Μουντομπάσκετ 2019: Μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί του Μαυροβουνίου!

Μεγάλη νίκη!

1 Σεπτεμβρίου 2019 17:05

Συγκέντρωση, αποφασιστικότητα, ενέργεια, άμυνα, πολυφωνία στην επίθεση, κυριαρχικό μπάσκετ και θέαμα συνέθεσαν μία ιδανική πρεμιέρα και μία εντυπωσιακή νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο, 85-60, για την εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Μόνο λίγα λεπτά χρειάστηκαν οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου για να ξεπεράσουν το... μούδιασμα και να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Μετά το 17-9 της 1ης περιόδου, έκαναν επιμέρους σκορ 25-7 στη 2η περίοδο και έφτασαν τους 30+ πόντους, με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη (16π.). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (10π., 7ρ.) έκλεβε μπάλες και... κάλπαζε σε coast to coast τελειώνοντας αιωρούμενους από τη στεφάνη τις φάσεις, υποχρεώνοντας τους Κινέζους φιλάθλους στο "Gymnasium of Youth Olympic Games Sports Park" της Νανζίνγκ σε επιφωνήματα ενθουσιασμού. Ο ... MVP όμως ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 15 πόντους, το ένα κάρφωμα μετά το άλλο, 9 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Γεμάτος αυτοπεποίθηση όσο ποτέ ήταν ο άξιος αντικαταστάτης του αρχηγού Γιάννη Μπουρούση που τελείωσε με 12 πόντους το παιχνίδι, με 2/4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ. Οι Βούτσεβιτς και Πόποβιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι του Μαυροβουνίου.

Επόμενος αντίπαλο της Ελλάδας είναι η Βραζιλία την Τρίτη (3/9, 15:00), ενώ το Μαυροβούνιο αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία που ηττήθηκε από τη Βραζιλία στην πρεμιέρα στις 11:00 την ίδια ημέρα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60

Μουντομπάσκετ 2019: Αργεντινή - Ν. Κορέα 95-69

Η Ν. Κορέα αντιστάθηκε μόλις για τέσσερα λεπτά όταν και το σκορ ήταν 9-9. Η Αργεντινή στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται για τους Αργεντίνους, που προηγήθηκαν με 41-22 στο 16ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για τους «γκαούτσο» μιας και προηγήθηκαν με 25 πόντους (65-40) στο 28ο λεπτό, πριν φτάσουν στο τελικό 95-69. Μουντομπάσκετ 2019: Ισπανία- Τυνησία 101-62!

Κορυφαίοι για τους Αργεντίνους οι Λαπροβίτολα με 17 πόντους, Σκόλα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, Ντεκ με 12 πόντους ενώ από την Ν. Κορέα ο Ρα είχε 31 πόντους και ο Λι 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ιταλία νίκησε τις Φιλιππίνες με 108 - 62!

Η Ιταλία νίκησε τις Φιλιππίνες με 108 - 62 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Λίγο πριν το φινάλε, το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε του Ιράν

Η «σκουάντρα ατζούρα», η οποία έφτασε την υπέρ της διαφορά στον… Θεό και συγκεκριμένα ακόμη και στο +53 (52-105), είχε για πρώτους σκόρερ την τριπλέτα Ντατόμε (17π.), Ντέλα Βάλε (17π.) και Γκαλινάρι (16π.).

Από τους Ασιάτες ξεχώρισε ο Μπλατς, με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πέρεζ με άλλους τόσους πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ιταλία, με τους Χάκετ και Ντατόμε να την στέλνουν στο 4-28 και με τους Μπελινέλι και Γκαλινάρι να μπαίνουν στην… εξίσωση η διαφορά ξέφυγε στο +29 (8-37), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Οι παίκτες του Σακέτι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με την απόσταση να φτάνει ακόμη και στο +39 (20-59), στο 18’, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +38 (24-62).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ήρθε και η… 40αρα για την Ιταλία, η οποία ήρθε δια χειρός Μπελινέλι (26-66), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο μέγιστο +47 (39-86). Το… πάρτι της Ιταλίας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 62-108, ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +53 (52-105).

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108