Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: «Καθάρισε» ο Μίτσελ για τις ΗΠΑ έναντι της Τσεχίας με 88-67!

Εύκολη νίκη για τις ΗΠΑ!

2 Σεπτεμβρίου 2019 08:08

«Καθάρισε» ο Μίτσελ για τις ΗΠΑ έναντι της Τσεχίας με 88-67! Για ένα δεκάλεπτο ζορίστηκε μόνο η Team USA στο παιχνίδι με την Τσεχία, με τους παίκτες του Πόποβιτς να ανεβάζουν στροφές μετά το 10’ και να φτάνουν στο τελικό 88-67 στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Να σας θυμίσουμε: «Λύγισε» η Ιορδανία από την Δομικανική Δημοκρατία με 80-76!

Πρώτος σκόρερ για τους Αμερικάνους ο Μίτσελ, που σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μπαρνς και Γουόκερ, οι οποίοι πρόσθεσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από τους μαχητικούς Τσέχους ξεχώρισε ο NBAer Σατοράνσκι, ο οποίος είχε 17 πόντους και 5 ασίστ, με την ομάδα του Γκίνζμπουργκ να πληρώνει στην ουσία τα 18 λάθη της.

Οι Τσέχοι μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-7 στο πρώτο πεντάλεπτο με σερί 9-0! Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των παικτών του Πόποβιτς, που απάντησαν με 10-0 για να ανακτήσουν το προβάδισμα (11-17 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σιλμπ, που μείωσε σε 14-17.

Οι Αμερικάνοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 10-2, ξέφυγαν με +11 (16-27 στο 13’). Από ‘κει και πέρα, συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό και να συντηρούν διψήφια διαφορά για να κλείσουν το ημίχρονο στο +14 (29-43).

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Γκίνζμπουργκ έσφιξαν την άμυνά τους και προσπάθησαν να μειώσουν, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα (34-45 στο 23’). Με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να πατάει το γκάζι, το συγκρότημα του Πόποβιτς ξέφυγε και πάλι (41-61 στο 28’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του (48-66 στο 30’).

Η Team USA δεν έδωσε δικαιώματα στους Τσέχους στην τέταρτη περίοδο και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (55-79 στο 34’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Αμερικάνους να φτάνουν στο τελικό 67-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 29-43, 48-66, 67-88.

Μουντομπάσκετ 2019: "Περίπατος" για την Τουρκία η Ιαπωνία! Νίκησε 86-67!

"Περίπατος" ήταν ο αγώνας του Μουντομπάσκετ για την Τουρκία η Ιαπωνία! Νίκησε 86-67! Δείτε ακόμα: Τεράστια νίκη της Αυστραλίας έναντι του Καναδά με 108-92!

Στο πρώτο της παιχνίδι στο Μουντομπάσκετ της Κίνας νίκησε 86-67 με τον Ιλιασόβα να είναι ο καλύτερος του αγώνα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι από την πρώτη στιγμή της αναμέτρησης, έχτισαν μια διαφορά ανώτερη των 10 πόντων από τα πρώτα λεπτά και στη συνέχεια τη διατήρησαν φτάνοντας –τελικά- στην επικράτηση.

Από το 10’ το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 28-12 υπέρ της Τουρκίας και η μικρή προσπάθεια της Ιαπωνίας να μειώσει δεν έφερε αποτέλεσμα. Η δεύτερη περίοδο έληξε 23-19 υπέρ των Ιαπώνων με τη διαφορά να πέφτει στους 12 στο ημίχρονο.

Ωστόσο στη συνέχεια με την βοήθεια των Οσμάν και Κορκμάζ στο σκοράρισμα οι γείτονες έφτασαν στους 18 τους πόντους που τους χώριζαν από τους Ιάπωνες,. Τελικά, το ματς έληξε με 86-67 με τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα να παίρνουν το πρώτο τους καλό αποτέλεσμα στη διοργάνωση.

Εκτός του Ιλιασόβα καλοί –για την Τουρκία- ήταν και οι Μαχμούτογλου με 17π. και Οσμάν με 12. Για τους Ιάπωνες ανώτερος ο Χατσιμούρα με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47!

Η Λιθουανία "διέλυσε" την Σεναγάλη με 101-47 στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ! Να σας θυμίσουμε: Ο Αντετοκούνμπο στην καλύτερη φάση της 2ης ημέρας! (Video)

Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις διέλυσε με 101-47 τους Αφρικανούς και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Το ματς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής αφού από το ξεκίνημα οι Λιθουανοί μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι, πήραν διαφορά και δεν επέτρεψαν στην Σενεγάλη όχι μόνο να φανεί ανταγωνιστική αλλά ούτε να περάσει τους πενήντα πόντους! Η ανωτερότητα της Λιέτουβα ήταν εμφανής εξ αρχής και η ομάδα του Αντομάιτις ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με +17 (10-27), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει τους 27 πόντους (21-48).

Μια από τα ίδια και στην επανάληψη. Η Λιθουανία συνέχιζε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, μεγάλωνε την διαφορά και η Σενεγάλη έδειχνε να έχει παραδώσει... πνεύμα. Το 33-77 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου, ενώ η διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφτασε ακόμη και στους πενήντα πόντους. Μάλιστα, η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Λιθουανία να επικρατεί με 101-47 της Σενεγάλης.

Επτά παίκτες των νικητών ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, ανάμεσα σε αυτούς και ο Κουζμίνσκας του Ολυμπιακού, ενώ οκτώ πόντους είχε ο Ματσιούλις της ΑΕΚ.

Μουντομπάσκετ 2019: Σάρωσε στο πέρασμα της η Βραζιλία επί της Νέα Ζηλανδία με 102-94!

Η Βραζιλία άρχισε νικηφόρα την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας νικώντας για τον έκτο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Ελλάδα, τη Νέα Ζηλανδία με 102-94.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς προβλημάτισε στα πρώτα 23-24 λεπτά του αγώνα, αλλά κατάφερε με ένα εκπληκτικό επτάλεπτο να μετατρέψει το -6 (56-50) σε +16 (78-62) μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος των νικητών ο Λεάντρο Μπαρμπόσα με 22 πόντους, πολύ καλός και ο Ράφα Λους με 15 (αλλά και 6 ασίστ), ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Κριστιάνο Φελίσιο με 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Κόρεϊ Γουέμπστερ είχε 19 πόντους (τους 17 στο πρώτο ημίχρονο) με 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ για τους ηττημένους, ενώ 17 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Άιζακ Φοτού.

Την Τρίτη η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα και η Νέα Ζηλανδία το Μαυροβούνιο.

Η Βραζιλία με οδηγούς τους Λους και Λουσάδα πήρε εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα (0-6), που γρήγορα όμως εξανεμίστηκε χάρη στους Τάι Γουέμπστερ και Φοτού (13-14), ενώ το τρίποντο του Ράσμπατς χάρισε στη Νέα Ζηλανδία το πρώτο προβάδισμα (18-16). Οι δύο ομάδες, που κάθε άλλο παρά αποτελεσματικές ήταν στην άμυνα, συμβάδισαν στο σκορ μέχρι να πάρει «φωτιά» ο Κόρεϊ Γουέμπστερ (34-29). Ο Μπαρμπόσα ανέλαβε δράση ισοφαρίζοντας (42-42), αλλά ο Κόρεϊ Γουέμπστερ ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 17 πόντους μέχρι το γκολ-φάουλ του Λους να στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, 50-50.

Ο Κόρεϊ Γουέμπστερ πήρε τη σκυτάλη και οι Tall Blacks προηγήθηκαν με 56-50, αλλά τα τρίποντα των Γκαρσία, Μαρκίνιος και Μπαρμπόσα έφεραν και πάλι τούμπα το ματς (58-63). O «βομβαρδισμός» συνεχίστηκε και η Βραζιλία ολοκλήρωσε ένα 6-28 μέσα σε λιγότερα από λεπτά ξεφεύγοντας με +16, 62-78. Οι Νεοζηλανδοί πλησίασαν στους 11 στο τελευταίο τετράλεπτο (77-88), αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότεροι απειλητικοί, παρότι στα 32'' μείωσαν στους έξι (92-98).

Δεκάλεπτα: 20-21, 50-50, 62-78, 94-102

Super League: «Απόδραση» της ΑΕΚ από την Τρίπολη με 2-3! (Video)

Super League: Πάλι από την βούλα ο Ολυμπιακός!