Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Euroleague: Εξαφάνισε την ΤΣΣΚΑ και πήγε τελικό η Ρεάλ!

Διαστημική η βασίλισσα!

19 Μαΐου 2018 00:04

Η ΤΣΣΚΑ... έτρεμε σε έναν ακόμα ημιτελικό και η Ρεάλ με φοβερή επιθετική πολυφωνία πήρε πανάξια πρόκριση για τον τελικό (92-83). Εκεί ο Ομπράντοβιτς ή η βασίλισσα θα πανηγυρίσουν τη 10η μεγάλη ευρωπαϊκή κούπα!

Ρεάλ Μαδρίτης απέχει ένα... βήμα από το να γίνει βασίλισσα για 10η φορά στην ιστορία της. Έπειτα από ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (30-20), όχι μόνο έβγαλε αντίδραση, αλλά κατάφερε να κυριαρχήσει στο υπόλοιπο του αγώνα και να φτάσει στη νίκη, αλλά και στην πρόκριση στον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε μια πραγματική... τιτανομαχία!

Ο Κόρι Χίγκινς μπήκε... καυτός στον ημιτελικό και με 10 πόντους μέσα σε 4 λεπτά έφερε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε θέση οδηγού (13-7, 4'). Η Ρεάλ προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση με τον Ντόντσιτς (17-14, 6'). Η άμυνα των παικτών του Ιτούδη ήταν αποτελεσματική και με τους Ντε Κολό και Χίγκινς η διαφορά αυξήθηκε (25-18, 9'). Η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και με τον Ουίλ Κλάιμπερν να λέει την τελευταία λέξη, έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (30-20).

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Στον τελικό της Ευρωλίγκας η Φενέρ!

Η Ρεάλ αντέδρασε με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Ένα επί μέρους 8-0 από Κοζέρ, Γιουλ και Κάρολ μείωσε σε απόσταση... βολής (30-28, 12'). Οι Μαδριλένοι είχαν βρει ρυθμό και με τους Γιουλ και Κάρολ να «εκτελούν», ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (34-37, 13'). Η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε, αλλά η Ρεάλ διατήρησε τον έλεγχο με τον Ντόντσιτς (40-42, 17'). Ο Ντε Κολό φώναξε παρών για μία ακόμα φορά και η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε την κατάσταση (46-43, 19'). Το φινάλε του ημιχρόνου, όμως, άνηκε στην Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ανέτρεψε την κατάσταση χάρη σε Γιουλ και Τόμπκινς για το 46-47.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πάτησαν καλύτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και ανέτρεψαν το σκηνικό, χάρη στον Κλάιμπερν (51-47, 22'). Η Ρεάλ αντέδρασε ξανά. Χάρη στην άμυνά της άλλαξε το σκηνικό και με τρίποντα από Κοζέρ και Ντόντσιτς έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι (51-60, 26'). Ο Χάινς έδωσε ώθηση και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά για το 56-63 της τρίτης περιόδου.

Κουρμπάνοφ και Ντε Κολό μπήκαν «ζεστοί» στο τέταρτο δεκάλεπτο και η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε απόσταση... βολής (61-64, 31'). Η Ρεάλ διατήρησε τα ηνία του αγώνα και χάρη σε Γιουλ και Τόμπκινς έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για πρώτη φορά, για τους Μαδριλένους (61-73, 33'). Οι Μοσχοβίτες πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και ο Κλάιμπερν μάζεψε τη διαφορά (71-75, 35'). Ένα μεγάλο σουτ του Γιουλ, όμως έφερε και πάλι την Ρεάλ σε θέση ισχύος (73-81, 36'). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπορούσε να αντιδράσει και ο Αγιόν έφερε... αγκαλιά με τη νίκη την ομάδα του (75-85, 38'). Μέχρι το τέλος η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Ρεάλ να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 46-47, 56-63, 83-92