Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Εκτός πρωτιάς η διοργανώτρια ύστερα από την ήττα της από την Πολωνία!

Αγώνας θρίλερ

2 Σεπτεμβρίου 2019 18:45

Σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια των πρώτων ημερών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, η Πολωνία νίκησε την Κίνα στην παράταση (79-76) και πέρασε στην επόμενη φάση. Τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων, «αυτοκτονία» των γηπεδούχων, πρόκριση των Πολωνών και... τελικός ενόψει για τους οικοδεσπότες.

Η Πολωνία... επέζησε στο «θρίλερ» του Πεκίνου, πήρε την νίκη στην πρωτή παράταση του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Έτσι, θα παίξει απέναντι στην υποδέεστερη Ακτή Ελεφαντοστού με στόχο το 3/3, ενώ η Κίνα, που «αυτοκτόνησε» με τα λάθη στις επαναφορές της, θα αγωνιστεί στην τελευταία «στροφή» της Α' Φάσης με τη Βενεζουέλα σε έναν «τελικό» πρόκρισης (1-1 ρεκόρ και οι δύο). Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών (25π.), αν και παραλίγο να γίνει... μοιραίος. Με 7'' στην κανονική διάρκεια του ματς έκανε ένα μεγάλο κλέψιμο, αλλά αστόχησε σε μια βολή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί οι πιο ψύχραιμοι Πολωνοί επικράτησαν των άστοχων γηπεδούχων και πέρασαν στη Β' Φάση. Ο Γι Γινλιάν είχε 24 πόντους για λογαριασμό των ηττημένων, όμως έχασε πολλά σουτ στην παράταση και δεν μπόρεσε να οδηγήσει τη χώρα του σε μια νίκη - χρυσάφι. Μάλιστα, ο 32χρονος φόργουορντ αστόχησε και στο buzzer beater της παράτασης. Μουντομπασκετ 2019: Ισπανία- Πουέρτο Ρίκο 73-63

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και αφού πήραν 7 γρήγορους πόντους του Γι Γιανλιάν «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο +10 (25-15). Όμως, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ ανέτρεψε γρήγορα το σκηνικό. Με τον Ματέουσζ Πονίτκα να βάζει 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και την Πολωνία να έχει επιμέρους σκορ 10-24 στη δεύτερη περίοδο, το προβάδισμα άλλαξε χέρια (35-39 στο 20').

Ο διψήφιος αριθμός λαθών των Κινέζων επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα για να διαχειριστούν (49-55 στο 28' και 54-57 στο 30'). Ο 32χρονος Γι, όμως, ήταν... μια ομάδα μόνος του (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ στο 30') και κρατούσε το σύνολο του Ναν Λι στον αγώνα. Από την άλλη, ο Πονίτκα είχε βρει έναν συμπαραστάτη στην επίθεση στο πρόσωπο του άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ (16π. στο τέλος της τρίτης περιόδου). Η ένταση ήταν στα ύψη, οι Πολωνοί ήταν άστοχοι και η οικοδέσποινα Κίνα με τον Γι να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ πέρασε μπροστά (63-61 στο 36'). Μάλιστα, το προσπέρασμα ήρθε με τρίποντο του Ρούι Ζάο, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 1/8 σουτ. Το κινεζικό σερί έφτασε το 9-0, οι φιλοξενούμενοι είχαν σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και το 56-61 του 33' έγινε 65-61 στο 37'. Σε ένα κρίσιμο σημείο οι Πονίτκα - Σλότερ έβαλαν 1/4 βολές και το «θρίλερ» δεν είχε τέλος (65-64 στο 38').

Με 01:54 για την λήξη ο Μιχάλ Σοκολόφσκι δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Γι πήγε να... τελειώσει τον αγώνα με μία εύστοχη βολή και ένα τρίποντο (69-64). Όμως, οι Πολωνοί αντέδρασαν, αφού ο Σλότερ απάντησε γρήγορα για το 69-67. Οι παίκτες του Τέιλορ έβγαλαν την άμυνα, βρήκαν ελεύθερο σουτ, αλλά ο Σοκολόφσκι βρήκε σίδερο. Το ίδιο έκανε και ο Σλότερ μετά το τάιμ άουτ, αλλά η «ματσάρα» δεν είχε τέλος και όλα κρέμονταν από μία λεπτή κλωστή: την ευστοχία στις βολές. Με το σκορ στο 70-69 ύστερα από διαδοχικά ζευγάρια βολών οι Κινέζοι επανέφεραν την μπάλα με 11,8'', οι Πολωνοί έκλεψαν, αλλά οι διαιτητές έδωσαν ένα σωστό (αν και ίσως αυστηρό) φάουλ, που έφερε πολλές διαμαρτυρίες στον πάγκο της ευρωπαϊκής ομάδας. Ωστόσο, τίποτα δεν είχε τελειώσει εκεί. Με το σκορ στο 72-71 και 7'' στο ρολόι ο Πονίτκα έκλεψε στην επαναφορά των Κινέζων και κέρδισε βολές. Ο ποιοτικός φόργουορντ της Ζενίτ είχε την ευκαιρία να χαρίσει την νίκη - πρόκριση στην ομάδα του, όμως με 1/2β. αυτό που έκανε ήταν να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (72-72 στο 40'). Μουντομπάσκετ 2019: Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε η Ρωσία!

Η κούραση και η πίεση έφεραν ένα ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών (73-74 στο 44') και το σκηνικό δεν άλλαζε με τίποτα. Με 56'' για το τέλος της παράτασης ο Πονίτκα έβαλε 2/2β. (73-76) και... εξιλεώθηκε για το προηγούμενο χαμένο ζευγάρι, αλλά ο Μινγκούι Σουν ισοφάρισε με ένα σπουδαίο τρίποντο (76-76). Με την μπάλα να ζυγίζει... τόνους ο Ντάμιαν Κούλιγκ ήταν ψύχραιμος και με λέι απ διαμόρφωσε το 76-78. Μετά το τάιμ άουτ οι Κινέζοι δεν πρόλαβαν να κάνουν έγκαιρα την επαναφορά, κάνοντας άλλο ένα μεγάλο λάθος και κάπου εκεί η Πολωνία «καθάρισε» την νίκη με 1/2 βολές (76-79), αφού το τρίποντο του Γι στην τελευταία φάση βρήκε στο στεφάνι και κατέληξε εκτός καλαθιού.

Τα Δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72
Η Παράταση: 76-79