμείται με 1/2 για το 66-63. Με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς πήγε στις βολές, έκανε 2/2 και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 19/29 δίποντα, ενώ ήταν πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλο του στις κρίσιμες βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαρτ είχε 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέινολντς έμεινε χαμηλά με 5 πόντους και 2/10 σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε καλό ματς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόουνς είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς πήγε στις βολές, έκανε 2/2 και τελείωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τα 3/29 τρίποντα και η Λάρισα το 6/27 τρίποντα και το 23/64 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Basket League: Σάρωσε και πάλι ο Κολοσσός με 21 πόντους διαφορά!

Το μακρινό σουτ ήταν ο σταθερός συνοδοιπόρος του Κολοσσού Ρόδου στο πρώτο ημίχρονο καθώς η επίδοση των 9/19 προσπαθειών του πρόσφερε ασφάλεια αλλά και έλεγχο του σκορ.

Basketball Champions League: Ένας ΠΑΟΚ τραγωδία!

Ειδικά ο Μπρούσεβιτς είχε 5/5 προσπάθειες και ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξέφυγαν με 8-0 έπειτα από τα πρώτα δύο λεπτά. Διαπιστώνοντας ότι οι παίκτες της αρχικής πεντάδας έπαιζαν άμυνα με… τα μάτια, ο Κώστας Φλεβαράκης άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας. Αρχικά δεν είδε σημαντική αλλαγή (15-15, 5’), αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 21-15 παρότι σούταρε απελπιστικά άστοχα (2/11 δίποντα).

Οι έντεκα πόντοι του Άνταμ Σμιθ στοιχειοθέτησαν την αντίδραση του ΠΑΟΚ στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους (34-30), ο Κολοσσός πάτησε όμως στα τρίποντα του Μπρούσεβιτς (40-30, 16’), πήρε βοήθειες και από τον Μπρέιζελτον, ενώ στην άμυνα ο Αγκμπελέζε έκανε… όργια με διαδοχικές τάπες. Η διαφορά στο ημίχρονο πήγε στο +15 (53-38) για τους γηπεδούχους καθώς ο ΠΑΟΚ εκτός του ότι δεν έπαιξε άμυνα (σ. σ. έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να βρει 17 πόντους στον αιφνιδιασμό) είχε 7/23 δίποντα και 3/11 τρίποντα.

Basketball Champions League: Να σπάσει το ρόδι θέλει ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Φάλκο!

Το παιχνίδι… τελείωσε έπειτα από δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ δεν ήρθε ποτέ, αντιθέτως ο Κολοσσός άρχισε με 8-0 σερί, πατώντας και πάλι στην ευστοχία του στο μακρινό σουτ, ανέβασε τη διαφορά στο +23 (61-38) και φυσικά έδειξε ξεκάθαρα την πρόθεσή του να μη δώσει δικαιώματα. Η άμυνα ζώνης του Δικεφάλου περιόρισε τη δράση των γηπεδούχων αλλά η αστοχία στην επίθεση δεν έδωσε τη δυνατότητα επιστροφής(67-44, 28’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 71-48.

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε να σουτάρει με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75 καθώς με 15/28 προσπάθειες έστειλε τη διαφορά στο +30 (81-51, 33:30). Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα κι έμενε να φανεί αν ο Κολοσσός Ρόδου θα έκανε ρεκόρ τριπόντων στην Α1. Τελικώς οι γηπεδούχοι παρέμειναν στα 15 εύστοχα, δεν απείλησαν το ρεκόρ της Κύμης (σ. σ. 17), ούτε ο Μπρούσεβιτς (σε ατομικό επίπεδο) τον Μπραντ Νιούλεϊ καθώς είχε 6/6 τρίποντα αλλά αστόχησε σε σχετική προσπάθεια στο 38’.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός Ρόδου σούταρε με 50% στο μακρινό σουτ κι αυτή η ευστοχία συνδυάστηκε με αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό. Ουσιαστικά τιμώρησε τον ΠΑΟΚ ο οποίος δεν έπαιξε άμυνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Μπρούσεβιτς στο πρώτο ημίχρονο, σταθερή η καλή απόδοση του Μπρέιζελτον και του Κρομά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αγκμπελέζε «σκέπασε» τα καλάθια και ήταν ο κυρίαρχος όσα αγωνιστικά λεπτά ήταν στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μαργαρίτης ήταν απελπιστικά άστοχος, τουλάχιστον όμως έγινε αντιληπτή η παρουσία του σε σχέση με τους Λιούις, Ουίγκινς, Εγεκέζε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (εκεί δηλαδή που όλα είχαν τελειώσει) ο Κολοσσός είχε 13/26 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ 12/39 δίποντα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός έκανε πολύ καλό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει τίποτε να κρατήσει.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Μωραΐτη από τα (τουλάχιστον) εννιά μέτρα στο τέλος του χρόνου στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα:21-15, 53-38, 71-48, 87-66

Basketball Champions League: Περίπατος για την ΑΕΚ με 100αρα κόντρα στην Ορτέζ!

Eurocup: Διέλυσε το μεγάλο φαβορί ο Προμηθέας!