Μουντομπάσκετ 2019: Νέα ήττα για τους Αμερικανούς! (photos)

Στο «καναβάτσο» οι ΗΠΑ και από τους Σέρβους!

12 Σεπτεμβρίου 2019 16:51

Μετά την Γαλλία και η Σερβία κέρδισε τις ΗΠΑ στο Μουντομπάσκετ 2019! Αυτές είναι οι ομάδες που "έκλεισαν" εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Έτσι, οι Αμερικάνοι έχασαν το πρώτο ματς για τις θέσεις 5-8. Η Σερβία ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του ματς, πήρε τον αέρα των ΗΠΑ και στο τέλος νίκησε τους Αμερικάνους με 94-89.

Ούτε σε αυτόν τον αγώνα υπήρχε κάποιο ουσιαστικό κέρδος για τις δύο ομάδες, από τη στιγμή που η Ισπανία και η Γαλλία εξασφάλισαν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο. Οι ΗΠΑ θα παίξουν για το 7-8 ενώ η Σερβία θα παίξει για το 5-6 σε δύο μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-88

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/14 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιόκιτς 9 (7 ασίστ), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουάιτ 2.

Μουντομπάσκετ 2019: Με μια νίκη έκπληξη η Αυστραλία πάει για ημιτελικό!

Η Αυστραλία έγινε η τέταρτη ομάδα που συμπληρώνει την ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από τη νίκη της επί της Τσεχίας που κράτησε επαφή με το σκορ ως το 24:51 (43-43) όπου οι Boomers έκαναν σερί 14-0 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε. Έτσι, η Ισπανία και η Γαλλία προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Σοκ στην Σερβία: Πέθανε η μητέρα του Μίσιτς, ενώ ο ίδιος βρίσκεται στην Κίνα για το Μουντομπάσκετ!

Ο Πάτι Μιλς το... πήρε πάνω του στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Τσεχία, σκοράροντας τους 13 εκ των 17 πόντων της Αυστραλίας σε αυτό το διάστημα, έχοντας μάλιστα 3/4 τρίποντα! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όταν ο Μιλς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 13-8 στο 6:12 όμως οι Τσέχοι δεν επέτρεψαν στους Αυστραλούς να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-17.

Ο Πάτρικ Άουντα ηγήθηκε επιθετικά των Τσέχων με 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.), δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα για την ομάδα του, κάνοντας το 24-26 με κάρφωμα. Ο Λαντέιλ έκανε το 33-28 έπειτα από την ασίστ του Ινγλκς ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 33-30 για τους Boomers.

H Αυστραλία κατέβασε 9 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος ενώ οι Τσέχοι έμειναν στα 2/8 τρίποντα (25%). Εν συνεχεία ο Μπλέι Σιλμπ έκανε το 43-43 στο 24:51 όμως ακολούθησε σερί 14-0 για τους Αυστραλούς! Ο Μπόγκουτ πόσταρε για το 57-43 στο 28:14, ο Γκούλντινγκ σκόραρε για το +17 (63-46, 29:50) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-48 για την Αυστραλία που έκανε επιμέρους σκορ 30-18. Η Τσεχία δεν το έβαλε κάτω κι έκανε σερί 7-0, μειώνοντας σε 63-55 στο 31:30, η Αυστραλία προηγήθηκε με +13 (73-60) με τον Μπόγκουτ, τα συνεχόμενα τρίποντα των Άουντα και Σατοράνσκι κράτησαν όρθιους τους Τσέχους όμως οι Boomers έφτασαν στη νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70

«Βόμβα» στο Μουντομπάσκετ! Οι Γάλλοι άφησαν εκτός «4αδας» τους Αμερικανούς! (photos)

Οι Γάλλοι "πάτησαν" τους Αμερικανούς με συνέπεια η ομάδα των ΗΠΑ να αποκλειστεί σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά από το 2006, όταν και την είχε αποκλείσει η Ελλάδα, στη Σαιτάμα. Βόμβα στο Μουντομπάσκετ: Η Αργεντινή πέταξε έξω τους Σέρβους!

Οι φοβεροί «τρικολόρ» νίκησαν τους Αμερικανούς με 89-79 κάνοντας μια εκπληκτική εμφάνιση και προκρίθηκαν δίκαια και πανάξια στα ημιτελικά του φετινού Μουντομπάσκετ.

Οι NBAers Γκομπέρ (double - double με 21π. και 16 ριμπάουντ) και Φουρνιέ (22π. με 4/8 τρίποντα) κοίταξαν στα μάτια τους πολυδιαφημισμένους αντιπάλους τους και κατάφεραν να δώσουν μια ιστορική νίκη – πρόκριση στη Γαλλία με 79-89, αφού οι ΗΠΑ έχασαν για πρώτη φορά μετά το 2006, όταν και είχαν ηττηθεί από την ελληνική ομάδα στη Σαϊτάμα στον ημιτελικό του τότε Μουντομπάσκετ.

Οι «τρικολόρ» είχαν ένα σερί από νίκες κόντρα σε Γερμανία, Ιορδανία, Άγιο Δομίνικο και Λιθουανία ενώ έχασαν στη φάση των «16» από την Αυστραλία. Πρώτος σκόρερ των Γάλλων είναι ο Φουρνιέ (20,8 π.) κι ακολουθούν οι ΝτεΚολό και Γκομπέρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-45, 66-63, 79-89