Μουντομπάσκετ 2019: «Ζωντανή» για το Τοκίο η Νιγηρία! (photos)

Επικράτησε με 83-66 επί της Ακτής Ελεφαντοστού

6 Σεπτεμβρίου 2019 13:28

Η Νιγηρία επικράτησε 83-66 της Ακτής Ελεφαντοστού για τις θέσεις 17-32 του Μουντομπάσκετ και συνεχίζει να ελπίζει για απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Μουντομπάσκετ 2019: Όλα τα σενάρια πρόκρισης στους «8» - Έτσι θα βρεθεί στα προημιτελικά η Εθνική Ελλάδος!

Οι Νιγηριανοί (2 νίκες-2 ήττες) ήταν μπροστά από την αρχή του αγώνα, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τους Ιβοριανούς (0-4) και έφτασαν άνετα στη νίκη. Πλέον, η ομάδα του Αλεξ Νουόρα πήρε προβάδισμα για να «σφραγίσει» το εισιτήριο της Αφρικής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.

Τα δεκάλεπτα τού Νιγηρία-Ακτή Ελεφαντοστού: 24-18, 37-35, 63-46, 83-66.

Μουντομπάσκετ 2019: Απίστευτη η Πολωνία αφού "καθάρισε" την Ρωσία!

Σε ένα ματς-θρίλερ, η εκπληκτική Πολωνία νίκησε τη Ρωσία για τη β' φάση του Μουντομπάσκετ και έκανε το σημαντικότερο βήμα για την πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης. Μουντομπάσκετ 2019: Οι ΗΠΑ διέλυσαν την Ιαπωνία με 98-45!

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Ρώσους να διατηρούν ένα προβάδισμα μέχρι και την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι Πολωνοί με ένα επιμέρους 8-1 πήραν το προβάδισμα (61-58) και μέχρι το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο-πόντο.

Τελικά, η Πολωνία ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη και πλέον «αγκάλιασε» την πρόκριση στους «8» του Μουντομπάσκετ. Αν, μάλιστα, η Αργεντινή κερδίσει τη Βενεζουέλα λίγο αργότερα σήμερα (15:00), τότε και μαθηματικά θα βρίσκεται στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα Πολωνία-Ρωσία: 16-22, 34-40, 53-57, 79-74.

Η βαθμολογία του ομίλου Ι

Πολωνία 4-0

Αργεντινή* 3-0

Βενεζουέλα 2-1

Ρωσία 2-2

Αργεντινή και Βενεζουέλα παίζουν σήμερα (6/9) στις 15:00.

Μουντομπάσκετ 2019: Δεν μας έκανε το χατήρι το Μαυροβούνιο!

Δεν μας έκανε την χάρη το Μαυροβούνιο να κερδίσει την Βραζιλία! ΄Εχασε με 84-73 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Το «3 στα 3» έκανε η Βραζιλία στο Μουντομπάσκετ, στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας!

Έτσι, οι Βραζιλιάνοι θα μπουν στην επόμενη φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών, αποκτώντας πλεονέκτημα και για την πρόκριση στους «8» του Μουντομπάσκετ. Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, και μάλιστα ήταν μπροστά με σκορ 20-19 στο α' δεκάλεπτο. Κλοπή στο Μουντομπάσκετ: Αντικανονικό το διώξιμο στην βολή του Σλούκα! Έπρεπε να κερδίσει βάση κανονισμού η Ελλάδα!

Η κρισιμότητα του αγώνα, όμως, για τη «σελεσάο»... μίλησε στη συνέχεια, με τους Βραζιλιάνους να αντιδρούν και παίζοντας κατά διαστήματα «σκληρό» μπάσκετ να φτάνουν στη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα... χρειάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν στον πόντο (73-72), ωστόσο με μπροστάρηδες τους Μπαρμπόσα, Γκαρσία και Βαρεζάο αντέδρασαν και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του ματς Βραζιλία-Μαυροβούνιο: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη γοήτρου για την Καναδά!

Την πρώτη του νίκη στο Μουντομπάσκετ πέτυχε ο Καναδάς, επικρατώντας της Σενεγάλης με σκορ 82-60. Ξεσπάει στη Νέα Ζηλανδία και πάει για τα... δύσκολα η Εθνική!

Το παιχνίδι δεν είχε καμία σημασία για την πρόκριση στους «16», καθώς οι δύο ομάδες είχαν από δύο ήττες (από Λιθουανία και Αυστραλία) και είχαν αποκλειστεί. Και παρότι οι Αφρικανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά (μάλιστα, ήταν μπροστά στο σκορ με +11 πόντους στο α' δεκάλεπτο), οι Καναδοί σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια, «γύρισαν» το ματς και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα Καναδάς-Σενεγάλη: 11-22, 33-32, 59-46, 82-60.