Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Η Σερβία συνέτριψε το Πουέρτο Ρίκο με 90-47! (photos)

Στο «ρελαντί»

6 Σεπτεμβρίου 2019 13:38

Η Σερβία δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο, το οποίο συνέτριψε με 90-47 και μπήκε με το δεξί στη β' φάση του Μουντομπάσκετ. Μουντομπάσκετ 2019: Όλα τα σενάρια πρόκρισης στους «8» - Έτσι θα βρεθεί στα προημιτελικά η Εθνική Ελλάδος!

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έστησε πάρτι στο παρκέ, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (48-26) και με τρομερό πλουραλισμό στο σκοράρισμα (αλλά και 30 ασίστ), έφτασε στο 4-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρώτη θέση του ομίλου J. Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Μπιέλιτσα 18, Μαριάνοβιτς 16, Γιόκιτς 14, Μπίρτσεβιτς 12, Γκούντουριτς 10), ενώ από το συγκρότημα του Κασιάνο πάλεψε μόνο ο Χουέρτας (11 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 49-26, 71-39, 90-47.

Η βαθμολογία του ομίλου J
Σερβία 4-0
Ισπανία* 3-0
Ιταλία* 2-1
Πουέρτο Ρίκο 2-2

*Ισπανία και Ιταλία έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Μουντομπάσκετ 2019: Δεν μας έκανε το χατήρι το Μαυροβούνιο!

Δεν μας έκανε την χάρη το Μαυροβούνιο να κερδίσει την Βραζιλία! ΄Εχασε με 84-73 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Το «3 στα 3» έκανε η Βραζιλία στο Μουντομπάσκετ, στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας!

Έτσι, οι Βραζιλιάνοι θα μπουν στην επόμενη φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών, αποκτώντας πλεονέκτημα και για την πρόκριση στους «8» του Μουντομπάσκετ. Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, και μάλιστα ήταν μπροστά με σκορ 20-19 στο α' δεκάλεπτο. Κλοπή στο Μουντομπάσκετ: Αντικανονικό το διώξιμο στην βολή του Σλούκα! Έπρεπε να κερδίσει βάση κανονισμού η Ελλάδα!

Η κρισιμότητα του αγώνα, όμως, για τη «σελεσάο»... μίλησε στη συνέχεια, με τους Βραζιλιάνους να αντιδρούν και παίζοντας κατά διαστήματα «σκληρό» μπάσκετ να φτάνουν στη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα... χρειάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν στον πόντο (73-72), ωστόσο με μπροστάρηδες τους Μπαρμπόσα, Γκαρσία και Βαρεζάο αντέδρασαν και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του ματς Βραζιλία-Μαυροβούνιο: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη γοήτρου για την Καναδά!

Την πρώτη του νίκη στο Μουντομπάσκετ πέτυχε ο Καναδάς, επικρατώντας της Σενεγάλης με σκορ 82-60. Ξεσπάει στη Νέα Ζηλανδία και πάει για τα... δύσκολα η Εθνική!

Το παιχνίδι δεν είχε καμία σημασία για την πρόκριση στους «16», καθώς οι δύο ομάδες είχαν από δύο ήττες (από Λιθουανία και Αυστραλία) και είχαν αποκλειστεί. Και παρότι οι Αφρικανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά (μάλιστα, ήταν μπροστά στο σκορ με +11 πόντους στο α' δεκάλεπτο), οι Καναδοί σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια, «γύρισαν» το ματς και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα Καναδάς-Σενεγάλη: 11-22, 33-32, 59-46, 82-60.