Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Basket League: Προπόνηση με Κολοσσό εν όψει Ρεάλ για τον Παναθηναϊκό!

Περίπατος στο ΟΑΚΑ!

25 Μαρτίου 2019 21:19

Basket League: Πατώντας γκάζι μετά την πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 95-68 τον Κολοσσό και έκανε μια καλή… προθέρμανση για το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά το διπλό στο Μιλάνο!

Σε μια καλή… προπόνηση ενόψει της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης (28/3, 21:00) για την Ευρωλίγκα, μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου ο Παναθηναϊκός, που έφτασε στο 95-68 και παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα (20-0).

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκαν οι «πράσινοι», που ανέβασαν στροφές και «καθάρισαν» άνετα την ομάδα του Κουφού. Νέο ρεκόρ στα ριμπάουντ από το «τριφύλλι» (63 τον αριθμό)!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πιτίνο ο Παπαγιάννης, που σημείωσε 16 πόντους και κατέβασε 16 ριμπάουντ, ενώ τέσσερις ακόμα παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένος το παιχνίδι και έσπασε τα καλάθια στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, ο Κολοσσός έφτασε να προηγείται με 3 πόντους (8-11 στο 6’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (15-16) με τρίποντο του Πίνκστον στο φινάλε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο οι «πράσινοι» πάτησαν τέρμα γκάζι και κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ αντιστρέφοντας πλήρως το μομέντουμ του παιχνιδιού. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 22-4 το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με +17 (37-20 στο 16’) και έβαλε τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Από την άλλη, η ομάδα του Κουφού έχασε τελείως τον προσανατολισμό της και δεν μπορούσε να βρει σκορ για να παραμείνει σε κοντινή απόσταση. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 44-25 του ημιχρόνου, αν και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το 20λεπτο με 0/7 τρίποντα!

Οι παίκτες του Πιτίνο ξεκίνησαν με σερί 8-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο (52-25 στο 23’), την ώρα που οι Ροδίτες έβλεπαν το καλάθι σαν… κουμπότρυπα και παρασύρθηκαν στο ρυθμό των γηπεδούχων.

Με τον Λάνγκφορντ να παίρνει μπρος επιθετικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και το +29 (72-43), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι εκείνη τη στιγμή, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 72-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε… διαδικαστικό, με τον Πιτίνο να δίνει χρόνο συμμετοχής στις «ρεζέρβες» του και να χαρίζει ανάσες στα σημαντικότερα στελέχη του. Οι «πράσινοι» έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (83-52 στο 35’) και το μόνο που έμεινε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ.

Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες, το «τριφύλλι» έφτασε στο 95-68 και έκανε το «20 στα 20» στο φετινό πρωτάθλημα, τρεις ημέρες πριν από την κρισιμότατη αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης για την Ευρωλίγκα (28/3, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (16 ριμπ.), Παπαπέτρου 12, Καλάθης, Τόμας 12, Κιλπάτρικ 4, Γκιστ 8 (8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης 6, Βουγιούκας 4, Μήτογλου 12 (7 ριμπ.), Αντετοκούνμπο 6, Λεκαβίτσιους 4 (6 ασίστ), Λάνγκφορντ 11.

Κολοσσός Ρόδου (Κουφός): Μαυροειδής 2 (6 ριμπ.), Μπιλής, Τσούπκοβιτς 9, Δημακός 4, Μπράουνινγκ 14 (5 ασίστ), Αγγελάκος 2, Ντιγκς, Πίνκστον 8, Λι 12 (7 ριμπ.), Ντεμπς 17.

Διαβάστε περισσότερα για τον κόσμο των sports στο Athensmagazine.gr.