Ολυμπιακός: Πέρασε δύσκολα από την Πάτρα με νέο ρεκόρ Σπανούλη!

Κέρδισε 80-77 τον Προμηθέα

13 Ιανουαρίου 2019 19:06

Αν και στα τελευταία λεπτά κινδύνευσε να βρεθεί προ εκπλήξεως χάνοντας διαφορά 14 πόντων, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα (77-80), ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο παράτασης στο φινάλε.

Τα πρώτα 12 λεπτά στο κλειστό της Πάτρας «Δημήτρης Τόφαλος» ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος (29-17), με τον Προμηθέα να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση. Η άμεση αντίδραση των παικτών του Μπλατ και το επιμέρους 0-13 άλλαξε πλήρως το αγωνιστικό status, έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε θέση οδηγού με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να κάνει διαχείριση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός βρέθηκε από το +14 μόλις με διαφορά δύο πόντων, ωστόσο η απόλυτη ανατροπή δεν έγινε ποτέ μιας και οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο παράτασης στο φινάλε.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μαντώ Γαστεράτου: Η topless φωτογραφία που έριξε το Instagram!

Στο 12-1 ο Ολυμπιακός με ανεβασμένο τον Γιώργο Μπόγρη. Εξαιρετικός σε επίθεση και δημιουργία ο Βασίλης Σπανούλης που ξεπέρασε σε εύστοχα τρίποντα τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Από πλευράς Προμηθέα (8-5) οι Κασελάκης και Έλις ξεχώρισαν, δίχως πάντως να έχουν συμπαράσταση από τους συμπαίκτες τους.

Επόμενη υποχρέωση για τους Πατρινούς στην Κωνσταντινούπολη με αντίπαλο την φορμαρισμένη Μπεσίκτας (15/1, 19:00) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Στον αντίποδα, οι Πειραιώτες φιλοξενούν την Χίμκι στο ΣΕΦ (17/1, 21:00) για την 19η «στροφή» της Euroleague.

Ο Βασίλης Σπανούλης με το 627ο τρίποντο στη Basket League άφησε πίσω του τον Δημήτρη Διαμαντίδη (625).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80.