Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Έπεσαν κουτουλιές στο ματς Ιταλία-Αγκόλα! (Video)

Χαμός!

2 Σεπτεμβρίου 2019 12:58

Επεισοδιακή ήταν η κατάληξη του αγώνα της Ιταλίας με την Ανγκόλα που έληξε με νίκη των Ευρωπαίων με 92-61, για την δεύτερη αγωνιστική στο Μουντομπάσκετ. Μουντομπάσκετ 2019: "Περίπατος" για την Τουρκία η Ιαπωνία! Νίκησε 86-67!

Με μόλις 16,6 δευτερόλεπτα να μένουν στο χρονόμετρο, Αλεσάντρο Τζεντίλε και Πάουλο αλληλοσπρώχτηκαν σε προσπάθεια για σκριν.

Ο Αγκολέζος φόργουορντ, όμως, δεν, έμεινε στο σπρώξιμο αλλά έφτασε στο σημείο να ρίξει δύο κουτουλιές στον πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού.

Οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Τζεντίλε και απέβαλαν με ντισκαλιφιέ τον Πάουλο.

Δείτε τη φάση:

Μουντομπάσκετ 2019: Άντεξε την πίεση η Γαλλία και επικράτησε με 78-74 επί της Γερμανίας!

Άντεξε την πίεση η Γαλλία και επικράτησε με 78-74 τη Γερμανία! Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν ακόμη και με 24 πόντους (52-28) στα μισά τρίτου δεκαλέπτου, με τους Γερμανούς να επιστρέφουν και τον Φουρνιέ να «μιλάει» στο τέλος για τη νίκη (78-74), στο πλαίσιο του έβδομου ομίλου του Μουντομπάσκετ! Μπορείτε να δείτε ακόμα: Σάρωσε στο πέρασμα της η Βραζιλία επί της Νέα Ζηλανδία με 102-94!

Με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ολοκλήρωσε το ματς ο γκαρντ των Μάτζικ, με τον Εμπαγέ να προσθέτει άλλους 21π.

Από τα «πάντσερ», ξεχώρισαν οι Φόιγκτμαν και Σρέντερ με 25 και 23 πόντους ο καθένας.

Καταιγιστικό ξεκίνημα από τη Γαλλία στην αναμέτρηση, με τη Γερμανία να αδυνατούσε να ακολουθήσει και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «τρικολόρ» με το υπέρ τους 16-4. Στη δεύτερη περίοδο, τα «πάντσερ» αντέδρασαν και πλησίασαν στο -4 (21-17), στα μισά. Ωστόσο, οι παίκτες του Κολέ απάντησαν και ανέβασαν τις στροφές τους και με τους Μπατούμ και Εμπαγέ πήγαν στα αποδυτήρια με το +16 (36-20).

Με τον Φουρνιέ, η διαφορά έφτασε στο +24 (52-28) για τη Γαλλία, στα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Σρέντερ πήρε τη Γερμανία από το χέρι και την έβαλε ξανά στο ματς, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να ήταν το 59-50.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν τα «πάντσερ», με τον Κλέμπερ να μειώνει στο -6 (61-55). Εκεί, ανέλαβαν δράση οι Φουρνιέ και Πουαριέ, με την ομάδα του Κολέ να ξεφεύγει στο +13 (68-55), αλλά οι Φόιγκτμαν και Σρέντερ έφεραν τη Γερμανία στο -3 (71-68), στο 38’. Το ντέρμπι κράτησε μέχρι τη λήξη, με τον Τσίπσερ να μειώνει στο καλάθι (76-74), στα 6,3’’. Ο Φουρνιέ έκανε 2/2 από τη γραμμή των βολών, με το 78-74 να ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 36-20, 59-50, 78-74

Μουντομπάσκετ 2019: Ελπιδοφόρα νίκη της Βενεζουέλας έναντι της Ακτής Ελεφαντοστού με 87-71

Με τον γκαρντ Heissler Guillent να κάνει πράματα και θάματα, η Βενεζουέλα υπέταξε την Ακτή Ελεφαντοστού για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με την οικοδέσποινα Κίνα που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Να σας θυμίσουμε: Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47!

Η ομάδα της Ν. Αμερικής με 31 πόντους του Heissler Guillent κατάφερε να επικρατήσει των Ιβοριανών και να συνεχίσει να ελπίζει για πρόκριση στη β'΄φάση του Μουντομπάσκετ, έχοντας μία νίκη και μία ήττα μέχρι τώρα. Οι Βενεζουελάνοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του α' ημιχρόνου στους 17 πόντους (49-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αλλά και στο τέταρτο η Ακτή Ελεφαντοστού εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική και με μπροστάρη τον Charles Abouo (16 π.) προσπάθησε να «γυρίσει» το παιχνίδι. Δεν τα κατάφερε, όμως, και έτσι θα μείνει εκτός της β' φάσης του Μουντομπάσκετ, την ίδια στιγμή που η Βενεζουέλα θα κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης στον «τελικό» με την Κίνα την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 49-32, 73-5, 87-71.