Basket League: Τρομακτικός Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ!

Απίστευτος Παναθηναϊκός!

10 Απριλίου 2019 21:21

Στο κρισιμότερο σημείο της σεζόν ο Παναθηναϊκός πάτησε το τούρμπο και πέρασε πάνω από την ΑΕΚ ισοπεδώνοντας την με 72-104! Σε τρομακτική κατάσταση οι πράσινοι δείχνουν πανέτοιμοι για τη βασίλισσα της Ευρώπης.

Έχει πάρει φόρα, έχει βρει ρυθμό και δεν τον σταματάει τίποτα. Πόσω μάλλον μια αντίπαλος που είχε δύο από τα πιο βασικά... όπλα της εκτός δράσης (Ματσιούλις, Θίοντορ). Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του, εντός συνόρων, πέρασε σαν... σίφουνας πάνω από την ΑΕΚ και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα έδειξε πως είναι έτοιμος για την μεγάλη πρόκληση της σεζόν, τα πλέι οφ της Euroleague.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πήραν τα ηνία του αγώνα από τα μέσα της πρώτης περιόδου και δεν κοίταξαν πίσω. Η ΑΕΚ προσπάθησε, πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά δεν είχε τις λύσεις να παρουσιαστεί ανταγωνιστική απέναντι στους «πράσινους». Έτσι, το «τριφύλλι» έφτασε στην 22η νίκη του σε 23 παιχνίδια πρωταθλήματος, φτιάχνοντας ακόμα περισσότερο την ψυχολογία του ενόψει συνέχειας.

Από την άλλη, η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της για φέτος, έπειτα από 11 θετικά αποτελέσματα, σε μια ήττα, ωστόσο, που δεν.... κοστίζει, καθώς παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Basket League: Το Περιστέρι σκότωσε τον Ολυμπιακό!

Basket League: Μετά τον Παναθηναϊκό, το Περιστέρι «έπνιξε» στην έδρα του και τον Ολυμπιακό, τον οποίο νίκησε 81-76 και έτσι παραμένει σε τροχιά τετράδας!

Ο… φονέας των Γιγάντων!

Μετά τον Παναθηναϊκό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να γονατίσει στο Περιστέρι, καθώς η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε τη νίκη (81-76) και έτσι παραμένει ζωντανή για την είσοδο στην τετράδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπέντιλ, ο οποίος ήταν και καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο, έχοντας 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Αγραβάνης και Ντάνιελ.

Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, με τον Γουέμπερ να είχε 13 και τον Γουίλιαμς-Γκος 12.

Στην κακή άμυνα του Ολυμπιακού μέσα στη ρακέτα πάτησε το Περιστέρι στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να μπει με ένα 9-3, στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ με απανωτά τρίποντα πήγε στο +8 (15-7). Εκεί, οι παίκτες του Μπλατ έσφιξαν στην άμυνα και χτυπώντας με τον Μιλουτίνοφ στο «ζωγραφιστό», έφεραν το ματς στην ισοπαλία (16-16). Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά, ο Σέρβος σέντερ αποσύρθηκε για να πάρει ανάσες, με τους γηπεδούχους να κάνουν «πάρτι» στα επιθετικά ριμπάουντ (αφού ο ΛεΝτέι δεν έδινε λύσεις) και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +3 (22-19).

Με τον Τουπάν να προσφέρει και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 5-0 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου για το δικό του προβάδισμα (22-24). Το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά (28-24), με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να διατηρεί το προβάδισμά της έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, αφού ο Γουέμπερ ήταν ο μόνος που σκόραρε από τους «ερυθρόλευκους» (37-32). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον Αγραβάνη, που τους έστειλε στο +6 (42-36) και με αυτό πήγαν στα αποδυτήρια (45-39).

Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έστειλε το Περιστέρι ακόμη και στο +9 (48-39) στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε ξανά με τον Γουέμπερ στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν παγιώσει μία διαφορά πέντε πόντων (52-47), την οποία διατηρούσαν μέχρι τα μισά. Το τρίποντο του Βεζένκοβ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (52-50), αλλά ο Μιλουτίνοφ «φορτώθηκε» με φάουλ και αφού άδειασε η «ερυθρόλευκη» ρακέτα, η ομάδα των δυτικών προαστίων ξέφυγε στο +7 (57-50), στο 27’. Ο Πρίντεζης προσπάθησε να κρατήσει τους Πειραιώτες, αλλά η άμυνά τους εξακολουθούσε να ήταν… χωνί και έτσι το Περιστέρι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (63-56).

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να χτυπά μέσα από τη ρακέτα, πλησιάζοντας στο -3 (67-64), στο 33’. Στη συνέχεια, ο Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, αλλά ο Τουπάν έφερε τη διαφορά στο καλάθι (69-67), στο 34’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σέρβου και με τα επιθετικά ριμπάουντ του Μπέντιλ πήγε στο +5 (74-69), στο 36’. Με το καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος η ομάδα του Πειραιά πλησίασε ξανά στο δίποντο (74-72), αλλά παρά τις άμυνες που έβγαζε έκανε τρία απανωτά άστοχα τρίποντα στις επόμενες επιθέσεις, με τον Μπέντιλ να ευστοχεί για το +5 (77-72), στο 38’. Στη συνέχεια, ο φόργουορντ των γηπεδούχων έκανε 3/3 από τη γραμμή, ύστερα από φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος, για το +6 (80-74), στο 39’ και αυτό ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για το Περιστέρι που ήρθε με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2), Γκρέι 9, Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (1), Ντάνιελ 10, Καράμπελας, Μουρ 9.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 17, Μιλουτίνοφ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2), Μπόγρης, Μάντζαρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι 7.

Super League: Νέος Παναθηναϊκός ο Πανιώνιος: Δεν παίρνει άδεια και ξεκινάει από το -6!

Super League: Μια εβδομάδα από το Πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ!