Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Ανγκόλα-Φιλιππίνες 84-81! Νίκη γοήτρου για τους Αφρικανούς (photos)

Γκραν γκινιολ το φινάλε!

4 Σεπτεμβρίου 2019 13:08
Μουντομπάσκετ 2019: Ανγκόλα-Φιλιππίνες 84-81!  Νίκη γοήτρου για τους Αφρικανούς (photos)

Την πρώτη της νίκη στο Μουντομπάσκετ της Κίνας σημείωσε η Ανγκόλα, με τους Αφρικανούς να πετυχαίνουν μία νίκη γοήτρου απέναντι στις Φιλιππίνες με 84-81 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να τελειώνει 73-73. Κλοπή στο Μουντομπάσκετ: Αντικανονικό το διώξιμο στην βολή του Σλούκα! Έπρεπε να κερδίσει βάση κανονισμού η Ελλάδα!

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Χοακίμ με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Αντρέ Μπλάτσε σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 56-46, 73-73, 84-81 παρ.

ΑΓΚΟΛΑ (Βόιτ): Αντόνιο 3 (1), Κονσεϊσάο 10 (2), Ντομίνγκος 5, Γκονσάλβες 5 (1), Χοακίμ 20 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπούνγκα, Μουρ 12 (3), Μοράις 11 (1), Μορέιρα 12 (15 ριμπάουντ), Πάουλο 6 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Γκουιάο):Αγκιλάρ 8 (5 ριμπάουντ), Αλμαζάν, Μπαρόκα 4, Μπλατς 23 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπόλικ 10 (2), Νταλιστάν 3 (1), Φαχάρδο 2, Νόργουντ, Πέρεθ 17 (3), Πογκόι 8 (2), Ραβένα 6, Ροσάριο.

Μουντομπάσκετ 2019: Στην παράταση κέρδισαν οι ΗΠΑ την Τουρκία με 93-92!

Στην παράταση κέρδισαν οι ΗΠΑ την Τουρκία με 93-92 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Στους «16» η Γαλλία μετά την εύκολη νίκη της επί της Ιορδανίας με 103-64!

Οι Αμερικάνοι είχαν... χαμένο το παιχνίδι με την Τουρκία να έχει το ματς στα χέρια της, αλλά ήταν άστοχη στις βολές! Απίστευτο φινάλε στο παιχνίδι της Αμερικής με την Τουρκία. Οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα έκαναν... κατάθεση ψυχής για 45 αγωνιστικά λεπτά, είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση, όμως στο τέλος έμειναν με άδεια χέρια.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης. Εκεί όπου Μπαλμπάι και Οσμάν μέτρησαν 0/4 βολές, με το σκορ στο 91-92, 8,3'' για το τέλος του αγώνα. Ο Μίντλετον πήρε φάουλ στην εξέλιξη της φάσης και με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 93-92, το οποίο χάρισε την πρόκριση στις ΗΠΑ, οι οποίες μετρούν 2-0. Την ίδια ώρα η Τουρκία βρίσκεται στο 1-1.

Λίγη ώρα πριν η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ έχασε από την Βραζιλία με 79-78 για τη 2η αγωνιστική του τουρνουά και... τρέχει για την πρόκριση. Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ δίνει το τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο μεθαύριο, Πέμπτη, με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία. Το ματς αυτό θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ, όπως και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του Μουντομπάσκετ 2019. Η Βραζιλία θα κλείσει λίγες ώρες νωρίτερα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στο Μαυροβούνιο (5/9 στις 11:00).