Μουντομπάσκετ 2019: Η Ισπανία κέρδισε τη Σερβία με 81 - 69!

Τα πρώτα ζευγάρια των προημιτελικών!

8 Σεπτεμβρίου 2019 20:10

Η Ισπανία, επικράτησε 81-69 της Σερβίας, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην πρώτη θέση του δέκατου ομίλου και να αντιμετωπίσει την Πολωνία, στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019.

Εξαιρετική εμφάνιση με 19 πόντους από τον Ρούμπιο για τη «φούρια ρόχα», με τον Κλαβέρ να είχε 14π. και τον Γκασόλ 11π. Από την άλλη, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση και θα βρει απέναντί της την Αργεντινή. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, έχασε με αποβολή τον Γιόκιτς στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι έμεινε να… παλεύει ολομόναχος ο συγκινητικός Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις των δύο πρώτων ομίλων της φάσης των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έτσι τα δύο (από τα τέσσερα) ζευγάρια των προημιτελικών είναι πλέον γνωστά.

Τα δύο πρώτα ζευγάρια στη φάση των «8» του Μουντομπάσκετ 2019

Αργεντινή-Σερβία (Τρίτη, 14:00 ώρα Ελλάδας)
Πολωνία-Ισπανία (Τρίτη, 16:00 ώρα Ελλάδας)
*Αναφορικά με τα άλλα δύο ζευγάρια, αναμένουμε τι μέλλει γενέσθαι στον όμιλο της Εθνικής από όπου, ο πρώτος της βαθμολογίας θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του Γαλλία-Αυστραλία (και ο δεύτερος τον νικητή).

Μουντομπάσκετ 2019: Πρώτη νίκη για την Ν. Κορέα!

Η N. Κορέα δεν δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Μουντομπάσκετ, καθώς επικράτησε με 80-71. Μουντομάσκετ 2019: Ανατροπή από το -26 και νίκη στην παράταση για τους Ιταλούς! (photos-video)

Η ομάδα του Σανγκ Σικ Κιμ έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς, ενώ οι Αφρικανοί έκαναν ένα comeback στο τέλος, αλλά χωρίς επιτυχία.

Για την Ακτή Ελεφαντοστού, ο Αμπουό είχε 15 πόντους και οι Ντιαμπατέ και Πάμπα από 12 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-50, 47-66, 71-80.

Μουντομπάσκετ 2019: Στο... δρόμο για Τόκιο η Τυνησία! (photos)

Η Τυνησία έμεινε στο παιχνίδι διεκδίκησης της απευθείας πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της Αγκόλας με 86-84 για το Μουντομπάσκετ. Μουντομάσκετ 2019: Ανατροπή από το -26 και νίκη στην παράταση για τους Ιταλούς! (photos-video)

Η Τυνησία είχε μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι, αυτό φάνηκε μετά το πρώτο τετράλεπτο (13-11) όπου με ηγέτη τον Μεϊρί πάτησε γκάζι και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 31-20. Οι Τυνήσιοι είχαν εξαιρετικό επίπεδο συνεργασίας, ομοίως και ποσοστό ευστοχίας στις προσπάθειες τριών πόντων.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ρομντχάνε καθώς τα δικά του διαδοχικά τρίποντα δεν επέτρεψαν στην Αγκόλα να βρει τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 4/5 προσπάθειες, η Τυνησία 6/13 στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 42-31 στα μισά της περιόδου, στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +15 (52-37). Με εξαίρεση τον Χουακουίμ, η Αγκόλα δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή γιατί η Αγκόλα αποφάσισε να παίξει άμυνα, χρησιμοποίησε σύνθετες άμυνες ζώνης και στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Μορέιρα, Ντομίνγκος. Η δε Τυνήσιοι έπαψαν να είναι εύστοχοι από κοντινή απόσταση. Στα μισά της περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους (54-49) και στο τέλος αυτής στο ένα καλάθι (67-65). Μουντομπάσκετ 2019: Κέρδισε το ματς «γοήτρου» η Ρωσία! (photos)

Με ηγέτη τον Ντομίνγκος, οι Αγκολέζοι πέρασαν μπροστά (71-74) έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Τυνησία βασίστηκε στην ισχυρή προσωπικότητα του Μάικλ Ρολ καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του τελευταίου οδήγησαν στο 8-0 σερί (79-74, 36’) ενώ η διαφορά έφτασε και στο +8 (82-74). Κι εκεί που όλα φάνηκαν ότι είχαν τελειώσει, η Αγκόλα έκανε τρομερό come back και μείωσε σε 83-82 (39’) με ηγέτη τον Γιανίκ Μορέιρα. Εκεί ο Χαντιντάν έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα (86-82), έξι δεύτερα πριν το τέλος και η Τυνησία σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84.