Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα 55-70

Τα κατάφερε η διοργανώτρια χώρα...

31 Αυγούστου 2019 17:11

Πρεμιέρα με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο για την διοργανώτρια Κίνα, η οποία, όταν απαλλάχτηκε από το άγχος, ξεπέρασε το εμπόδιο της Ακτής Ελεφαντοστού (70-55) και πήρε σημαντική νίκη πρόκρισης. Μουντομπάσκετ 2019: Με Καναδά θα αγωνιστεί ο Μπόγκουτ!

Η πίεση της πρεμιέρας, αλλά και το δυναμικό παιχνίδι της Ακτής Ελεφαντοστού έβαλαν δύσκολο... παζλ μέχρι το 20' στους διοργανωτές Κινέζους, που δεν ήθελαν να μιμηθούν τους γείτονες Ιάπωνες με την δική τους ήττα το 2006. Η Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λι Ναν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση και τα ποσοστά ευστοχίας της, «έχτισε» διψήφιες διαφορές και τελικά πήρε μία πολύτιμη νίκη (55-70), που την θέτει ισχυρή υποψηφιότας πρόκρισης από τον Α' όμιλο στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίοι των νικητών οι Γκούο (17π., 9ας) και Γι (19π., 9ριμπ.), με τους Αφρικανούς να έχουν μοναδικό διψήφιο τον Έντιν με 10 πόντους.

Ισορροπημένη και αρκετά νευρική ήταν στα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση στο «Wukesong Sport Center» του Πεκίνου. Οι ουσιαστικά γηπεδούχοι Κινέζοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την αύρα του γηπέδου τους και να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (2-6 στο 2', 7-13 στο 6'), ωστόσο οι βιαστικές επιλογές τους δεν έδωσαν περιθώριο να «ρευστοποιήσουν» το δυναμικό τους ξεκίνημα. Σταδιακά οι Ιβοριανοί ισορροπούσαν το παιχνίδι και μάλιστα με τρίποντο του Ντιαμπατέ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (16-14 στο 10'). Η νευρικότητα-αστοχία κυριάρχησαν και στην δεύτερη περίοδο (2-3 επιμέρους στα πρώτα 4'), με την Ακτή να φτάνει με την σειρά της και εκείνη στο +6 (23-17 στο 14'). Η άνοδος του Αϊλούν Γκούο για τους Κινέζους έδωσε πόντους στην ομάδα του, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 29-29 και τον Ζάι Ξιαοτσουάν μοναδικό διψήφιο με 10 πόντους.

Η πρόβα νίκης άρχισε να δείχνει πρωταγωνιστή στην τρίτη περίοδο του αγώνα. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε για λογαριασμό Κίνας ο Λι Ναν φάνηκε να αποσυντονίζει τους Ιβοριανούς, την ώρα που η ασιατική ομάδα με σερί 6-0 πήρε... ανάσα (29-35 στο 22'). Η Ακτή προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο «ζεστός» Γκούο σε άμυνα και δημιουργία καθοδηγούσε μαεστρικά την Κίνα (39-46 στο 27'). Το γκολ φάουλ του Ζάο (39-49), στην πρώτη διψήφια διαφορά έφερε την Κίνα σε θέση επικεφαλής για το τελευταίο δεκάλεπτο (41-51 στο 30'). Στο σημείο εκείνο, εμφανίστηκε στο παρκέ ο ηγέτης των Κινέζων, Γι Γιανλιάν, που έδωσε πόντους, δεν άφησε την αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο από τους εννιά πόντους (47-56 στο 33') και εκ του ασφαλούς είδε τους Ασιάτες να κερδίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ιταλία νίκησε τις Φιλιππίνες με 108 - 62!

Η Ιταλία νίκησε τις Φιλιππίνες με 108 - 62 στον σημερινό αγώνα του Μουντομπάσκετ! Λίγο πριν το φινάλε, το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε του Ιράν

Η «σκουάντρα ατζούρα», η οποία έφτασε την υπέρ της διαφορά στον… Θεό και συγκεκριμένα ακόμη και στο +53 (52-105), είχε για πρώτους σκόρερ την τριπλέτα Ντατόμε (17π.), Ντέλα Βάλε (17π.) και Γκαλινάρι (16π.).

Από τους Ασιάτες ξεχώρισε ο Μπλατς, με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πέρεζ με άλλους τόσους πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ιταλία, με τους Χάκετ και Ντατόμε να την στέλνουν στο 4-28 και με τους Μπελινέλι και Γκαλινάρι να μπαίνουν στην… εξίσωση η διαφορά ξέφυγε στο +29 (8-37), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Οι παίκτες του Σακέτι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με την απόσταση να φτάνει ακόμη και στο +39 (20-59), στο 18’, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +38 (24-62).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ήρθε και η… 40αρα για την Ιταλία, η οποία ήρθε δια χειρός Μπελινέλι (26-66), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο μέγιστο +47 (39-86). Το… πάρτι της Ιταλίας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 62-108, ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +53 (52-105).

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108