Euroleague: Διπλό πρόκρισης για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Απάντησε στο μπρέικ!

24 Απριλίου 2019 23:44

Euroleague: Η ΤΣΣΚΑ έδειξε χαρακτήρα και με πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό ανέκτησε προβάδισμα και πλεονέκτημα έδρας κερδίζοντας την Μπασκόνια στη Βιτόρια.

Μέταλλο μεγάλης ομάδας έδειξε η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε 84-77 της Μπασκόνια μέσα στη Βιτόρια και ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά με 2-1. Οι δύο ομάδες θα τα πουν την Παρασκευή ξανά στην έδρα του επικείμενου Final Four. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 28 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Βενσάν Πουαριέ με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ ήταν και πάλι εξαιρετικός για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, αλλά δεν είχε συμπαραστάτες.

Με τα δύο τρίποντα του Βοροντσέβιτς να δίνουν τον τόνο, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πεντάλεπτο έφτασε στο +8, 6-14. Το τάιμ άουτ του Περάσοβιτς δεν βελτίωσε αισθητά τα πράγματα και οι φιλοξενούμενοι με «ζεστό» τον Ντε Κολό έκλεισαν το δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά, 18-28. Η άνοδος των Πουαριέ και Χίλιαρντ επέτρεψε στους γηπεδούχους να ροκανίσουν τη διαφορά στους έξι, 33-39, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Πάντως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χάρη στα εξαιρετικά της ποσοστά στα τρίποντα (7/14) έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με επτά, 39-46.

H Μπασκόνια βελτιώνοντας την άμυνά της προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα (49-54) και πλησίασε σε απόσταση βολής για πρώτη φορά στο ματς στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-62), με τον Χάντερ να αποβάλλεται με πέντε φάουλ. Δύο κολλητά τρίποντα του Τζάνινγκ έφεραν το πρώτο προβάδισμα των Βάσκων στο ματς, 65-62, αλλά ο Ντε Κολό ανέλαβε ξανά δράση αποκαθιστώντας το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ (67-71). Κλάιμπερν και Χίγκινς οδήγησαν την ομάδα τους στο +6, 71-77, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν ψύχραιμα και η ΤΣΣΚΑ κράτησε τη νίκη με 84-77.

Δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84.