Euroleague: Ο κανονικός Ολυμπιακός επέστρεψε στο Μόναχο!

Είναι εδώ!

20 Νοεμβρίου 2018 23:14

Στα δύσκολα, η άμυνα είναι λεφτά στην τράπεζα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε κάθε φάση σαν σε... τελικό, πέρασε από το Μόναχο (72-62) με ένα φοβερό τελευταίο 10λεπτο και περιμένει τη Ρεάλ για να αποδείξει που βρίσκεται το ταβάνι του.

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού στη Βαυαρία ήταν ντέρμπι για 30', όμως στην τέταρτη περίοδο όλα άλλαξαν. Ο Βασίλης Σπανούλης «διάβαζε» και «εκτελούσε» την άμυνα των γηπεδούχων (9π., 4ασ.), οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιάνις Τίμα έκαναν step up (10π. ο καθένας) και οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν το «πάνω χέρι».

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: The Voice: Η αποκάλυψη του Μουζουράκη και τα παράπονα του Ρουβά! (video)

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξε σκληρή άμυνα για 40', είδε τον Ζακ ΛεΝτέι να τελειώνει το ματς με double-double (12π., 12ρ.) και τον αρχηγό της να... μιλάει στο φινάλε, για να ανέβει στο 4-4 και να αφήσει πίσω τις ήττες από Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και Φενέρ. DNP ο Βαγγέλης Μάντζαρης, επέστρεψε στο ροτέισιον ο Σάσα Βεζένκοφ (7'). Από την άλλη, οι Γερμανοί, παρά την μεγάλη εμφάνιση του Ντέρικ Ουίλιαμς (15π.) και του Βλάντιμιρ Λούσιτς (15π.) υποχώρησαν στο 3-5.

Επόμενο παιχνίδι για τους Πειραιώτες το κρίσιμο με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ σε περίπου 48 ώρες (22/11, 21:00).