Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Μουντιάλ 2018: Έσπασε η κατάρα για την Αγγλία, πέρασε την Κολομβία στα πέναλτι!

Πάει στους "8"!

4 Ιουλίου 2018 00:04

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στην Μόσχα η Αγγλία έσπασε επιτέλους την «κατάρα» των πέναλτι, προκρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία έπειτα από το 1-1 με την σκληροτράχηλη Κολομβία και πάει φουλ για τελικό!

Άχρωμο, άοσμο και άγευστο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Spartak Stadium» της Μόσχας, μπροστά σε περισσότερους από 45.000 θεατές, με την Αγγλία ανώτερη αλλά χωρίς ουσία στο παιχνίδι της (η κεφαλιά του Χάρι Κέιν έπειτα από σέντρα του Κίεραν Τρίπιερ, με την μπάλα να περνάει άουτ στο 10ο λεπτό, ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία της) και την Κολομβία... κομμένη στα δύο χωρίς τον Χάμες Ροντρίγκες, να αδυνατεί να αναπτυχθεί και να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Στο 41ο λεπτό ο Βίλμαρ Μπάριος κουτούλησε στο στήθος τον Τζόρνταν Χέντερσον εκτός φάσης και θα μπορούσε να είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα.

Δώδεκα λεπτά έπειτα από την έναρξη της επανάληψης τα «Τρία Λιοντάρια» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο για μια ακόμη φορά «ατζαμής» Κάρλος Σάντσες κράτησε τον Χάρι Κέιν μέσα στην περιοχή του Νταβίδ Οσπίνα, ο Αμερικανός διαιτητής Μαρκ Γκάιγκερ καταλόγισε πέναλτι κι ο 25χρονος διεθνής επιθετικός της Τότεναμ το εκτέλεσε εύστοχα, πετυχαίνοντας το 6ο τέρμα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ οπισθοχώρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κρατήσει το 1-0 και το πλήρωσε ακριβά: οι Λατινοαμερικανοί βγήκαν από το καβούκι τους, «προειδοποίησαν» δύο φορές με τους Χουάν Κουαδράδο (81'), Μανουέλ Ουρίμπε (90+2') και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ξανά με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Γέρι Μίνα (σκόραρε σε τρίτο συνεχόμενο αγώνα Μουντιάλ), στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από το πρώτο κόρνερ που κέρδισαν σε ολόκληρο το 90λεπτο και εκτέλεσε ο πολύπειρος Κουαδράδο.

Στην παράταση, οι αντίπαλοι «μοιράστηκαν» τα ημίχρονα, με την Κολομβία να απειλεί στο πρώτο με τους Κάρλος Μπάκα - Ραδαμέλ Φαλκάο και την Αγγλία στο δεύτερο με τους Έρικ Ντάιερ - Ντάνι Ρόουζ, όμως το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το 120ο λεπτό και ακολούθησε ο διαχρονικός... εφιάλτης τόσο της Εθνικής Αγγλίας όσο και προσωπικά του προπονητή της, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, η ψυχοφθόρος διαδικασία των πέναλτι...

Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (115' Κ. Ζαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Μπάριος, Κ. Σάντσες (79' Ουρίμπε), Λέρμα (61' Μπάκα), Κιντέρο (88' Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ (113' Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί (81' Ντάιερ), Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (88' Βάρντι), Κέιν

Πηγή: sdna.gr