Μουντομπάσκετ 2019: Στο... δρόμο για Τόκιο η Τυνησία! (photos)

Πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Αγκόλα με 86-84!

8 Σεπτεμβρίου 2019 16:11

Η Τυνησία έμεινε στο παιχνίδι διεκδίκησης της απευθείας πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της Αγκόλας με 86-84 για το Μουντομπάσκετ. Μουντομάσκετ 2019: Ανατροπή από το -26 και νίκη στην παράταση για τους Ιταλούς! (photos-video)

Η Τυνησία είχε μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι, αυτό φάνηκε μετά το πρώτο τετράλεπτο (13-11) όπου με ηγέτη τον Μεϊρί πάτησε γκάζι και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 31-20. Οι Τυνήσιοι είχαν εξαιρετικό επίπεδο συνεργασίας, ομοίως και ποσοστό ευστοχίας στις προσπάθειες τριών πόντων.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ρομντχάνε καθώς τα δικά του διαδοχικά τρίποντα δεν επέτρεψαν στην Αγκόλα να βρει τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 4/5 προσπάθειες, η Τυνησία 6/13 στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 42-31 στα μισά της περιόδου, στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +15 (52-37). Με εξαίρεση τον Χουακουίμ, η Αγκόλα δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή γιατί η Αγκόλα αποφάσισε να παίξει άμυνα, χρησιμοποίησε σύνθετες άμυνες ζώνης και στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Μορέιρα, Ντομίνγκος. Η δε Τυνήσιοι έπαψαν να είναι εύστοχοι από κοντινή απόσταση. Στα μισά της περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους (54-49) και στο τέλος αυτής στο ένα καλάθι (67-65). Μουντομπάσκετ 2019: Κέρδισε το ματς «γοήτρου» η Ρωσία! (photos)

Με ηγέτη τον Ντομίνγκος, οι Αγκολέζοι πέρασαν μπροστά (71-74) έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Τυνησία βασίστηκε στην ισχυρή προσωπικότητα του Μάικλ Ρολ καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του τελευταίου οδήγησαν στο 8-0 σερί (79-74, 36’) ενώ η διαφορά έφτασε και στο +8 (82-74). Κι εκεί που όλα φάνηκαν ότι είχαν τελειώσει, η Αγκόλα έκανε τρομερό come back και μείωσε σε 83-82 (39’) με ηγέτη τον Γιανίκ Μορέιρα. Εκεί ο Χαντιντάν έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα (86-82), έξι δεύτερα πριν το τέλος και η Τυνησία σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84.

Μουντομπάσκετ 2019: Ήττα της Ελλάδας από τις ΗΠΑ (69-53) - Έρχεται ο τελικός με την Τσεχία!

Στο Μουντομπάσκετ 2019, ήρθε η ήττα της Ελλάδας από τις ΗΠΑ (69-53)
H Ελλάδα απείλησε μόνο για ένα δεκάλεπτο τις ΗΠΑ, έχασε με 69-53 και πλέον θα παίξει τα... ρέστα της στον... τελικό της Δευτέρας (11:30) με αντίπαλο την Τσεχία.

Η Εθνική πρέπει να κερδίσει τους Τσέχους με διαφορά 12 πόντων και οι Αμερικάνοι να κερδίσουν τους Βραζιλιάνους, για να προκριθούμε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019.

Με εμφανώς βελτιωμένη την άμυνα, αλλά απογοητεύοντας στην επίθεση, η Εθνική Ανδρών έχασε την επαφή με τις ΗΠΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θριάμβου, ανάλογου του 2006.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 69-53 , απέναντι στην Team USA, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων των δύο ομάδων στη Β' φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μουντομπάσκετ 2019: Τη Δευτέρα ο... τελικός με την Τσεχία
Η «γαλανόλευκη», η οποία θα έχει δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στην οκτάδα την προσεχή Δευτέρα (9/9, 11:30) με αντίπαλο την Τσεχία (σ.σ. θέλει νίκη με +12 και νίκη των ΗΠΑ επί της Βραζιλίας, 9/9, 15:30), υπέστη τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, με τις ΗΠΑ να διευρύνουν το αήττητο τους σε 4-0 και να βρίσκονται με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος έκανε το double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΗΠΑ-Ελλάδα: Tα στατιστικά των παικτών

ΗΠΑ: Μπαρνς 9 (7 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίντλετον 4 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 10 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάμλι, Σμαρτ 3 (3/3 βολές), Τέρνερ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 15 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 26'43''), Θανάσης 1 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουρούσης 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης (2 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Παπαγιάννης (0/3 δίποντα), Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Σλούκας 13 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος.

ΗΠΑ: 17/36 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 14/16 βολές, 50 ριμπάουντ (37+13), 15 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες.

ΕΛΛΑΔΑ: 14/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 4/10 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 13 ασίστ, 10 λάθη,5 κλεψίματα, 2 τάπες.