Δεν ξεκίνησε καλά η Εθνική Ελλάδος!

Χαμός στο ΟΑΚΑ!

11 Ιουνίου 2019 22:10

Σοκ στο ΟΑΚΑ για την Εθνική μας, καθώς βρίσκεται πίσω στο σκορ μόλις από το 8ο λεπτό. Σκόρερ της Αρμενίας ο Καραπετιάν. Πριν από λίγο έκαναν το 0-2!

Μονόδρομο αποτελεί η νίκη για την εθνική ομάδα στον αγώνα με την Αρμενία, αν θέλει να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του EURO 2020.

Η ενδεκάδα της Εθνικής: Βλαχοδήμος, Σιόβας, Σωκράτης, Μαυρίας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Πέλκας, Μασούρας, Φορτούνης, Κουλούρης.

Η ενδεκάδα της Αρμενίας: Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγκοριάν, Μικριτιάν, Γκαζαριάν, Μπαρσεγιάν, Χοβανισιάν, Μιχιταριάν, Χαμπαρτσουμγιάν, Καραπετιάν, Ισκανγιάν.

Basket League: Βροχή από... τρίποντα για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε στο Περιστέρι με 79-71, έχοντας 16/35 τρίποντα, και ισοφάρισε τη σειρά των μικρών τελικών σε 1-1 - Τρίτο ματς την Πέμπτη.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνήλθε μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ (66-67), έδειξε την υπερηφάνεια της και «ξέσπασε» στην έδρα του Περιστερίου, κάνοντας το 1-1 στη σειρά. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν... φωτιά από τα 6.75μ και πέτυχαν 16/35 τρίποντα, για να φτάσουν στη νίκη.

Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, ο Μπέντιλ είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος μέτρησε 15 πόντους.

Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή (3-8, 4'), αλλά το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και σκορ, με τον Ρογκαβόπουλο να κάνει το 18-17 στο 10'. Το Περιστέρι στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και με σερί πήγε από το 28-23 (14') στο 36-23 (16'). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τους Σάκοτα και Γιορκ από την περιφέρεια (36-32, 19'), αλλά είχε μείνει μόλις στα 8 ριμπάουντ στο ημίχρονο (39-32), έναντι 23 που είχαν οι γηπεδούχοι.

Η ΑΕΚ «ροκάνισε» την διαφορά στην τρίτη περίοδο και με τα τέσσερα σερί τρίποντα του Σάκοτα (3) και του Γιαννόπουλου (1) πέρασε μπροστά (47-53, 27'). Ο Γιορκ ευστόχησε ξανά από τα 6.75μ στο τέλος του δεκαλέπτου (52-59, 30'), με την ΑΕΚ να πετυχαίνει 27 πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +10 με τον Γιορκ (52-62, 31'), αλλά χαράμισαν αρκετές ευκαιρίες και το Περιστέρι πλησίασε στο σκορ (67-71, 38'). Ο Γιορκ έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο (67-74, 39') και το τελικό σκορ (71-79) διαμορφώθηκε από τη γραμμή των βολών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα τρίποντα έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ, καθώς είχε 45% από τα 6.75μ. Επίσης, μοίρασε 25 ασίστ και πέτυχε 25 πόντους από τα 24 λάθη του Περιστερίου.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γιορκ και Σάκοτα «βομβάρδισαν» τα καλάθια, με τον πρώτο να έχει 28 πόντους (8/13τρ.) και τον δεύτερο 23 (6/10).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ξανθόπουλος δημιούργησε ωραίες φάσεις για τους συμπαίκτες του κι έδωσε 12 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κάλαχαν είχε 0/3 σουτ και ο Φλέμινγκς 1/3.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τρίτη περίοδο ο Σάκοτα έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ με τρία σερί τρίποντα, ενώ ο Γιορκ έβαλε ένα κρίσιμο στο τέλος για το 67-74.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα 21 ριμπάουντ (οι γηπεδούχοι πήραν 45), το Περιστέρι τα 8/26 τρίποντα και τα 24 λα΄θη.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μουράτος... ζάλισε τον Ρογκαβόπουλο, λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, τον σώριασε στο παρκέ, σκόραρε και κέρδισε το φάουλ του Γιορκ. Η πάσα πίσω από την πλάτη του Ξανθόπουλου για το καλάθι του Γιορκ (45-41). Το τρίποντο του Γιορκ στη λήξη της τρίτης περιόδου (52-59).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.

Πηγή: gazzetta.gr

Εθνική Ελλάδος: Ποιά είναι τα δεδομένα πριν το ματς με την Αρμενία;

Διαβάστε περισσότερα για τον κόσμο των sports στο Athensmagazine.gr.