Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Στον τελικό η Ισπανία σε αγώνα-«θρίλερ»! (Video)

Νίκησε την Αυστραλία 95-88 στην 2η παράταση!

13 Σεπτεμβρίου 2019 13:29

Σε ένα απίστευτο, σε εξέλιξη και σασπένς, παιχνίδι Αυστραλία και Ισπανία τέθηκαν αντιμέτωπες για μια θέση στον τελικό του Μουντομπάσκετ 2019 και η Ισπανία το έκανε ξανά, πέρασε τελικό επικρατώντας της Αυστραλίας με 95-88, στην δεύτερη παράταση σε έναν αγώνα-«θρίλερ». Γιάννης Αντετοκούνμπο: Το πρώτο του μήνυμα μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής ομάδας στο Μουντομπάσκετ (photo)

Το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και τους Ισπανούς να προηγούνται με μόλις έναν πόντο (22-21) στο τέλος του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αυστραλοί έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, αναγκάζοντας τους «φούριας ρόχας» να πετύχουν μόλις 10 πόντους σε 10 λεπτά, και βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 32-37. Στο β' ημίχρονο τα «καγκουρό» ξεκίνησαν δυνατά, φτάνοντας σε κάποια στιγμή τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους, όμως οι Ισπανοί με «μπροστάρη» τον Ρούμπιο και άξιο συμπαραστάτη τον Μαρκ Γκασόλ ροκάνισαν το χάντικαπ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντες πίσω στο σκορ με 51-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η μάχη των δύο ομάδων για μια θέση στον τελικό ήταν συγκλονιστική, με τους Αυστραλούς να προηγούνται σταθερά στο σκορ με 5 έως 7 πόντους διαφορά, αλλά τους Ισπανούς να μην παραδίδουν τα όπλα, μειώνοντας μάλιστα σε δύο πόντους τη διαφορά τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα και σε έναν πόντο ενάμισι λεπτό για το τέλος. Οι Αυστραλοί ήταν νευρικοί στις επιθέσεις τους, κάνοντας λάθη, και έτσι φτάσαμε στα 28'' για το τέλος με τους Ισπανούς στον έναν πόντο πίσω. Ενα αμφισβητούμενο φάουλ, στα 8,7'' για τη λήξη, έδωσε το δικαίωμα στον Γκασόλ να βάλει μπροστά τους Ισπανούς με 71-70, οι Αυστραλοί στα 4,7'' κέρδισαν φάουλ με τον Μιλς, ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, ισοφάρισε σε 71-71 και έτσι πήγαμε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η μάχη κορυφώθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους Γκασόλ και Μιλς πρωταγωνιστές εκατέρωθεν. Στην τελευταία επίθεσή τους, 16,3'' για τη λήξη της παράτασης, οι Αυστραλοί, με το σκορ στο 78-78, κέρδισαν φάουλ με τον Μιλς, εκείνος ευστόχησε και στις δύο και έκανε το 78-80. Με 14,2'' να απομένουν, οι Ισπανοί εκδήλωσαν επίθεση με τον Γκασόλ, που κέρδισε φάουλ στα 4,6''. Εκείνος ισοφάρισε σε 80-80, οι Αυστραλοί αστόχησαν στη συνέχεια και έτσι πήγαμε σε δεύτερη παράταση!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι «φούριας ρόχας» ήταν πολύ πιο ψύχραιμοι, πήραν προβάδισμα πέντε πόντων από νωρίς, το οποίο αύξησαν σε 8 πόντους με τρίποντο του Γιουλ και έφτασαν τελικά στη νίκη και στην πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Εκεί θα συναντήσουν τον νικητή του έτερου ημιτελικού, ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία (15:00, ΕΡΤ Sports).

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 33 πόντους, ενώ από τους Αυστραλούς ο Πατ Μιλς με 34 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα Ισπανία-Αυστραλία: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71, 80-80 (α' παρ.), 95-88 (β' παρ.).

Ερνανγκομέθ: «Θέλουμε το χρυσό»

Κλαβέρ: «Ανυπομονώ για τον τελικό»

Ρούντι: «Έχουμε εμπειρία, δεν τα παρατήσαμε»

Γκασόλ: «Δεν έχω προτίμηση για τον τελικό»

Σκαριόλο: «Φανταστική ομάδα η Αυστραλία»

Μουντομπάσκετ 2019: Νέα ήττα για τους Αμερικανούς! (photos)

Μετά την Γαλλία και η Σερβία κέρδισε τις ΗΠΑ στο Μουντομπάσκετ 2019! Αυτές είναι οι ομάδες που "έκλεισαν" εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Έτσι, οι Αμερικάνοι έχασαν το πρώτο ματς για τις θέσεις 5-8. Η Σερβία ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του ματς, πήρε τον αέρα των ΗΠΑ και στο τέλος νίκησε τους Αμερικάνους με 94-89.

Ούτε σε αυτόν τον αγώνα υπήρχε κάποιο ουσιαστικό κέρδος για τις δύο ομάδες, από τη στιγμή που η Ισπανία και η Γαλλία εξασφάλισαν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο. Οι ΗΠΑ θα παίξουν για το 7-8 ενώ η Σερβία θα παίξει για το 5-6 σε δύο μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-88

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/14 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιόκιτς 9 (7 ασίστ), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουάιτ 2.

Μουντομπάσκετ 2019: Με μια νίκη έκπληξη η Αυστραλία πάει για ημιτελικό!

Η Αυστραλία έγινε η τέταρτη ομάδα που συμπληρώνει την ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από τη νίκη της επί της Τσεχίας που κράτησε επαφή με το σκορ ως το 24:51 (43-43) όπου οι Boomers έκαναν σερί 14-0 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε. Έτσι, η Ισπανία και η Γαλλία προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Σοκ στην Σερβία: Πέθανε η μητέρα του Μίσιτς, ενώ ο ίδιος βρίσκεται στην Κίνα για το Μουντομπάσκετ!

Ο Πάτι Μιλς το... πήρε πάνω του στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Τσεχία, σκοράροντας τους 13 εκ των 17 πόντων της Αυστραλίας σε αυτό το διάστημα, έχοντας μάλιστα 3/4 τρίποντα! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όταν ο Μιλς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 13-8 στο 6:12 όμως οι Τσέχοι δεν επέτρεψαν στους Αυστραλούς να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-17.

Ο Πάτρικ Άουντα ηγήθηκε επιθετικά των Τσέχων με 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.), δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα για την ομάδα του, κάνοντας το 24-26 με κάρφωμα. Ο Λαντέιλ έκανε το 33-28 έπειτα από την ασίστ του Ινγλκς ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 33-30 για τους Boomers.

H Αυστραλία κατέβασε 9 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος ενώ οι Τσέχοι έμειναν στα 2/8 τρίποντα (25%). Εν συνεχεία ο Μπλέι Σιλμπ έκανε το 43-43 στο 24:51 όμως ακολούθησε σερί 14-0 για τους Αυστραλούς! Ο Μπόγκουτ πόσταρε για το 57-43 στο 28:14, ο Γκούλντινγκ σκόραρε για το +17 (63-46, 29:50) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-48 για την Αυστραλία που έκανε επιμέρους σκορ 30-18. Η Τσεχία δεν το έβαλε κάτω κι έκανε σερί 7-0, μειώνοντας σε 63-55 στο 31:30, η Αυστραλία προηγήθηκε με +13 (73-60) με τον Μπόγκουτ, τα συνεχόμενα τρίποντα των Άουντα και Σατοράνσκι κράτησαν όρθιους τους Τσέχους όμως οι Boomers έφτασαν στη νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70