Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Basket League: Ολυμπιακός - Άρης 76-67

Με το ζόρι ο Ολυμπιακός τον Άρη!

4 Μαρτίου 2019 21:33

Δεν κέρδισε μόνο στο ποδόσφαιρο, αλλά και στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» με το μυαλό στον «must win» αγώνα στο Μαυροβούνιο και στην Μπουντούτσνοστ, κινδύνευσαν από τον ψυχωμένο Άρη, αλλά τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 76-67.

Ο Ολυμπιακός όσο… έτρεχε στο γήπεδο δεν είχε αντίπαλο μιας και ο Άρης δεν μπορούσε να τον σταματήσει στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού. Και οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Κυρίως στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκαν με 48-36 έχοντας 15 ασίστ, ενώ κατάφεραν μέσα από το γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν να ξεπεράσουν το αρχικό 2-7 του Άρη αλλά και το 33-30, όταν οι «κίτρινοι» είχαν μειώσει με ένα επιμέρους 11-3.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε ένα σερί 13-0 για να πάρει διαφορά δέκα πόντων και παρά την πίεση του Άρη, οι παίκτες του Μπλατ διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, με επιθετική… πολυφωνία.

Ο Άρης γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να φτάσει σε υψηλά σκορ, προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα, πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και προσπαθώντας να μειώσει τα λάθη.

Όμως ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να διακινδυνεύει να την… πατήσει και έστειλε την διαφορά στο +16 (65-49), αλλά και πάλι ο Άρης του έβαλε… δύσκολα μειώνοντας σε 67-61 στο 35ο λεπτό, αλλά και σε 69-65 στο 37ο λεπτό. Ο Τουπάν έδωσε την λύση με τρίποντο (72-65) , ο Άρης έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες να μειώσει και έτσι ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και την νίκη με 76-67.