Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Μουντιάλ 2018: «Πυραυλοκίνητη» Γαλλία «τελείωσε» (4-3) την Αργεντινή και πέρασε στους «8» (Video)

30 Ιουνίου 2018 19:01

Ο 19χρονος Εμπαπέ πήρε από το χέρι την Γαλλία και την πήγε στους «8» του Μουντιάλ 2018, στο καλύτερο ματς του φετινού τουρνουά μέχρι σήμερα.

Η Γαλλία κέρδισε με 4-3 την Αργεντινή στο Καζάν, σε έναν φοβερό αγώνα και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο 13' ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ από πέναλτι που κέρδισε ο φοβερός Εμπαπέ μετά από κούρα (τον ανέτρεψε ο Ρόχο), αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ντι Μαρία στο 41' με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μερκάδο από κόντρα να δίνει το προβάδισμα στην Αργεντινή με 1-2, αλλά μετά άρχισε το... πάρτι.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Survivor Διαρροή: Αυτός ο παίκτης κερδίζει φέτος το πολυτελές αυτοκίνητο!

Στο 57' ο Παβάρ έφερε το ματς στα ίσια με δυνατό σουτ και μετά ο Εμπαπέ με δύο γκολ στο 64' και στο 68' τελείωσε κάθε... όνειρο για την παρέα του (μέτριου και μόνου) Μέσι, δίνοντας την πρόκριση στην Γαλλία.

Στο 93' ο Αγκουέρο μείωσε σε 4-3, αλλά δεν υπήρχε άλλος χρόνος.

Ετσι, η Γαλλία περιμένει τον αντίπαλο της από το βραδυνό ζευγάρι Ουρουγουάη-Πορτογαλία.