Euroleague: Βόμβα Ζαλγκίρις στην Πόλη!

Μπρέικ στο σπίτι της Φενέρ!

18 Απριλίου 2019 22:57

Euroleague: Φοβερό ματς στην Πόλη με θρίαμβο της Ζαλγκίρις!

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από το -15, αλλά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους άντεξε στην αντεπίθεση και με ένα καθοριστικό καλάθι του Ουλάνοβας και ένα λάθος του Γκούντουριτς στο τέλος έκανε το break (82-80), για το 1-1 στη σειρά.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της τουρκικής ομάδας στην Ευρωλίγκα και παράλληλα η πρώτη στο γήπεδό της με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στον πάγκο της σε φάση playoffs!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Ουλάνοβας ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, έχοντας 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Γουόλτερς να είχε 14 πόντους και τον Ντέιβις 13.

Από τους Τούρκους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντατόμε με 17 πόντους, με τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δυνατά μπήκε η Φενέρ στο παιχνίδι, όπου προηγήθηκε 10-4, με τον Γκούντουριτς να τη διατηρεί μπροστά (15-10), μέχρι το 5’. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις ήρθε από την περιφέρεια για το δικό της προβάδισμα (15-18), με τον Γκριν να απαντά για τους γηπεδούχους και το 21-20, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 12’, όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί (26-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Λιθουανοί πήραν τον έλεγχο με τον Γουόλτερς και πήγαν στο +10 (30-40), με τον Σλούκα να μειώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-46).

Με τρίποντο του Ντίξον ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για να πέσει κι άλλο η διαφορά (42-46), αλλά οι Γκριγκόνις και Ουλάνοβας πήραν… φωτιά, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +17 (46-63), στο 25’! Στη συνέχεια, πήρε την σκυτάλη ο Γουόλκαπ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόστασή τους (56-73), με τον Μέλι να διαμορφώνει το 58-73, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρομερή άμυνα ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η Φενέρ και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να ρίξει τη διαφορά αρχικά στο -6 (71-77), ενώ με τον Βέσελι πλησίασε στο -4 (75-79), στο 38’. Η αντίδραση των Λιθουανών ήταν 1/2 βολές του Ντέιβις (75-80), με τον Ντατόμε να ισοφαρίζει (80-80), στα 39’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Ουλάνοβας σκόραρε στην εκπνοή για το προβάδισμα (80-82) των φιλοξενούμενων, με τον Γκούντουριτς να κάνει το λάθος στην επόμενη και παρά τις 0/2 βολές του Βέστερμαν, πήρε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82