Euroleague: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής!

Δείτε το σημερινό πρόγραμμα!

18 Οκτωβρίου 2019 07:27

Δεύτερο «χαστούκι» για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague καθώς οι «Πράσινοι» ηττήθηκαν με 79-78 από την Αρμάνι, σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 68-61, έξι λεπτά πριν το τέλος!

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε εντός έδρας την Χίμκι με 99-86, η Φενερμπαχτσέ επικράτησε της Μπασκόνια με 87-80 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, ενώ η Ζαλγκίρις έκανε τη μεγάλη έκπληξη και με πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι νίκησε με 86-73 την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στα βραδινά ματς, η Μπάγερν διέλυσε με 104-63 την Βιλερμπάν, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε στην παράταση τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς με 84-69 (67-67 κ.α).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

• ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 99-86
  • Ζαλγκίρις – Ρεάλ Μαδρίτης 86-73
  • Φενερμπαχτσέ – Μπασκόνια 87-80
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 84-69 (67-67 κ.δ)
  • Παναθηναϊκός – Αρμάνι 78-79
  • Μπάγερν Μονάχου – Βιλερμπάν 104-63

Παρασκευή (18/10)

• 21:30 Ολυμπιακός – Ζενίτ
  • 22:00 Μπαρτσελόνα – Αλμπα
  • 22:00 Βαλένθια – Εφές

Euroleague: Τι κάνατε; Απίστευτη αυτοκτονία από τον Παναθηναϊκό!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, που έχασε ένα δικό του παιχνίδι του στην έδρα της Βιλερμπάν (79-78) κι ενώ ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Τα περσινά εκτός έδρας συμπλέγματά του επανεμφανίστηκαν και φέτος…

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας στη Γαλλία, όπου ηττήθηκε 79-78 από τη Βιλερμπάν, παρότι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα φτάνοντας μέχρι και το +13, ενώ είχε «αέρα» 5 πόντων στα 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Μοιραίος για τους «πράσινους» ο Καλάθης, που αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Τόμας (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φριντέτ (18 πόντοι) διασώθηκαν για τους φιλοξενούμενους, που πλήρωσαν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (14 επιθετικά οι γηπεδούχοι), τα λάθη τους (17) και την αστοχία τους στις βολές (14/27).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι έχοντας ως στόχο να «χτυπήσει» τη Βιλερμπάν από την περιφέρεια, με τον Φριντέτ να παίρνει τις τρεις πρώτες επιθέσεις της ομάδας του και να πετυχαίνει 5 πόντους. Με ένα… τετράποντο του Τόμας, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ (8-9 στο 3’), ωστόσο αντιμετώπιζαν πρόβλημα λόγω των αβίαστων λαθών του Καλάθη και της αδυναμίας τους στα ριμπάουντ.

Με τον Τόμας να επιβεβαιώνει την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και τον Γουάιλι να κλείνει τους διαδρόμους προς το καλάθι της ομάδας του, το «τριφύλλι» ξέφυγε με +4 (15-19 στο 7’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν το υπέρ τους μομέντουμ και να χτίσουν μεγαλύτερη διαφορά. Με τρίποντο του Λάιτι, οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 22-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Μίτροβιτς ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 32-28 (15’) με τους Ντιό και Λάιτι να παίρνουν μπρος. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει και αδυνατούσε να βρει ρυθμό επιθετικά.

Πάλι καλά οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και ανέβασαν στροφές σκοράροντας κυρίως από την περιφέρεια. Το τελευταία τετράλεπτο του ημιχρόνου ανήκε στο «τριφύλλι» που βελτίωσε τη δημιουργία του. Με buzzer beater τρίποντο του Ράις, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +6 (40-46)!

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Πεδουλάκη επέβαλαν πλήρως την ανωτερότητά τους και «έπνιξαν» τους γηπεδούχους με την άμυνά τους. Με επιμέρους σκορ 9-2, ο Παναθηναϊκός εκτοξεύτηκε στο +13 (42-55 στο 24’) και έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να κυριαρχεί και να διατηρεί διψήφια διαφορά, καθοδηγούμενο μαεστρικά από τον Καλάθη, που «τάιζε» τους συμπαίκτες του. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα 13 πόντων (50-63) και έμοιαζαν να έχουν υπό έλεγχο το ρυθμό!

Εντούτοις, η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 8-0 για τους γηπεδούχους, που έπιασαν στον… ύπνο την ομάδα του Πεδουλάκη (58-63 στο 32’). Με γκολ-φάουλ του ακαταμάχητου Τόμας, οι φιλοξενούμενοι ανάσαναν (58-66).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μίτροβιτς αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Λόμας, πλησίασαν εκ νέου (63-67 στο 36’). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, αλλά ο Φριντέτ και ο Τόμας κρατούσαν όρθιο τον Παναθηναϊκό (70-76 στο 38’).

Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα χάθηκε τελείως η συγκέντρωση από τους παίκτες του «τριφυλλιού», που έκαναν πολλά λάθη και επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να τρέξει σερί 6-0 και να περάσει μπροστά στο σκορ (79-78) για πρώτη φορά μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Οι «πράσινοι» είχαν όμως τον τελευταίο λόγο με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Ο Καλάθης ανέλαβε την τελευταία επίθεση, ωστόσο έμπλεξε στις δαγκάνες των αντιπάλων και αστόχησε. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα από τα χέρια του το ματς (79-78).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 6, Τέιλορ 8, Τζεκίρι 15 (12 ριμπ.), Καουντί 10, Λόμας 5, Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 8, Ντιό 6 (6 ασίστ), Μπακό 1, Λάιτι 18, Στρέιζελ

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 22 (6 ριμπ.), Ράις 6, Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4, Βουγιούκας, Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18, Καλάθης 13 (8 ασίστ), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπέντιλ