Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Αποκλείστηκε η Τουρκία! Οι Τσέχοι τους «υπέταξαν» με 91-76!

«Βόμβα»!

5 Σεπτεμβρίου 2019 13:35
Μουντομπάσκετ 2019: Αποκλείστηκε η Τουρκία!  Οι Τσέχοι τους «υπέταξαν» με 91-76!

«Βόμβα» στο Μουντομπάσκετ με την Τσεχία να υποτάσσει την Τουρκία με 91-76 και να είναι αυτή που τσέκαρε το εισιτήριο για τους «16» και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική μας ομάδα στην επόμενη φάση (εφόσον κερδίσουμε τους Νεοζηλανδούς). Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη γοήτρου για την Καναδά!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, κάτι απολύτως λογικό, αφού κρινόταν η πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ. Και παρότι οι Τούρκοι προέρχονταν από την... παραλίγο νίκη επί των ΗΠΑ, οι Τσέχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι στο α' δεκάλεπτο με 22-16 και στο ημίχρονο με 43-35. Στο β' ημίχρονο οι Τούρκοι προσπάθησαν αν αντιδράσουν, μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους τρεις πόντους, ωστόσο οι Τσέχοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και πανηγύρισαν δίκαια την πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ, αφήνοντας εκτός την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα του ματς Τουρκία-Τσεχία: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91.

Αν ο Σατοράνσκι είναι ο απόλυτος ηγέτης και μαέστρος της ομάδας (11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), τη διαφορά στο σημερινό παιχνίδι την έκανε ο Όντρει Μπάλβιν. Ο σέντερ της Γκραν Κανάρια αντικαθιστά επάξια τον Γιαν Βέσελι και στο κρισιμότερο παιχνίδι μέχρι σήμερα ήταν απολαυστικός με 17 πόντους (8/9 σουτ) και 11 ριμπάουντ.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σαρίτσα): Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Ερντέν 8, Ιλιασόβα 6 (0/9 σουτ, 6/6 βολές), Κορκμάζ 16 (3/6 τρίποντα), Μαχμούτογλου 14 (4/8 τρίποντα), Οσμάν 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανλί 1, Τουντσέρ, Γουίλμπεκιν 5 (1).

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπάλβιν 17 (8/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 15 (1), Χρούμπαν 18 (2), Κριτζ 2, Πέτερκα 2, Πούμπρλα 2, Σατοράνσκι 11 (1/8 σουτ, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σιλμπ 8 (2), Σίρινα.

Μουντομπάσκετ 2019: Δεν μας έκανε το χατήρι το Μαυροβούνιο!

Δεν μας έκανε την χάρη το Μαυροβούνιο να κερδίσει την Βραζιλία! ΄Εχασε με 84-73 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Το «3 στα 3» έκανε η Βραζιλία στο Μουντομπάσκετ, στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας!

Έτσι, οι Βραζιλιάνοι θα μπουν στην επόμενη φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών, αποκτώντας πλεονέκτημα και για την πρόκριση στους «8» του Μουντομπάσκετ. Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, και μάλιστα ήταν μπροστά με σκορ 20-19 στο α' δεκάλεπτο. Κλοπή στο Μουντομπάσκετ: Αντικανονικό το διώξιμο στην βολή του Σλούκα! Έπρεπε να κερδίσει βάση κανονισμού η Ελλάδα!

Η κρισιμότητα του αγώνα, όμως, για τη «σελεσάο»... μίλησε στη συνέχεια, με τους Βραζιλιάνους να αντιδρούν και παίζοντας κατά διαστήματα «σκληρό» μπάσκετ να φτάνουν στη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα... χρειάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν στον πόντο (73-72), ωστόσο με μπροστάρηδες τους Μπαρμπόσα, Γκαρσία και Βαρεζάο αντέδρασαν και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του ματς Βραζιλία-Μαυροβούνιο: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73