Europa League: Γκολ και θέαμα στα ματς της Πέμπτης!

Όλα τα αποτελέσματα

5 Οκτωβρίου 2018 14:52

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος «άνοιξε λογαριασμό» στην Άρσεναλ. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, πέτυχε το πρώτο του τέρμα από τότε που εντάχθηκε στο δυναμικό των «κανονιέρηδων» και η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Καραμπάγκ (3-1) κάνοντας το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League. Βραδιά με πολλά γκολ στο Europa League είχαμε την Πέμπτη (05/10), δείτε σε βίντεο τί έγινε σε όλα τα ματς

Δύο εβδομάδες μετά το 1-0 στην Τούμπα με σκόρερ τον Γουίλιαν, η Τσέλσι επικράτησε με το ίδιο σκορ και στη δεύτερη αγωνιστική, αυτή τη φορά απέναντι στην Βίντι, και είναι πρωτοπόρος στον όμιλο του ΠΑΟΚ έχοντας το απόλυτο των βαθμών (6). Οι Ούγγροι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Σάρι να κάνουν το παιχνίδι τους και να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις, ωστόσο στο 70′ ο Μοράτα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε ουσιαστικά το τρίποντο στην ομάδα του δυτικού Λονδίνου.

Η Μπέτις έδειξε στην πρεμιέρα της στη φάση των ομίλων του Europa League την ποιότητά της απέναντι στον Ολυμπιακό και την επιβεβαίωσε. Η Ντουντελάνζ αντιστάθηκε, όπως και με τη Μίλαν, στο πρώτο μέρος στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι «βερδιμπλάνκος» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και με τα τέρματα των Σανάμπρια, Λο Σέλσο και Ερέρα πήραν το πρώτο τους τρίποντο στον όμιλο του Ολυμπιακού ανεβαίνοντας στη 2η θέση.

Στην Κύπρο, η Μαρσέιγ του Κώστα Μήτρογλου (έγινε αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου μέρος από τον Ζερμέν) προηγήθηκε με τον Παγέτ στο 50′ και διπλασίασε τα τέρματά της στο 67′ με τον Γκουστάβο, όμως “κατόρθωσε” να μην πάρει τη νίκη, με την ομάδα της Λεμεσού να μειώνει με τον Μάρκοβιτς και να φέρνει το ματς στα ίσα στο 91′ με τον Σελάγια.

Ξεχώρισε ασφαλώς ο θρίαμβος της Άιντραχτ με 4-1 επί της Λάτσιο (ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες ελέω της αποβολής του Μπάστα στο 45‘ και του Κορέα στο 58’)και η ήττα της Σεβίλλης με 2-1 στην έδρα της Κρασνοντάρ ενώ το πλέον χορταστικό ματς έγινε στη Μόσχα, με την Σπαρτάκ και την Βιγιαρεάλ να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 3-3!

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχαν Σάλτσμπουργκ και Λειψία, με τους Αυστριακούς, μάλιστα, να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ (3-1). Εντυπωσιακή και η γερμανική ομάδα που πέρασε….τρένο από την Νορβηγία με το ίδιο σκορ επί της Ρόζενμποργκ.

Με τους Κάρλος Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1. Ο Ζέκα, μάλιστα, αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Το "σ' αγαπώ" της Ειρήνης Λαγούδη στον γιατρό πριν εκείνος δώσει εντολή να την σκοτώσουν!

Αναλυτικά στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League είχαμε:

1ος όμιλος
Λεβερκούζεν – ΑΕΚ Λάρνακας 4-2 (43’ Χάβερτς, 49’, 88’ Αλάριο, 90’+3’ Μπραντ / 25’ Τριχόβσκι, 90’+1’ Ράσπας)
Ζυρίχη – Λουντογκόρετς 1-0 (84’ Πάλσον)

2ος όμιλος
Ρόζενμποργκ – Λειψία 1-3 (79’ Ζεμπαλί / 12’ Ογκουστέν, 54’ Κονατέ, 61’ Κούνια)
Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ 3-1 (55’ Ντάμπουρ, 61’ Μιναμίνο, 73’ πεν. Ντάμπουρ / 2’ Εντουάρ)

3ος όμιλος
Μπορντό – Κοπεγχάγη 1-2 (84’ Σανκαρέ / 42’ Σωτηρίου, 92’ Σκοβ)
Ζενίτ – Σλάβια Πράγας 1-0 (80’ Κοκόριν)

4ος όμιλος
Άντερλεχτ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-2 (19’ πεν. Χάιροβιτς, 68’ Γκόγιακ)
Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ Τρνάβα 2-0 (51’, 69’ Σλιμανί)

5ος όμιλος
Καραμπάγκ – Άρσεναλ 0-3 (4’ Παπασταθόπουλος, 53’ Σμιθ-Ρόου, 80’ Γκεντουζί)
Βόρσκλα – Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 1-2 (10’ Κούλαχ / 90’ Μοντέιρο, 90’+3’ Καμπράλ)

6ος όμιλος
Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1 (70’, 79’ Κουτρόνε, 76’ Ιγκουαΐν / 14’ Γκερέρο)
Μπέτις – Ντουντελάνζ 3-0 (57’ Σανάμπρια, 80’ Λο Σέλσο, 88’ Ερέρα)

7ος όμιλος
Ρέιντζερς – Ραπίντ Βιέννης 3-1 (44’ 94’ Μορέλος, 83’ Ταβερνιέ / 42’ Μπερίσα)
Σπαρτάκ Μόσχας – Βιγιαρεάλ 3-3 (34’ πεν. 82’ Ζε Λουίς, 85’ Μελγκαρέχο / 13’ Εκαμπί, 49’ Φορνάλς, 96’ πεν. Καθόρλα)

8ος όμιλος
Απόλλων Λεμεσού – Μαρσέιγ 2-2 (74’ Μάρκοβιτς, 90’+1 Σελάγια / 50’ Παγέτ, 67’ Λουίζ Γκουστάβο)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λάτσιο 4-1 (4’ 94’ Ντα Κόστα, 28’ Κόστιτς, 52’ Γιόβιτς / 23’ Παρόλο)

9ος όμιλος
Μάλμε – Μπεσίκτας 2-0 (53’ Βίντχαϊμ, 76’ Ρόσενμπεργκ)
Σάρπσμποργκ – Γκενκ 3-1 (6’, 63’ Μόρτενσεν, 54’ Ζακαρίασεν / 49’ Τροσάρ)

10ος όμιλος
Κρασνοντάρ – Σεβίλλη 2-1 (72’ Περέιρα, 88’ Ραμίρες / 43’ Νολίτο)
Σταντάρ Λιέγης – Ακίσαρσπορ 2-1 (17’ Εμόν, 39’ Τζενεπό / 32’ Αγίκ)

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μεταγραφή βόμβα! Παρουσιαστής του Αnt1 μετακόμισε στο Epsilon!

11ος όμιλος
Αστάνα – Ρεν 2-0 (64’ Ζαγνουτντίνοβ, 90’ Τόμασοβ)
Γιάμπλονετς – Ντινάμο Κιέβου 2-2 (33’ Χοβόρκα, 81’ Τράβνικ / 8’ Τσιχανκόβ, 14’ Χάρμας)

12ος όμιλος
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – ΠΑΟΚ 1-4 (61’ Σκάβις / 6’ Πρίγιοβιτς, 11’ 17’ Ζαμπά, 73’ Πέλκας)
Τσέλσι – Βίντι 1-0 (70’ Μοράτα)