Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ρωσία επικράτησε με σκορ 82-77 έναντι της Νιγηρίας!

Η ρώσικη "αρκούδα" πήρε την νίκη!

31 Αυγούστου 2019 15:06

Το Μουντομπάσκετ 2019 και η Ρωσία επικράτησε με σκορ 82-77 έναντι της Νιγηρίας! Μουντομπάσκετ 2019: Δείτε τα ρόστερ των 32 χωρών που συμμετέχουν!

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Β’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Ρωσία επικράτησε με 82-77 της Νιγηρίας σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στην τελευταία δραματικά λεπτά.

Έτσι η ομάδα Μπαζάρεβιτς πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας ως «μπροστάρη» τον εξαιρετικό Μιχαήλ Κουλάγκιν, ο οποίος παρά τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων του δεν λύγισε.

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι τυπικά γηπεδούχοι, έδειξαν να «πατούν» καλύτερα στο γήπεδο. Έχοντας 4/7 τρίποντα, πήραν όπως ήταν λογικό ένα μικρό προβάδισμα (18-13), την στιγμή που οι Νιγηριανοί είχαν 0/6 έξω απο τα 6,75μ. και έβρισκαν πόντους μόνο από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «τίγρεις» κατάφεραν να βελτιώσουν την απόδοση τους τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, ακολουθώντας κατά πόδας τους Ρώσους, χωρίς ωστόσο να μειώσουν την διαφορά, η οποία διατηρήθηκε στο +5.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Αλεξάντερ Νουόρα «πάτησε» γκάζι στην επίθεση και με την λήξη της περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε (58-58), εκμεταλλευόμενο τα αμυντικά κενά των Ρώσων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό μιας και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ουσιαστικά από το σημείο μηδέν. Οι αφρικανοί μπορεί να έφτασαν μέχρι το +9, όμως η «αρκούδα» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μερικά λεπτά πριν το τέλος πήρε ξανά τα ηνία, διατηρώντας τα αγχωτικά μέχρι την λήξη.

Για τους νικητές ξεχώρισαν όπως προαναφέραμε οι Κουλάγκιν(16π.) και Βοροντσέβιτς(14π.), ενώ για τους γηπεδούχους ο Οκόγιε σημείωσε 18 πόντους και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Τη δεύτερη αγωνιστική η Ρωσία θα βρει απέναντι της την Νότια Κορέα(2/9, 15:30, ert.gr) και η Νιγηρία θα κοντραριστεί με την Αργεντινή (2/9, 11:30, ΕΡΤ SPORTS) .

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77

Μουντομπάσκετ 2019: Πρόκριση της Πολωνίας στον αγώνα με την Βενεζουέλα!

Ικανότερη να διαχειριστεί το βάρος της πρεμιέρας αποδείχθηκε η Πολωνία, που επικράτησε της Βενεζουέλας με 80-69, παίρνοντας σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Μουντομπάσκετ 2019: Η Σερβία "σάρωσε" την Ανγκόλα με 105 - 59!

Η καλή μέρα δεν φαινόταν από το πρωί για τους Πολωνούς, οι οποίοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά την αναμέτρηση, δίχως να το πληρώσουν, μιας και οι Λατίνοι αποδείχθηκαν επιπόλαιοι, παρά την αρχική τους ευστοχία έξω από την γραμμή των 6.75μ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε υπόθεση των Πολωνών, καθώς ο Σοκολόφσκι πήρε την σκυτάλη από τον Πονίτκα και σημείωσε επτά πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου. Συνολικά, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έτρεξε ένα σερί 14-2, γεγονός που της επέτρεψε να πάει με προβάδισμα οκτώ πόντων στην ανάπαυλα.

Το σύνολο του Φερνάντο Δούρο έκανε την αξιοσημείωτη προσπάθεια για να εξαλείψει την διαφορά του ημιχρόνου και εν μέρει τα κατάφερε, καθώς βρέθηκε στο -3 (47-44), όμως η επιστροφή της διακόπηκε απότομα. Οι Πολωνοί πέτυχαν 13 πόντους μέσα σε τέσσερα λεπτά (Από το 24’ έως το 28’) και έφτασαν την διαφορά στο +12 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, παρότι οι Πονίτκα και Σλότερ βρίσκονταν στον πάγκο.

Η επιλογή του Αργεντινού προπονητή να επιχειρήσει man to man πίεση στα 4/4 του γηπέδου μόνο λυτρωτικός δεν αποδείχθηκε για την ομάδα του, καθώς οι Πολωνοί δεν σάστισαν, βρήκαν ελεύθερα σουτ και έφτασαν στο +16 (73-57), χάρη στα τρίποντα των Βατσίτσκι και Κελ.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Πολωνούς, οι οποίοι διαχειρίστηκαν την διψήφια διαφορά που έχτισαν και εν τέλει πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη με 80-69.

Η συγκεκριμένη επικράτηση αποτελεί τεράστιας σημασίας για την ομάδα του Μάικ Τέιλορ, τόσο ψυχολογικά (πρώτη νίκη σε Μουντομπάσκετ μετά το 1967) όσο και βαθμολογικά, καθώς η Βενεζουέλα αποτελούσε την κύρια διεκδικήτρια της πρόκρισης, μαζί με την Κίνα.

Σοκολόφσκι (16π.) και Πονίτκα (15π.) ηγήθηκαν των νικητών στην επίθεση, ενώ σημαντικότατη ήταν η συνεισφορά του «διπλού» Χρίτσανιουκ (10 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και του αρχηγού Βατσίνσκι (12π. σε 33’).

Από πλευράς Λατίνων, μοναδικοί διασωθέντες ήταν οι Τσούριο (15π.), Κολμενάρες (14π.) και ο τιμιότατος Ρουίζ (5 πόντοι, 10 ριμπάουντ και +14 στο σύστημα αξιολόγησης).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 60-51, 80-69