Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Ανατροπή και πρόκριση στους «16» για το Πουέρτο Ρίκο! (photos)

Έριξε στο «καναβάτσο» την Τυνησία με 67-64

4 Σεπτεμβρίου 2019 13:47

Ανατροπή και πρόκριση για τους «16» του Μουντομπάσκετ πέτυχε το Πουέρτο Ρίκο όπου έριξε στο «καναβάτσο» την Τυνησία επικρατώντας με 67-64! Κλοπή στο Μουντομπάσκετ: Αντικανονικό το διώξιμο στην βολή του Σλούκα! Έπρεπε να κερδίσει βάση κανονισμού η Ελλάδα!

Η Τυνησία... κατάφερε να μην πετύχει πόντο στα τελευταία 4,5 λεπτά και έτσι έχασε τεράστια ευκαιρία να γίνει η μόνη αφρικανική ομάδα που προκρίνεται στους «16» της διοργάνωσης, κάτι που θα ισοδυναμούσε με πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η πρωταθλήτρια Αφρικής μπλόκαρε στην επίθεση απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο και το τρίποντο του Μπράουν στα 5" για το τέλος έστειλε την εθνική του στη φάση των «16» του Μουντομπάσκετ. Πλέον, το Πουέρτο Ρίκο σχηματίζει νέο όμιλο στην επόμενη φάση μαζί με την Ισπανία, τη Σερβία και την Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία: 19-18, 38-32, 52-55, 67-

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κασιάνο): Μπάλκμαν 14 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κλαβέλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κλεμέντε, Κόλιερ 4, Ντίαζ 7 (1), Φράνκλιν 2, Χουέρτας 10 2), Μοχίκα, Πινέιρο 8, Ροντρίγκεζ 6

ΤΥΝΗΣΙΑ (Πάλμα): Αμπάντα 14 (1 τρίποντο, 6 κλεψίματα), Ρομντάν 12 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελ Μαμπρούκ 2 (1/10 σουτ), Χαντιντάν 9 (1), Μεϊρί 14 (9 ριμπάουντ), Ρολ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Μουντομπάσκετ 2019: Στην παράταση κέρδισαν οι ΗΠΑ την Τουρκία με 93-92!

Στην παράταση κέρδισαν οι ΗΠΑ την Τουρκία με 93-92 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Στους «16» η Γαλλία μετά την εύκολη νίκη της επί της Ιορδανίας με 103-64!

Οι Αμερικάνοι είχαν... χαμένο το παιχνίδι με την Τουρκία να έχει το ματς στα χέρια της, αλλά ήταν άστοχη στις βολές! Απίστευτο φινάλε στο παιχνίδι της Αμερικής με την Τουρκία. Οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα έκαναν... κατάθεση ψυχής για 45 αγωνιστικά λεπτά, είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση, όμως στο τέλος έμειναν με άδεια χέρια.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης. Εκεί όπου Μπαλμπάι και Οσμάν μέτρησαν 0/4 βολές, με το σκορ στο 91-92, 8,3'' για το τέλος του αγώνα. Ο Μίντλετον πήρε φάουλ στην εξέλιξη της φάσης και με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 93-92, το οποίο χάρισε την πρόκριση στις ΗΠΑ, οι οποίες μετρούν 2-0. Την ίδια ώρα η Τουρκία βρίσκεται στο 1-1.

Λίγη ώρα πριν η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ έχασε από την Βραζιλία με 79-78 για τη 2η αγωνιστική του τουρνουά και... τρέχει για την πρόκριση. Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ δίνει το τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο μεθαύριο, Πέμπτη, με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία. Το ματς αυτό θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ, όπως και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του Μουντομπάσκετ 2019. Η Βραζιλία θα κλείσει λίγες ώρες νωρίτερα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στο Μαυροβούνιο (5/9 στις 11:00).